Takto sa píše futbalová história: Lobotka a spol. nasadli na víťazný vlak a nechcú spomaliť

Futbalisti SSC Neapol sa tešia z góluFutbalisti SSC Neapol sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Alessandro Garofalo/LaPresse

RÍM - Futbalisti SSC Neapol natiahli svoju víťaznú šnúru a udržali sa na čele najvyššej talianskej súťaže.

V domácom stretnutí 10. kola zdolali Bolognu 3:2 a premožiteľa nenašli už v desiatich zápasoch za sebou vo všetkých súťažiach, v Serie A triumfovali šiestykrát v sérii. Prenasledujú ich Atalanta Bergamo i úradujúci šampión AC Miláno, v nedeľu uspel aj predchádzajúci majster Inter Miláno.

Neapol vedie s bilanciou osem víťazstiev a dve remízy o dva body pred Atalantou, AC zaostáva o tri a Inter na siedmej priečke má osembodové manko na lídra.

Lobotka hral do 82. minúty

O vydretom triumfe SSC rozhodol v 69. minúte striedajúci Victor Osimhen, ktorý prišiel na trávnik do druhého polčasu. Nigérijský útočník sa v talianskej lige presadil prvýkrát od augusta, cez týždeň však skóroval do siete Ajaxu Amsterdam v Lige majstrov.

"Pre mňa je dôležitý každý gól, ktorý strelím na domácom štadióne, pretože atmosféra je tu vždy úžasná. Som šťastný, že som tímu pomohol gólom a k víťazstvu, verím, že budeme pokračovať v tomto trende," citovala Osimhena agentúra AFP.

V tejto sezóne patrí ku kľúčovým členom zostavy trénera Luciana Spallettiho aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka. Dôveru dostal v každom doterajšom zápase, v nedeľu hral do 82. minúty.

Tréner Neapolu Luciano Spalletti Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Garofalo/LaPresse

"Pripísali sme si dôležité víťazstvo, vďaka ktorému sme si udržali pozitívne rozpoloženie. Z desiateho víťazstva za sebou mám dobrý pocit, po toľkých dueloch vo vysokom tempe som sa obával úpadku kvality.

Mužstvo predvádza skvelý futbal, najviac však oceňujem totálne nasadenie a snahu dosiahnuť cieľ za každú cenu. Chlapci mali správny prístup, chceli držať loptu a vytvárať si gólové šance. V prvom polčase sme neustálym tlakom vyčerpali súpera. V druhom polčase rozhodli striedania, tento zápas ukázal, že v kádri máme kvalitu aj súdržnosť.

Zdolali sme silnú Bolognu, naša séria pokračuje, ale naďalej musíme hľadať cesty k zlepšovaniu sa. Som šťastný a hrdý, že môžem koučovať tento tím," uviedol Spalletti na oficiálnej klubovej stránke.

Uspeli aj milánske kluby

Na tretiu pozíciu za Neapol a Bergamo poskočil obhajca titulu AC Miláno po triumfe na pôde Hellasu Verona 2:1. Deväť minút pred koncom riadneho hracieho času rozhodol o výsledku Sandro Tonali svojím prvým gólom v sezóne. Domáci nastúpili po prvý raz pod vedením nového trénera Salvatoreho Bocchettiho, ktorého vedenie klubu vytiahlo z mládežníckeho tímu po odvolaní Gabrieleho Cioffiho.

Verona mohla zo zápasu vyťažiť viac, po vlastnom góle Miguela Velosa vyrovnal Koray Günter a po prestávke trafil brvno Roberto Piccoli. "Sme radi, že aj v súboji, v ktorom sa nám až tak nedarilo, sme dokázali získať všetky tri body," povedal Tonali.

Záložník AC Miláno Sandro Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Paola Garbuio/LaPresse

Inter Miláno, povzbudený stredajšou remízou na štadióne FC Barelona v Lige majstrov (3:3), zvíťazil v Serie A druhýkrát za sebou a tretíkrát z predchádzajúcich štyroch vystúpení vo všetkých súťažiach.

Na San Sire proti Salernitane (2:0) to bol aj súboj slovenských obrancov, z ktorého vzišiel úspešne domáci Milan Škriniar. S kapitánskou páskou odohral celé stretnutie, plnú minutáž absolvoval aj Nobert Gyömbér v hosťujúcom drese. Skórovali Lautaro Martinez v 14. a Nicolo Barella v 58. minúte.

"Znamená to pre nás veľa, ukazuje to, že napredujeme. Sme na správnej ceste. Do sezóny sme vstúpili zle a postrácali sme drahocenné body, ale už sme našli správny kurz," povedal Martinez pre Sky Sport Italia.

Inter sa najbližšie predstaví na pôde Fiorentiny, AC privíta Monzu a Neapol vycestuje do Ríma na súboj proti AS. Rimania získali o bod viac ako Inter a v pondelok dohrajú kolo na ihrisku Sampdorie Janov (18.30 h).

Viac o téme: Luciano Spalletti SSC Neapol AC Miláno Stanislav Lobotka Victor Osimhen