Neskutočné, čo sa dialo v Brazílii: Premenlivé podmienky a senzačný držiteľ pole position!

Kevin MagnussenKevin Magnussen Zdroj: SITA/AP/Marcelo Chello

SAO PAULO - Do sobotného šprintu pred Veľkou cenou Brazílie formuly 1 odštartuje z pole position nečakane Kevin Magnussen z tímu Haas.

Dánsky pilot vyhral v Sao Paule kvalifikáciu, ktorú ovplyvnil dážď a v závere aj nehoda Georgea Russella z Mercedesu. Po nej bolo dianie na trati prerušené a po reštarte už nemali jazdci kvôli silnejúcemu dažďu nádej na rýchle časy.

"Ešte nikdy v živote som sa takto necítil," radoval sa tridsaťročný Magnussen. "Tím ma vyslal na trať presne v tom správnom momente. Bol som prvý vonku, zajazdil rozumné kolo a teraz som na pole position," povedal šťastný Severan po prvom kvalifikačnom triumfe v kariére.

Druhý bol už istý majster sveta Max Verstappen z Red Bullu práve pred Russellom, ktorý skončil v kačírku krátko po prvom úspešnom pokuse o rýchly čas na stále ešte dostatočne suchej trati. Kým traťový personál vozidlo britského pilota vyslobodil, spustil sa silný dážď, ktorý znemožnil zmenu doterajšieho poradia.

Prvých šesť miest obsadili jazdci šiestich rôznych stajní, exmajster sveta Lewis Hamilton z Mercedesu skončil až ôsmy za oboma pilotmi Alpine Estebanom Oconom a Fernandom Alonsom. S Russellom bude stáť v druhom rade Lando Norris z McLarenu a za ním Carlos Sainz z Ferrari.

Posledný šprint v sezóne

Prvú desiatku poradia na štarte uzavrú Sergio Pérez z Red Bullu a Charles Leclerc z Ferrari, ktorí spolu bojujú o druhé miesto v poradí MS. Dve preteky pred koncom má päťbodový náskok Mexičan Pérez. Za šprint dostane body prvých osem jazdcov, víťaz ich získa osem.

Sao Paulo bude dejiskom tretieho a záverečného šprintu v sezóne, oba predchádzajúce v Imole a Spielbergu vyhral Verstappen. Preteky na 100 km sú na programe v sobotu od 20:30 SEČ, jeho výsledky určia poradie na štarte nedeľnej Grand Prix so začiatkom o 19:00.

Šprint VC Brazílie F1 – kvalifikácia: 1. Kevin Magnussen (Dán./Haas) 1:11,674 min, 2. Max Verstappen (Hol./Red Bull) +0,203 s, 3. George Russell (V.Brit./Mercedes) +0,385, 4. Lando Norris (V.Brit./McLaren) +0,589, 5. Carlos Sainz (Šp./Ferrari) +0,683, 6. Esteban Ocon (Fr./Alpine) +0,751, 7. Fernando Alonso (Šp./Alpine) +0,830, 8. Lewis Hamilton (V.Brit/Mercedes) +0,937, 9. Sergio Perez (Mex./Red Bull) +3,927, 10. Charles Leclerc (Monako/Ferarri) bez času

Viac o téme: Kvalifikácia Veľká cena Brazílie Kevin Magnussen Max Verstappen Haas George Russell
  • Zdroj: ČTK, TASR