MS VO FUTBALE 2022 Nádherná akcia mala cenu zlata: Obrovská eufória Austrálčanov!

Mathew Leckie a jeho gólová radosť po presnom zásahu na 1:0 so spoluhráčmiMathew Leckie a jeho gólová radosť po presnom zásahu na 1:0 so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Aijaz Rahi

DAUHA - Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1:0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov.

Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie.

Austrálčania postúpili do osemfinále MS druhýkrát v histórii. V sobotu 3. decembra sa v Al Rajáne stretnú s víťazom C-skupiny.

D-skupina – 3. kolo:

Austrália – Dánsko 1:0 (0:0)
Gól: 60. Leckie. ŽK: Behich, Degenek - Skov. Rozhodovali: Ghorbal - Gourari, Etchiali (všetci Alž.), 41.232 divákov.

Austrália: Ryan – Degenek, Souttar, Rowles, Behich – Leckie (89. Hrustič), Irvine, Mooy, Goodwin (46. Baccus) – Duke (82. MacLaren), McGree (74. Wright)

Dánsko: Schmeichel – Kristensen (46. Bah), Andersen, A. Christensen, Maehle (69. Cornelius) – Höjbjerg, Jensen (59. Damsgaard) – Skov Olsen (69. R. Skov), Eriksen, Lindström – Braithwaite (59. Dolberg)

Od začiatku zápasu museli tvoriť hru Dáni, ktorí potrebovali vyhrať. Súper im to v prvej štvrťhodine výrazne uľahčoval, keď pressing "protinožcov" nebol dôrazný a hra v defenzíve pôsobila pasívne.

V 11. minúte musel vytiahnuť prvý dôležitý zákrok brankár Ryan po prudkej strele Jensena, ktorá mierila pod brvno. Austrálčania prvýkrát ohrozili dánskeho brankára Schmeichela v 22. minúte, keď po predĺžení nakopnutej lopty zakončil iba do stredu brány McGree.

Austrálčanom sa podarilo z hry úplne vypojiť ofenzívneho tvorcu Eriksena a cesta za gólom viedla iba po krídelných priestoroch. Po polhodine hry sa dobrým prienikom po ľavej strane prezentoval Lindström, ktorý zvládol súboj 1 na 1, ale namiesto strely zvolil spätnú prihrávku a obrana Austrálie loptu odvrátila. V závere prvého polčasu Dáni stratili prevahu a hra sa vyrovnala.

Prvú šancu v druhom dejstve mala Austrália, ale Irvine zakončil zo záklonu po spätnej prihrávke vysoko nad. V 60. minúte už potrebovali Austrálčania na postup výhru, pretože Tunisko viedlo nad Francúzskom 1:0. Ihneď po góle v súbežne hranom zápase sa však presadili a z rýchlej kontry otvorili skóre zásluhou Leckieho.

Dáni potrebovali streliť dva góly, a logicky viac otvoriť hru, no v ofenzívnej fáze sa im vôbec nedarilo. Austrálčania zvládali zápas veľmi dobre po taktickej stránke a dokázali vykrývať dôležité priestory. Dánski futbalisti v závere skúšali už iba nakopávané lopty. Austrália prehustila stred obrany, súperom nedovolila vypracovať si žiadnu gólovú šancu a postúpila do osemfinále MS.

Hlasy aktérov /zdroj: AFP/:
Mathew Leckie: "Myslím, že podľa osláv vidíte, koľko emócií tam bolo. Som hrdý a vyčerpaný, veľmi tvrdo sme pracovali. Pri góle nebol čas premýšľať, stál proti mne jeden obranca, podarilo sa mi ho prekonať a prízemná strela bola pre brankára náročná. Ako som videl loptu, že ide do brány, bol som veľmi šťastný."

Graham Arnold, tréner Austrálie: "Úsilie bolo neuveriteľné, veľmi tvrdo sme pracovali. Musíme zregenerovať, nie je čas na žiadne oslavy, žiadne sociálne siete.“

Kasper Hjulmand, tréner Dánska: "Som neuveriteľne frustrovaný. Tím hral jeden a pol roka veľmi dobre, teraz som smutný a sklamaný."