Nová éra Ferrari je tu! Slávny tím potvrdil to, o čom si už aj vrabce štebotali

Frédéric VasseurFrédéric Vasseur Zdroj: Profimedia

MARANELLO - Slávny tím Ferrari vo formule 1 povedie Frédéric Vasseur, ktorý doteraz šéfoval stajni Alfa Romeo.

54-ročný Francúz nahradí od januára Mattiu Binotta, ktorý v najstaršom a najúspešnejšom tíme F1 skončil v novembri po ďalšej nie príliš vydarenej sezóne.

Nového šéfa bude mať tiež McLaren, kde Andreasa Seidla vystrieda Talian Andrea Stella.

Ferrari dnes uviedlo, že Vasseur bude popri úlohe šéfa tímu zastávať aj pozíciu generálneho manažéra. Funkcie sa ujme 9. januára.

"Ako človek s celoživotnou vášňou pre motoršport som vždy považoval Ferrari za absolútny vrchol. Teším sa na spoluprácu s talentovaným a vášnivým tímom v Maranelle a verím, že urobíme česť histórii a odkazu Scuderie a prinesieme úspechy našim fanúšikom po celom svete," uviedol Vasseur.

V motoršporte sa pohybuje viac ako 25 rokov. V roku 2016 sa stal šéfom Renaultu a o rok neskôr odišiel do Sauberu, ktorý v súčasnosti pôsobí v F1 pod menom Alfa Romeo. Tím úzko s Ferrari spolupracuje a využíva jeho motory.

Vasseur bude piatym šéfom Ferrari za poslednú dekádu. Stajňa zažila svoje posledné triumfálne obdobie pod vedením iného Francúza Jeana Todta, kedy v rokoch 2000-2007 získala vďaka Michaelovi Schumacherovi a Kimimu Räikkonenovi šesť jazdeckých titulov.

Odvtedy čaká na individuálny titul, pauza od posledného zisku Pohára konštruktérov je len o rok kratšia

Skvelý začiatok, rozpačitý koniec

V uplynulej sezóne obsadilo Ferrari v oboch šampionátoch druhé miesto. Vicemajstrom sveta za suverénnym Maxom Verstappenom z Red Bullu sa stal Charles Leclerc, ktorý po skvelom vstupe do sezóny viedol po troch pretekoch poradie s náskokom 46 bodov na holandského rivala.

Nakoniec s ním ale prehral o 146 bodov, potom čo jeho sezónu sprevádzali jazdecké chyby, technické problémy a mnohokrát aj chybná stratégia.

Rošády v tíme McLaren

Vasseurov nástupca v Saubere nebol doteraz určený. Tím dnes oznámil príchod Nemca Andreasa Seidla, ktorý bol od roku 2019 šéfom McLarenu. Seidl dostal funkciu výkonného riaditeľa a jednou z jeho úloh bude nájsť nového šéfa tímu.

Stella sa v McLarene do úlohy šéfa stajne posunie z pozície pretekárskeho riaditeľa. Talian pôsobí v britskom tíme od roku 2015. Predtým bol 15 rokov vo Ferrari, kde ako inžinier úzko spolupracoval so Schumacherom, Räikkönenom či Fernandom Alonsom.

Viac o téme: Ferrari Alfa Romeo Mattia Binotto Fréderic Vasseur
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Scuderia Ferrari, Formula 1
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy