MS VO FUTBALE 2022 Holanďania nedopustili žiadnu drámu: Ovládli skupinu a mieria do osemfinále

Futbalisti Holandska oslavujú gólFutbalisti Holandska oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Moises Castillo

AL CHOR - Futbalisti Holandska zvíťazili v utorkovom zápase A-skupiny MS v Katare nad domácim výberom 2:0 a zaistili si postup do osemfinále ako víťaz skupiny.

O ich triumf sa postarali Cody Gakpo, ktorý strelil v treťom zápase na turnaji tretí gól, a Frenkie de Jong. Spolu s "Oranjes" si postup z A-skupiny vybojoval aj Senegal po triumfe 2:1 nad Ekvádorom.

Holanďania pod vedením Louisa van Gaala neprehrali už 18 zápasov, pričom trinásťkrát triumfovali a v piatich dueloch remizovali.

Van Gaal prebral mužstvo v auguste minulého roka. Jeho zverenci sa v osemfinále stretnú v sobotu 3. decembra na štadióne Khalifa v Al Rajáne proti druhému tímu z B-skupiny. Katar skončil v "áčku" na poslednom štvrtom mieste bez bodového zisku.

Hneď prvé šance Holanďanov v úvode naznačili, akým smerom sa bude duel uberať. "Oranjes" mali zápas pod kontrolou a pred bránkou Kataru ako prvý zahrozil Blind, ktorého vychytal Barsham. Onedlho vypálil z dobrej pozície de Jong, lopta sa odrazila k Depayovi, ktorý ju v akrobatickej pozícii nedostal do brány.

Gakpo otvoril skóre

Katar sa do ofenzívy dostával sporadicky a favorit napokon "načal" súpera v 28. minúte. Gakpo si narazil loptu s Klaassenom, na hranici pokutového územia sa rozhodol pre strelu a lopta zapadla po zemi k ľavej žrdi Barshamovej brány. V prvej 45-minútovke hovorili všetky ofenzívne štatistiky v prospech favorita.

Hneď v úvode druhého polčasu Dumfries zbytočne fauloval Afifa a Katar mal k dispozícii zaujímavú "štandardku", ale potom Holanďania udreli. Po centri Klaassena strieľal Depay, brankár Kataru loptu vyrazil a vzápätí ju de Jong poslal do siete - 2:0.

Fanúšikovia Holandska Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

V 68. minúte sa fanúšikovia Holandska tešili po tretí raz, keď Berghuis pohodlne poslal loptu do siete, ale arbiter tento gól neuznal pre predchádzajúcu ruku Gakpa.

Katarčania sa v závere duelu dostali do náznaku šance, Afif hľadal pred bránou Muntariho, Noppert však celú situáciu prečítal a center vyrazil. Duel ukončila strela Berghuisa spoza šestnástky, lopta skončila na brvne.

hlasy aktérov (zdroj DPA):
Davy Klaassen, útočník Holandska: "Náš cieľ bol vyhrať skupinu. To sme splnili. Nebol to ideálny výkon, ale teraz nás čaká pár dní oddychu a my sa pokúsime byť lepší."

Cody Gakpo, strelec prvého gólu Holandska: "Nie je to o mne, hráme spolu ako tím. Všetci si navzájom pomáhame. Ale to, že dávam góly, je samozrejme dobrý pocit."

Felix Sanchez, tréner Kataru: "Ďakujem fanúšikom, ktorí nás podporovali. Dúfam, že si teraz užijú zvyšok šampionátu."

A-skupina - 3. kolo:
Holandsko - Katar 2:0 (1:0)
Góly: 27. Gakpo, 49. de Jong. Rozhodovali: Gassama (Gamb.) – Noupue (Kam.), Abouelregal (Eg.), ŽK: Ake (Hol.), 66.784 divákov.

Holandsko: Noppert – Timber, van Dijk, Ake – Dumfries, de Roon (83. Koopmeiners), F. de Jong (86. Taylor), Blind – Klaassen (66. Janssen) – Gakpo (83. Weghorst), Depay (66. Berghuis)

Katar: Barsham – Muhammad (85. Cheder), Pedro Miguel, Khoukhi, A. Hassan, Ahmad – Hatem (85. Alaildin), Madibo (65. Boudiaf), Al-Hajdos (65. Asadalla) – Ali (65. Muntari), Afif