MS VO FUTBALE 2022 Veľmi dôležité tri body: Austrália tŕpla do poslednej sekundy

Futbalisti Austrálie oslavujú gólFutbalisti Austrálie oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

DAUHA - Futbalisti Austrálie zvíťazili vo svojom druhom zápase na 22. majstrovstvách sveta v D-skupine nad Tuniskom 1:0. Stretnutie rozhodol v 23. minúte útočník Mitchell Duke, ktorý hlavičkou prekonal brankára Aymena Dahmena.

Austrálčania vyhrali na MS po siedmich dueloch a dosiahli len tretí triumf v histórii, po ktorom oživili šance na postup do osemfinále. Tunisko sa pri doterajších piatich účastiach na MS ešte ani raz nedostalo zo základnej skupiny a po prehre im patrí posledné 4. miesto v tabuľke "déčka" so ziskom jedného bodu.

O 17.00 SEČ nasledoval štvrtý zápas skupiny medzi Francúzskom a Dánskom v Dauhe. Stretnutia tretieho a záverečného kola skupiny sa hrajú v stredu 30. novembra, keď v rovnakom čase o 16.00 nastúpi Austrália proti Dánsku a Tunisko sa stretne s Francúzskom.

Prvý náznak šance si vytvorilo Tunisko v 19. minúte zápasu, keď sa dostal do útoku Jebali a prihral loptu do šestnástky Msaknimu. Ten sa však nakoniec nedostal k zakončeniu. Ako prví sa napokon presadili Austrálčania, keď Goodwin poslal center z ľavej strany a napriek tomu, že ho Tunisania zblokovali, dostal sa až k Mitchellovi Dukemu.

Futbalisti Austrálie oslavujú gól Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Útočník poslal hlavičkou loptu za brankára Dahmena a otvoril skóre stretnutia. Africký tím mohla vyrovnať v 41. minúte, keď sa dostal do úniku Jebali, ktorý síce nezakončil, ale lopta sa dostala k Drägerovi. Jeho zakončenie však zblokoval Souttar. V nadstavenom čase sa Tunisania dostali do najväčšej možnosti streliť gól, no Msakni po prihrávke Jebaliho mieril len tesne vedľa pravej žrde.

Reprezentanti Tuniska pokračovali v aktivite aj v druhej časti s cieľom vyrovnať. Austrálčania však čakali na šance z protiútokov a k jednej sa dostali v 71. minúte, keď striedajúci MacLaren prihral Leckiemu pred brankára Dahmena, no ten tesne nedosiahol na loptu.

Brankár Ryan čakal 70 minút na zákrok, ale potom musel predviesť dva dôležité proti tuniskému kapitánovi Msaknimu. Austrálčania si už udržali náskok do konca, napriek tomu, že v streleckých pokusoch za súperom zaostali.

Tunisko - Austrália 0:1 (0:1)
Gól: 23. Duke, ŽK: Laidouni, Abdi, Sassi (všetci Tunisko). Rozhodovali: Siebert - Foltyn, Seidel (všetci Nem.), 41.823 divákov.

Tunisko: Dahmen - Bronn (73. Kechrida), Meriah, Talbi - Dräger (46. Sassi), Skhiri, Laidouni (67. Khazri), Abdi - Sliti, Jebali (73. Khenissi), Msakni

Austrália: Ryan - Karacic (75. Degenek), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (85. Baccus), Irvine, Mooy, Goodwin (85. Mabil) - Duke (64. MacLaren), McGree (64. Hrustic)

Hlasy aktérov (zdroj: ČT Šport):

Mitchell Duke, strelec austrálskeho gólu: "Nemám slov. Je to pre mňa, moju rodinu a celý tím veľmi dôležitý okamih, ale čaká náš ešte jeden zápas, ktorý potrebujeme vyhrať. Nedá sa to popísať, mám radosť, že sme to zvládli."

Jalel Kadri, tréner Tuniska: "Myslím si, že sme si nezaslúžili prehrať, len sme neboli dostatočne efektívni. Máme pred sebou ešte jeden zápas. Samozrejme, Francúzsko je nesmierne silné, ale na tomto šampionáte už veľké tímy prehrali."

Viac o téme: Austrália MS vo futbale Tunisko Katar 2022