Ronaldo vyrovnal rekord Eusébia iba nakrátko: Oslavoval som to, akoby to bol gól Cristiana

Cristiano Ronaldo skáče na center, z ktorého padol gólCristiano Ronaldo skáče na center, z ktorého padol gól Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

LUSAIL - Iba na niekoľko minút vyrovnal portugalský futbalista Cristiano Ronaldo reprezentačný rekord Eusébia v počte gólov na MS.

V stretnutí základnej H-skupiny MS v Katare proti Uruguaju (2:0) pôvodne figuroval ako autor prvého gólu, no opakované zábery odhalili, že lopta sa do bránky dostala bez jeho usmernenia. Hrdinom Portugalcov sa stal Bruno Fernandes, ktorý strelil oba góly a svojmu tímu nimi v predstihu zabezpečil postup do osemfinále.

Ronaldo sa do historických štatistík výrazne zapísal v úvodnom zápase turnaja, keď skóroval pri víťazstve nad Ghanou 3:2. Stal sa prvým hráčom v histórii, ktorý dal gól na piatich MS.

Už dlhodobo je portugalský rekordér v reprezentačných góloch, no na zápis Eusébia zatiaľ nedosiahol. Ten strelil všetkých 9 gólov na MS 1966, ktoré boli pre neho jediné v kariére.

Portugalci boli v pondelňajšom zápase v ofenzíve nebezpečnejší než Uruguaj, no práve juhoamerický tím mal najväčšiu šancu prvého polčasu. Rodrigo Bentancur však individuálnu akciu nedoviedol do gólového konca.

Oslavoval som to, akoby to bol gól Cristiana

Zmenu nerozhodného skóre priniesla až ofenzívna snaha Portugalcov v úvode druhého polčasu. V 54. minúte odcentroval Fernandes na už bývalého spoluhráča z Manchestru United Ronalda, ktorý sa dokázal uvoľniť a zároveň aj zmariť ofsajd, pohybom zmiatol brankára Sergia Rocheta, ktorý nedosiahol na loptu.

Pôvodne to vyzeralo na Ronaldov jemný teč hlavou, no zábery ukázali, že sa tak nestalo. To ešte radujúci sa portugalskí hráči nevedeli. "Oslavoval som to, akoby to bol gól Cristiana. Zdalo sa mi, že sa dotkol lopty. Môj zámer bol centrovať na neho," citovala Fernandesa agentúra AFP.

Cristiano Ronaldo oslavuje gól Galéria fotiek (29) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

V nadstavenom čase premenil pokutový kop po tom, čo Jose Maria Gimenez zasiahol rukou loptu v šestnástke. Fernandes strela do protipohybu Rocheta definitívne upokojila Portugalcov, ktorí dosiahli vytúžený postup v najkratšom možnom čase, čím napodobnili Francúzov a Brazílčanov.

"Dôležité je, že sme si dokázali zabezpečiť postup a zdolať ďalšieho silného súpera," konštatoval Fernandes.

Viac než na chválu dvojgólového strelca sa tréner Fernando Santos zameral na hodnotenie výkonu celého tímu. "Je to výsledok tímovej práce. Ak tím nehrá dobre, tak nepodá dobrý výkon ani hráč. Myslím si, že v prvých dvoch zápasoch hralo naše mužstvo veľmi dobre.

Podržal nás aj brankár Diego Costa. Futbal je tímový šport a nemyslím si, že by sme sa mali sústrediť na výkony jednotlivých hráčov," poznamenal Santos.

Cenný triumf Ghany

V pondelňajšom zápase "háčka" dosiahli cenné víťazstvo aj hráči Ghany, ktorí zdolali Kórejskú republiku 3:2. Tým sa po prehre s Portugalskom (2:3) vrátili do hry o postup do osemfinále.

V zápase viedli 2:0, ale Čo Ku-song gólmi v 58. a 61. minúte vyrovnal na 2:2. Druhý gól Mohammeda Kudusa v zápase znamenal náskok 3:2, ktorý si už africký tím nenechal vziať. Kórejčania sa dostali až k 20 streleckým pokusom (Ghana 7), z ktorých 6 smerovalo na bránku.

Futbalisti Ghany oslavujú gól Galéria fotiek (29) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

"Všetci naši hráči podali maximálny výkon. Futbal je kolektívny šport a dnes dal do toho každý z tímu všetko. Nevzdali sme sa, ani keď sme v krátkom čase inkasovali dva góly," poznamenal Kudus, ktorý po zápase netajil ambíciu zakončiť základnú skupinu postupovým víťazstvom.

Tri body proti Uruguaju, ale za určitých okolností aj remíza, by znamenali istotu osemfinále. "Veríme si a pôjdeme do tohto zápasu s rovnakými zámermi a nasadením," uviedol Kudus.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Portugalsko Uruguaj Ghana Južná Kórea MS vo futbale Eusebio Fernando Santos Katar 2022 Bruno Fernandes