Nitra po desiatej prehre v rade sľubuje zmeny, Švarný citoval Alberta Einsteina

Antonín Stavjaňa na lavičke NitryAntonín Stavjaňa na lavičke Nitry Zdroj: SITA/Martin Havran

NITRA - Hokejisti Nitry nestačili v nedeľu v 25. kole Tipos extraligy na Košice a na domácom ľade prehrali 1:3.

Pre "corgoňov" to bol už desiaty zápas za sebou, v ktorom nedokázali zvíťaziť a nachádzajú sa na dne tabuľky. Už počas reprezentačnej prestávky sa očakávajú pod Zoborom zmeny na legionárskych postoch.

Zápas začali lepšie domáci, ktorí sa však trápia v zakončení. Potvrdil to pri stopercentnej príležitosti v 8. minúte kanadský útočník Reid Duke, ktorý netrafil z metra prázdnu bránku. O dve minúty neskôr sa rútil sám Michael Drábek, ale strelu medzi nohy prečítal brankár Jaroslav Janus.

Chýbali emócie

"Prvá tretina bola z našej strany dobrá, mali sme tlak a nevyužili sme dve čisto gólové šance. Chýba mi trochu emócia v tomto tíme – taká nahnevanosť. Keď prehrávate a hráte bez emócií, potom sa z dna odrazíme veľmi ťažko," povedal pri absencii kapitána Nitry Branislava Mezeia, jeho zástupca Ivan Švarný.

Skóre sa prvýkrát menilo na začiatku druhej tretiny, keď fínsky útočník Joona Jääskeläinen strelou na bližšiu žrď prekonal Matta O´Connora. Obe mužstvá sa snažili hrať rovnaký systém, cieľom ktorého bola efektívna hra v strednom pásme, pričom absentovalo napádanie súperovej rozohrávky.

Sprava: Adam Sýkora z Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/Martin Havran

"Myslím si, že nám to vychádzalo. Nemali žiadne brejkové situácie, eliminovali sme tiež situácie dva na jedna. Systémom sme to zvládli, až na ten jeden gól. Priestor okolo brány sme mali dobre pokrytý," povedal center druhého košického útoku Marek Slovák, ktorý zároveň pochválil hru súpera.

Iný zápas ako v Košiciach

"Bolo vidieť, že Nitra hrá iný hokej. Prišli im noví hráči, staronový tréner, takže to bol úplne iný zápas, ako sme hrali s nimi doma. Súper veľmi dobre korčuľoval, dohrával každý súboj."

Nitrania inkasovali gól aj v úvode druhej tretiny, keď poslal "oceliarov" do dvojgólového vedenia, opäť strelou na bližšiu žrď, Jordan Southorn. Košičanom sa podarilo streliť tri góly z dvadsiatich pokusov.

"Dokázali sme premeniť aj pološance, to robí mužstvo kvalitným," dodal Slovák. V 55. minúte ešte po individuálnej akcii dokázal Nitranov vrátiť do zápasu Ivan Švarný, avšak v záverečnej hre bez brankára už domáci nedokázali pretlačiť puk do košickej bránky.

Duel v závere pečatil gólom do prázdnej bránky Marek Slovák, ktorý gól neoslavoval. "Viem, odkiaľ pochádzam a kde žijem. Vždy si pozriem ako hrala Nitra, prečo nie? Sledujem to. Pevne verím, že to uhrajú," poznamenal tridsaťštyriročný odchovanec nitrianskeho hokeja.

Zmena herného štýlu

Nitrania sa snažia nájsť príčinu zlých výsledkov, ktoré vyústili aj do zmeny herného štýlu. Tradičný "forčeking" súpera pri rozohrávke nahradili proti Košiciam prehusťovaním stredného pásma.

"Máme "jeden" gól na zápas. Musíme sa zatiahnuť dozadu, čakať na chybu súpera a z toho štartovať dopredu.

"Forček" sme skúšali prvých 15 zápasov a nevychádzalo to. Musíme niečo zmeniť. Ako povedal Albert Einstein: "Pokiaľ robíš tie isté veci a očakávaš rozdielne výsledky, si blázon," uviedol v mixzóne Švarný, ktorý vidí ako jednu z príčin súčasného stavu nedostatočné prenesenie emócií na ľad.

"Prestávka nám padne vhod. Každý si musí vstúpiť do seba. Posledné miesto v hokejovom meste, po striebornej sezóne je pre mňa neakceptovateľné.

Budem sa snažiť, aj s ostatnými staršími hráčmi navodiť pred zápasmi atmosféru, ako by to bol zápas posledný v sezóne. Musíme priniesť emócie, pretože prísť na ľad a iba si odrobiť 60 minút, to nie je cesta."

Zlá koncovka aj výkonnosť hráčov

Nitru trápi okrem zlej koncovky a početných zranení výkonnosť hráčov. Najvýraznejšie dokumentuje tento fakt pohľad na tímovú produktivitu. Až do 9. decembra bol najproduktívnejším hráčom Nitry s jedenástimi bodmi útočník Adrián Holešinský, ktorý však za Nitru nastúpil naposledy 28. októbra pred odchodom do Plzne.

Po 42 dňoch ho o bod predbehol obranca Cody Donaghey. Práve on však spolu s päťbodovým obrancom Macoyom Erkampsom čelí azda najväčšej kritike. V útočnej fáze podáva zatiaľ kolísavé výkony Reid Duke. Najmä s hernou výkonnosťou cudzincov nie je spokojný ani trénerský štáb.

"Všetci naši legionári musia byť výraznejší. Nevidieť na nich, že sú rozdieloví hráči. Nemôžeme pretočiť v tíme veľa hráčov. Bavíme sa však stále, že ešte potrebujeme niečo zmeniť. Potrebujeme obmeniť hráčov na legionárskom poste," načrtol plánované zmeny v kádri počas reprezentačnej prestávky tréner Antonín Stavjaňa.

Viac o téme: HC Košice HK Nitra Antonín Stavjaňa