Spor týkajúci sa Národného futbalového štadióna pokračuje: Žaloby sú jedinou obranou

Národný futbalový štadión v BratislaveNárodný futbalový štadión v Bratislave Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Spory týkajúce sa Národného futbalového štadióna v Bratislave vyvolal svojím postupom štát, žaloby voči nemu podané sú jedinou možnosťou sa brániť vzhľadom na riziko premlčania nárokov.

Spoločnosť NFŠ to uviedla v súvislosti s podanými žalobami, týkajúcimi sa výstavby a príspevku na vybudovanie futbalového stánku na Tehelnom poli. Podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme rodina) si naďalej stojí za dôvodnosťou podozrení a rozhodnutím štátu neodkúpiť štadión.

Informácie o žalobách zverejnil Denník N, ktorý zároveň spresnil, že súdne vymáhaná suma je na úrovni 44 miliónov eur.

"Bránime sa jednak voči snahe štátu odňať NFŠ dotáciu, ktorá bola riadne a v súlade so všetkými pravidlami odsúhlasená Európskou komisiou. Navyše tým, že štát zrazu vyhlásil prakticky všetky zmluvy a dohody, na základe ktorých sme NFŠ ako taký budovali a financovali, za neplatné, nám spôsobil veľké škody, ktorých náhradu si uplatňujeme v našich žalobách," spresnila pre TASR spoločnosť NFŠ.

Nechceme na tom zarobiť

Manažment spoločnosti potvrdil, že platia aj slová akcionára spoločnosti Ivana Kmotríka staršieho o tom, že chce venovať sumu škody, ktorá presiahne iné nároky, na dobročinné účely. "Nechceme na tom zarobiť," zdôraznilo NFŠ.

Podpredseda vlády pre oblasť legislatívy Holý upozornil, že kým v kauze NFŠ trvajú súdne konania, boli by akékoľvek vyjadrenia predčasné. Mieni, že ak polícia prevzala trestné oznámenia, ktoré štát podal a súdy sa touto témou zaoberajú, boli podania podnetov na trestné konanie dôvodné a závažné.

"My si za tým naďalej stojíme," vyhlásil. Myslí si tiež, že ak by súd skonštatoval, že v prípade realizácie bolo všetko v poriadku, môže to byť nebezpečný precedens, motivujúci k obchádzaniu pravidiel verejného obstarávania.

Pohľad na novovybudovaný Národný Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký upozornil, že všetky okolnosti, pripomienky a námietky v súvislosti s realizáciou NFŠ sa naďalej vyhodnocujú. Na tejto téme chce spolupracovať s novým štátnym tajomníkom, ktorý bude mať na starosti šport, jeho meno má byť známe v priebehu pár dní.

Štát v prvej polovici roka 2020 najskôr avizoval právne analýzy zmlúv týkajúcich sa výstavby NFŠ, v polovici júla 2020 oznámil, že štadión od majiteľa spoločnosti NFŠ Ivana Kmotríka neodkúpi. Vicepremiér Holý poukazoval na to, že zmluvy z roku 2013 a 2016 sú neplatné.

Rovnako na podnet úradu vlády prijala polícia trestné oznámenia, týkajúce sa podozrenia na porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitie právomoci verejného činiteľa. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna, rovnako poskytnúť vyše 27-miliónovú dotáciu. Cena za štadión sa napokon vyšplhala na viac ako 98 miliónov eur.

Viac o téme: Slovensko SFZ NFŠ
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy