Kováčik a Calzona reagujú na žreb kvalifikácie ME 2024: Toto je náš cieľ!

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco CalzonaTréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

FRANKFURT NAD MOHANOM - Súpermi slovenských futbalových reprezentantov v kvalifikácii ME 2024 budú tímy Portugalska, Bosny a Hercegoviny, Islandu, Luxemburska a Lichtenštajnska.

Rozhodol o tom nedeľný žreb vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý Slovákov posunul do šesťčlennej J-skupiny. Slováci boli pred žrebom v piatom výkonnostnom koši.

"Žreb vnímam ako fakt, kde si nemôžete vybrať súperov. Samozrejme, mohlo to byť lepšie, no aj horšie. Som rád, že budeme môcť na Slovensku vidieť mužstvo z absolútnej svetovej špičky, ktorým je Portugalsko.

Žiadnu kvalifikáciu nevypustíme a cieľom bude uhrať v každom zápase dobrý výsledok. V prvom rade budeme chcieť stabilizovať mužstvo, aby vznikla partia, ktorá môže dôstojne reprezentovať Slovensko," povedal prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik vo videorozhovore pre webstránku futbalsfz.sk.

Najsilnejšie je Portugalsko, ale...

"Najsilnejšie mužstvo v skupine je Portugalsko, ale nikdy neviete. Vo futbale bolo už veľa prekvapení," povedal tréner futbalovej reprezentácie Francesco Calzona.

"Nemám rád otázky, kto je najslabší, alebo naopak kto je favorit skupiny. Stávajú sa totiž aj negatívne prekvapenia a papierovo silnejší tím prehrá. My sa musíme snažiť so všetkými hrať na rovnakej úrovni a predviesť dobrý futbal. Je to silná skupina, no my sa potrebujeme sústrediť na seba a nie na súperov.

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/Martin Medňanský

Nezaslúžime si pozíciu, ktorú aktuálne máme. Naša povinnosť je ísť ďalej a mať pozitívne výsledky. Prišiel som na Slovensko, aby som z hráčov dostal maximum. Musíme veriť, že môžeme postúpiť, čo vedie len cez tvrdú prácu a to je náš cieľ."

V kvalifikácii ME sa predstaví 53 tímov, ktoré budú súperiť o 23 miesteniek. Priamy postup si zabezpečia prvé dva tímy z každej skupiny a tímy na tretích miestach sa popasujú o zostávajúce tri miestenky v 12-člennej play off na základe Ligy národov.

Slováci sa pokúsia o tretiu účasť na ME

Kvalifikačné zápasy sa odohrajú v piatich asociačných termínoch od jari do jesene 2023: 23. - 25 marca, 26. – 28. marca, 16. – 17. júna, 19. 20. júna, 7. – 9. septembra, 10. – 12. septembra, 12. – 14. októbra, 15. –17. októbra, 16. – 18. novembra, 19. – 21. novembra. Zápasy fázy play off sú na programe na jar 2024, finále sa odohrá 26. marca.

Slovenskí futbalisti sa v kvalifikácii pokúsia o tretiu účasť na ME v ére samostatnosti. V roku 2016 postúpili na záverečnom turnaji do osemfinále, v ktorom podľahli Nemecku 0:3. O štyri roky na ME 2020, ktoré sa pre pandémiu hrali v neskoršom termíne, nepostúpili zo základnej skupiny.

Viac o téme: Slovensko Ján Kováčik SFZ EURO 2024 Francesco Calzona
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy