MS VO FUTBALE 2022 Priamy súboj o postup do osemfinále: Zápas o všetko rozhodol jediný gól

Futbalisti Senegalu oslavujú gólFutbalisti Senegalu oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Themba Hadebe

DAUHA - Futbalisti Senegalu zvíťazili v utorkovom zápase A-skupiny na MS v Katare nad Ekvádorom 2:1. Africkému zástupcovi, ktorý skončil v tabuľke druhý za Holandskom, zabezpečil postup do osemfinále premiérovým gólom v reprezentácii kapitán Kalidou Koulibaly.

Senegal postúpil medzi najlepších šestnásť účastníkov druhýkrát pri svojej tretej účasti na MS. V osemfinálovom zápase v Al Chore sa v nedeľu 4. decembra stretnú s víťazom B-skupiny.

"Bitku" o postup do osemfinále začal lepšie Senegal. Prvú veľkú šancu zahodil v tretej minúte Idrissa Gueye, ktorý z ideálnej pozície v šestnástke netrafil priestor brány. V 8. minúte z podobného miesta mieril mimo v tutovke Dia.

Následne sa hra upokojila a Juhoameričania sa snažili presadiť postupnou medzihrou, avšak tá bola zo strany Ekvádoru bola prakticky neškodná.

Bol to africký zástupca, kto opäť pohrozil v 23. minúte, keď Galindez iba očami sledoval dráhu nebezpečnej strely z kopačky Ismailu Sarra. Senegal bol za aktivitu odmenený v závere prvého polčasu. V 44. minúte poslal Hincapie v pokutovom území k zemi Sarra a faulovaný krídelník otvoril z bieleho bodu skóre - 0:1.

Hrdina Koulibaly

Ak chceli Ekvádorčania pomýšľať na postup, museli zvýšiť ofenzívnu kreativitu. Prvýkrát v zápase sa pripomenuli strelou do priestoru brány až v 49. minúte. Pokus striedajúceho Cifuentesa však nebol umiestnený ani razantný a našiel iba pripraveného brankára Mendyho. Senegalčania nepúšťali svojho súpera do priestorov, z ktorých by hrozil gól.

Fanúšikovia Senegalu Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Themba Hadebe

Afričania si však nedali pozor v 67. minúte pri prvom rohovom kope Ekvádoru a predĺženú loptu do brány dorazil Caicedo - 1:1. Ekvádor sa však z postupového výsledku tešil iba necelé tri minúty. V 70. minúte po štandardnej situácii spadla centrovaná lopta nešťastne na stehno brániacemu Valenciovi, od ktorého sa odrazila k nekrytému Koulibalymu a senegalský kapitán premiérovým gólom v reprezentácii poslal svoj tím do osemfinále MS.

Hlasy aktérov (zdroje: AP, APA, MSN.com):

Kalidou Koulibaly, kapitán Senegalu: "Dnes je druhé výročie úmrtia Boubu Diopa. Chceli sme vzdať hold jeho pamiatke, pretože vieme, že tento deň je dôležitý pre jeho rodinu. Výhru venujeme práve im. Bol to výnimočný deň pre celý Senegal. Som rád, že som strelil víťazný gól, je to pre mňa obrovská česť. Po prvom zápase si mnohí mysleli, že vypadneme, ale my sme chceli dosiahnuť niečo veľké. Vždy sme verili, že sa nám podarí postúpiť do osemfinále."

Gustavo Alfaro, tréner Ekvádoru: "Prehra nás veľmi bolí. Je to frustrujúce. Vedeli sme, že detaily môžu rozhodnúť zápas, a tak to aj bolo. V prvom polčase sme nehrali dobre, v druhom sme boli výborní. Veľmi sme chceli postúpiť. Musíme však nadviazať na dobré výkony a som si istý, že sa v budúcnosti vrátime späť."

Aliou Cisse, tréner Senegalu: "Výhru venujem Boubovi Diopovi a jeho rodine. Tiež aj Sadiovi Manemu, ktorý urobil pre túto krajinu veľa, ale nemôže tu byť."

A-skupina – 3. kolo:
Ekvádor - Senegal 1:2 (0:1)
Góly: 67. Caicedo - 44. Sarr, 70. Koulibaly. ŽK: I. Gueye (Sen.). Rozhodovali: Turpin - Danos, Gringore (všetci Fr.), 44.569 divákov.

Ekvádor: Galindez - A. Preciado (85. Porozo), Torres, Hincapie, Estupinan - Gruezo (46. Cifuentes), Franco (46. Sarmiento), Caicedo - Plata, Estrada (64. Reasco), Valencia

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Ciss (74. N. Mendy), P. Gueye, I. Gueye - I. N´Diaye (74. Dieng), Dia (90.+5 Cisse), I. Sarr