Seriál F1 sa rozrastie o slávnu značku: Audi a Sauber vytvoria továrenský tím

Automobilka Audi budem novým dodávateľom motorov od roku 2026Automobilka Audi budem novým dodávateľom motorov od roku 2026 Zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys

BERN - Nemecká automobilka Audi vstúpi v roku 2026 do Formuly 1. Jej továrenským tímom sa stane stajňa Sauber, ktorá v súčasnosti v majstrovstvách sveta preteká pod názvom Alfa Romeo.

Audi o úmysle vstúpiť do F1 informovalo už v auguste. Teraz automobilka na webe uviedla, že sa dohodla na vstupe do stajne Sauber. Finančné ani ďalšie detaily dohody neboli zverejnené.

Aktuálnym dodávateľom motorov Sauberu je Ferrari, s ktorým bude stajňa spolupracovať ešte v nasledujúcich troch sezónach. Potom začne tímu pohonné jednotky dodávať Audi.

Kľúčový krok smerom hore

"Spojenectvo s Audi je kľúčovým krokom k posunu smerom k čelu štartovného poľa," uviedol vo vyhlásení šéf Sauberu Frédéric Vasseur. "Byť továrenským tímom Audi je nielen česť a zodpovednosť, ale aj najlepšia možná vec pre našu budúcnosť," dodal.

Švajčiarskej stajni v prebiehajúcej sezóne patrí v Pohári konštruktérov šieste miesto so ziskom 52 bodov. Jej najlepším výsledkom je piate miesto Valtteriho Bottasa z Veľkej ceny Emilia-Romagna. Druhý pilot tímu Čou Kuan-jü bol najlepšie ôsmy.

V roku 2026 nadobudnú platnosť nové pravidlá týkajúce sa motorov. Nová generácia pohonných jednotiek má okrem iného viac využívať elektrinu a stopercentne udržateľné palivo.

Do formuly 1 sa chce tiež vrátiť Porsche, ktoré rokovalo s majstrovským Red Bullom, ale k dohode nedošlo. Nemecká spoločnosť má však aj naďalej v úmysle do šampionátu vstúpiť.

Viac o téme: Formula 1 Sauber Audi Alfa Romeo
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Formula 1
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy