Prvýkrát od roku 1905: Tour de France nebude finišovať v Paríži

Peter Sagan počas poslednej etapy Tour de FrancePeter Sagan počas poslednej etapy Tour de France Zdroj: Profimedia

PARÍŽ - Cyklistická Tour de France v roku 2024 vyvrcholí poslednou etapou v Nice namiesto tradičného záveru v Paríži na Champs-Élysées.

Dojazdom vo francúzskej metropole sa nebudú slávne preteky končiť prvýkrát od roku 1905 kvôli vrcholiacim prípravám na olympijské hry.

Informáciu, ktorú už v júni priniesol taliansky list Gazzetta dello Sport, dnes potvrdili organizátori Tour a vedenie mesta Nice na tlačovej konferencii.

Záver nebude patriť šprintérom

Nezvyčajný bude aj formát poslednej etapy, v ktorej sa v posledných rokoch tradične neútočilo na celkové poradie a vrcholom bol záverečný šprint na Champs-Élysées. V roku 2024 Tour de France vyvrcholí v Nice časovkou jednotlivcov, ktorá môže konečným poradím zásadne zamiešať.

Naposledy jazda proti chronometru rozhodovala v roku 1989, keď Francúzovi Laurentovi Fignonovi zobral žltý dres Američan Greg Lemond o osem sekúnd, najmenším rozdielom v histórii.

Štartovať sa bude v Taliansku

Oproti iným rokom sa začne 111. ročník Tour v olympijskom roku o týždeň skôr. Premiérový štart z Talianska je vo Florencii naplánovaný na 29. júna, posledná etapa je na programe 21. júla, päť dní pred začiatkom olympijských hier v Paríži.

Mimo Paríža sa končila Tour de France iba v prvých dvoch ročníkoch v rokoch 1903 a 1904, ktoré vyvrcholili vo Ville d'Avray. Odvtedy už sa dochádzalo vždy do francúzskej metropoly, v rokoch 1906 až 1967 v Parku princov, potom na velodróme Cipale (1968-1975) a od roku 1975 na Champs-Élysées.

Viac o téme: Tour de France
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Tour de France
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá