Čakal trpezlivo na svoju šancu a využil ju: Arsenal oslavuje nového hrdinu

Dvojgólový Reiss Nelson hrdinom londýnskeho ArsenaluDvojgólový Reiss Nelson hrdinom londýnskeho Arsenalu Zdroj: SITA/AP/David Cliff

LONDÝN - Futbalisti londýnskeho Arsenalu zostali aj po víkende na čele anglickej Premier League o dva body pred Manchestrom City.

V domácom súboji s Nottinghamom Forest potvrdili pozíciu favorita hladkým víťazstvom 5:0 a našli nového dvojgólového hrdinu Reissa Nelsona. Ten sa dostal na ihrisko po zranení Bukaya Saku v 27. minúte a na začiatku druhého polčasu skóroval dvakrát v rozpätí troch minút.

Saka hlásil zdravotné problémy s členkom hneď v prvej minúte, napriek tomu ešte dokázal prihrať o štyri minúty neskôr na vedúci gól Gabriela Martinelliho. Na ihrisku však nevydržal ani polhodinu a na ihrisku ho nahradil 22-ročný Nelson. Bol to pre neho prvý ligový štart od prvého kola minulej sezóny a gól v najvyššej súťaži dal po 837 dňoch, pripomenula agentúra DPA.

Nemohlo to pre mňa dopadnúť lepšie

Nelson je odchovanec akadémie Arsenalu, sezónu 2018/2019 strávil na hosťovaní v Hoffenheime a 2021/2022 vo Feyenoorde. "Čakal som trpezlivo na svoju šancu a využil som ju. Nemohlo to pre mňa dopadnúť lepšie," tešil sa Nelson.

"Myslím si, že nielen ja, ale aj všetci jeho spoluhráči a celý realizačný tím sú šťastní z toho, čo predviedol. Vidno ako sa vyvíja a ako na ihrisku dospieva.

Každý deň ukazuje, ako veľmi chce a dnes sa mu darilo mimoriadne dobre, pretože nám pomohol vyhrať zápas. Skutočne si to zaslúžil," pochválil kouč domácich Mikel Arteta výkon Nelsona, ktorý gólmi na 2:0 a 3:0 definitívne zlomil odpor súpera a pripísal si navyše aj asistenciu pri štvrtom góle v podaní Thomasa Parteyho v 57. minúte.

Dvojgólový Reiss Nelson hrdinom Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/David Cliff

Zranenie Saku by nemalo ohroziť jeho štart v drese anglickej reprezentácie na MS v Katare, podľa Artetu pôjde pravdepodobne o ľahší problém. "Myslím si, že to nebude vážne. Hneď od začiatku kríval, ale nevedel som presne, o čo ide. Skúšal hrať ďalej, no nešlo to. Uvidíme v najbližších dňoch, ako sa to bude vyvíjať," vysvetlil kormidelník Arsenalu.

Jeho náprotivok Steve Cooper chce, aby sa jeho tím z príučky poučil: "So súperom sme jednoducho nestíhali. Bolo bolestivé to sledovať a pre hráčov bolo bolestivé hrať takýto zápas. Musíme sa z toho dostať a zdvihnúť sa."

Hráči Arsenalu pred výkopom vyjadrili podporu svojmu španielskemu spoluhráčovi Pablovi Marimu, ktorý je na hosťovaní v talianskej Monze a minulý týždeň bol jednou z obetí útoku nožom v supermarkete neďaleko Milána. V nedeľu ho po operácii poškodených svalov v chrbtovej oblasti prepustili z nemocnice.

Na piate miesto poskočili hráči Manchestru United, ktorí na Old Trafforde zdolali West Ham 1:0. Svoj stý gól za klub strelil útočník Marcus Rashford, ktorý sa presadil hlavou v 38. minúte po centri Christiana Eriksena.

De Gea v závere spasil United

"Červení diabli" mohli pridať aj ďalšie góly, no svoje veľké šance nepremenil ani Cristiano Ronaldo a mohli pykať. V závere im tri body zachránili brankár David de Gea a stopér Harry Maguire, ktorý nastúpil v lige prvýkrát od 4. septembra. Na domácej lavičke presedel duel slovenský brankár Martin Dúbravka.

"Nemôžete byť tak dlho jednotkou v Manchestri United, ak nie ste fantastický brankár. De Gea dnes predviedol dva-tri brilantné zákroky a zachránil súperovi víťazstvo. Je však pre mňa sklamanie, že sme ani raz neskórovali, pretože sme domácich dostali pod dostatočný tlak," uviedol po stretnutí David Moyes, tréner West Hamu.

Marcus Rashford stým klubovým Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Z jeho tímu stroskotali vo veľkých príležitostiach na španielskom brankárovi postupne Michail Antonio, Kurt Zouma i Declan Rice.

Kontrakt De Geu vyprší na konci tejto sezóny, no United ho môžu predĺžiť o ďalších 12 mesiacov. "Myslím si, že je to jasné a viackrát som zdôraznil, že som s Davidom spokojný. Je to skvelý brankár, má iba 31 rokov a je zdravý. Ešte sa stále môže zlepšovať, Už v United dokázal svoje kvality a môže tak robiť aj v budúcnosti," reagoval kormidelník domácich Erik ten Hag.

Viac o téme: Manchester United Premier League West Ham United Arsenal Londýn Mikel Arteta David de Gea Reiss Nelson Marcus Rashford Nottingham Forest Erik Ten Hag