Nenávidím tento šport! Ruská hviezda má dosť kontroverznej trénerky

Alexandra TrusovováAlexandra Trusovová Zdroj: Profimedia

MOSKVA - Krasokorčuliarka Alexandra Trusovová znovu opustila skupinu úspešnej, ale kontroverznej trénerky Eteri Tutberidzeovej.

Niekdajšia dvojnásobná juniorská majsterka sveta, ktorá sa pred kamerami hnevala po striebre na olympijských hrách v Pekingu, podľa informácií ruských médií odišla k Svetlane Sokolovskej. Tá pripravuje úradujúceho majstra Európy Marka Kondraťuka, ktorý je priateľom Trusovovej.

Agentúra R-sport s odkazom na dobre informovaný zdroj uviedla, že sa osemnásťročná Trusovová pre odchod rozhodla kvôli príliš drsným tréningovým metódam Tutberidzeovej. "Už nebola spokojná s náročným tréningovým režimom v skupine Tutberidzeovej. Myslela si, že to zhoršuje jej zranenie," uviedol anonymný zdroj.

Ako blesk z čistého neba

Trusovová ovládla v rokoch 2018 a 2019 juniorské majstrovstvá sveta, ale na veľké seniorské zlato stále čaká. Z európskych a svetových šampionátov má tri bronzy a na olympiáde skončila druhá za tréningovou kolegyňou Annou Ščerbakovovou, aj keď vo voľnej jazde skočila päť štvoritých skokov.

Pred medailovým ceremoniálom sa v nej miešala zlosť a sklamanie. Nadávala a plakala, odstrkovala členov realizačného tímu vrátane trénerky Tutberidzeovej. Vykrikovala, že nenávidí krasokorčuľovanie a už nikdy nebude korčuľovať. Na stupienok pre druhé miesto vystúpila s rozmazaným mejkapom a bez náznaku radosti.

Ruská krasokorčuliarka Alexandra Trusovová Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

S krasokorčuľovaním neskončila, ale od trénerky odišla. Urobila to už druhýkrát. V roku 2020 skúsila trénovať u Jevgenija Pljuščenka, ale po roku sa vrátila. Jej súčasný odchod bol náhly a nečakaný, uviedol Alexej Železnjakov, ktorý u Tutberidzeovej pracuje ako choreograf.

"Pre mňa to bolo ako blesk z čistého neba. Nevidím Alexandre do hlavy a nechápem, čo sa jej deje. Možno to urobila kvôli bláznivej tínedžerskej láske. Má tam milého," povedal serveru Sport-Express.

To je nevďačnosť

Trusovová má podľa neho tendencia hľadať chyby u iných, namiesto toho, aby ich hľadala vo vlastnej kuchyni. Za zvláštne považuje aj načasovanie, pretože už sa začína nová sezóna.

"Tréneri pre ňu pripravili programy, pracovali na nich, dali do nich dušu. Daniil Gleichengauz pre ňu hľadal správnu hudbu a potom bol do noci hore, aby ju zostrihal. A Alexandra pohodí vrkočom a odíde. To je nevďačnosť," rozčuľoval sa.

Pripomenul, že angažmán pri Pljuščenkovi bolo pre Trusovovú neúspešné. "Myslel som si, že ten prvý prestup Alexandru niečo naučil, ale ukázalo sa, že nie," dodal.

Trusovová sa rovnako ako všetci ostatní ruskí krasokorčuliari chystá zatiaľ len na preteky na domácej scéne. Medzinárodná federácia ISU po februárovom útoku Ruska na Ukrajinu vylúčila ruských reprezentantov zo všetkých medzinárodných súťaží a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to v dohľadnej dobe zmenilo.

Viac o téme: Krasokorčuľovanie Alexandra Trusovová Anna Ščerbakovová Kamila Valijevová Eteri Tutberidzeová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy