Slovensko sa teší z historického úspechu: Ako z ríše snov! Prekvapili sme celý svet i nás

Na snímke zľava tréner slovenskej stolnotenisovej reprezentácie Jaromír Truksa, predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Anton Hamran, slovenská reprezentantka v stolnom tenise Tatiana Kukuľková počas tlačovej konferencie v BratislaveNa snímke zľava tréner slovenskej stolnotenisovej reprezentácie Jaromír Truksa, predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Anton Hamran, slovenská reprezentantka v stolnom tenise Tatiana Kukuľková počas tlačovej konferencie v Bratislave Zdroj: TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA - Predseda Slovenského stolnotenisového zväzu Anton Hamran označil výsledok Sloveniek na MS družstiev ako z ríše snov. V čínskom meste Čcheng-tu sa prebojovali do štvrťfinále, kde podľahli neskorším finalistkám z Japonska 0:3.

Štart Slovenska na podujatí bol pritom otázny. "Rozhodovanie o účasti bolo šialené. Neustále sa to vinou neistoty z pobytu v Číne i z hľadiska ekonomickej otázky menilo. Napokon sme dospeli k verdiktu, že na MS pôjdeme a teraz máme historický úspech. Postup do štvrťfinále je takpovediac z ríše snov," povedal Hamran na pondelkovej tlačovej konferencií SSTZ.

Až ma zamrazilo z toho, čo dievčatá dokázali

Barbora Balážová, Tatiana Kukuľková a Ema Labošová dosiahli úspech pod vedením trénera Jaromíra Truksu. Prienik medzi najlepšiu osmičku sveta by sa mal odraziť aj v postavení Slovenska v rebríčku družstiev.

Ženskému tímu by malo pomôcť k účasti na Európskych hrách 2023 v Poľsku, kde sa predstaví len dvanásť krajín. V Čcheng-tu sa medzi najlepšiu osmičku prebojovali len tri európske družstvá.

 

 

"Mne to stále ešte len postupne dochádza. Dosiahli sme výborný výsledok, bodaj by sa nám ho podarilo ešte niekedy zlepšiť. Keď nám vyžrebovali zloženie základnej skupiny, cieľom bolo druhé miesto.

My sme to však ešte posunuli ďalej, aj preto som najväčšiu radosť prežívala po stretnutí s Francúzkami. Prekvapili sme celý svet i nás," priznala Tatiana Kukuľková, ktorá v osemfinálovom dueli s Francúzskom získala bod.

Doterajšie najlepšie umiestnenie Sloveniek na MS družstiev bola 13. priečka z roku 2000 v malajzijskom Kuala Lumpure.

"Keď opadli prvé emócie, o slovo sa prihlásila únava a extrémny útlm po psychickom vypätí, takže sme ani neoslavovali. Až v lietadle z Dubaja do Viedne som si naplno uvedomil, že len štyri krajiny boli na MS od nás lepšie. Až ma zamrazilo z toho, čo dievčatá dokázali," neskrýval emócie Truksa, ktorý vyzdvihol aj výkon mužského tímu.

 

 

"Okrem senzačného účinkovania žien bojovali o osemfinále aj muži. Zdolali Dánov, čo sa ráta, a potom odohrali priamy súboj o postup s Brazílčanmi. Wang Yang mal proti svetovej päťke Hugovi Calderanovi dva mečbaly. Keby ich využil, celé stretnutie by vyzeralo inak," dodal kouč, ktorý si v pondelok prevzal Bronzový odznak Slovenského športového a olympijského výboru za dlhoročné kvalitné výsledky a reprezentáciu Slovenska.

Boj o účasť v Malmö

V októbri sa začne kvalifikácia o postup na európsky šampionát družstiev vo švédskom Malmö (10. - 17. 9. 2023). Slováci figurujú v skupine s Talianmi a Čechmi, Slovenky budú hrať s Francúzkami a Holanďankami.

Prvé dva tímy z každej zo šiestich kvalifikačných skupín si zaistia postup na ME, posledné družstvá budú mať ešte šancu v ďalšej časti kvalifikácie.

Slováci začnú v stredu 26. októbra v Miláne proti Taliansku, o deň neskôr privítajú ich krajanky Holandsko.

Viac o téme: Stolný tenis Barbora Balážová Tatiana Kukuľková Ema Labošová Anton Hamran
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Pavol Zachar
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy