Prezident volejbalovej federácie spochybnil výsledky ankety Športovec roka 2022

Na snímke prezident Slovenskej volejbalovej federácie Marek RojkoNa snímke prezident Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Prezident Slovenskej volejbalovej federácie a bývalý reprezentačný tréner Marek Rojko vyjadril veľké sklamanie z výsledkov ankety Športovec roka 2022 na Slovensku v kategórii kolektívov.

Slovenské reprezentantky vo volejbale, ktoré v tomto roku ovládli svoju skupinu v kvalifikácii o postup na ME 2023, sa nedostali ani do užšieho výberu.

Kategóriu kolektívov podľa očakávania ovládli hokejoví reprezentanti Slovenska. Na druhom mieste skončili futbalisti Slovana Bratislava, ktorí postúpili do play-off Európskej konferenčnej ligy. Vlaňajší víťazi zo štvorkajaka rýchlostných kanoistov obsadili tretiu priečku.

Stanovisko prezidenta SVF Mareka Rojka prinášame v plnom znení bez redakčných úprav:

"Z pozície Prezidenta SVF si dovoľujem vyjadriť nesúhlas a pochybnosti s výsledkami v ankete "Športovec roka 2022" v kategórii kolektívov. S veľkým rešpektom pristupujem k porovnaniu s niektorými prezentovanými kolektívmi.

Ojedinelá bronzová medaila hokejistov, či výsledky futbalistov Slovana v pohárovej Európe, či ďalšia medaila kanoistov sú úžasné a plným právom im patrí najvyššie postavenie v ankete.

Na druhej strane, volejbalová reprezentácia žien Slovenska vyhrala svoju kvalifikačnú skupinu na ME 2023. Vypredali sme športovú halu v Poprade a tento úspech nás zaradil medzi významné v hierarchii olympijských kolektívnych športov u nás v roku 2022.

Pri všetkej úcte k niektorým oceneným kolektívom som presvedčený, že v konkurencii hokejbalu, nohejbalu, futsalu či „tímových“ disciplín individuálnych športov, malo byť naše reprezentačné družstvo žien v užšej skupine kolektívov.

Vynechanie ženského reprezentačného družstva vo volejbale nedoceňuje v prvom rade športovú výkonnosť, divácky záujem, mediálnu hodnotu výsledkov a postavenie volejbalu. Má to zásadný dosah na vnímanie partnerov volejbalu a celkového vnímania v spoločnosti.

Reprezentácia žien je momentálne na 29. mieste na svete v rebríčku FIVB a na 13. mieste z európskych krajín v tomto rebríčku. Som presvedčený, že vynechanie z prezentovanej skupiny kolektívov v ankete je chybou, a preto považujem tento fakt za ťažko prijateľný.

Rád by som podotkol, že si plne uvedomujem v akej pozícii volejbal u nás máme a toto stanovisko nemá za cieľ žiadať v ankete nejaké postavenie, ktoré nám neprináleží. Žiadam len základný rešpekt k nášmu športu, výsledku reprezentácie v roku 2022 a zamysleniu sa nad kritériami spájania kolektívnych športov a tímových disciplín individuálnych športov.

Považujeme to za nesprávne a obmedzujúce pre celkový postoj ku kolektívnym športom u nás.

Vážená novinárska športová obec. Mal som ako reprezentačný tréner a mám ako Prezident SVF k Vašej práci úctu a rešpekt a o ten Vás chcem v mene volejbalu a aj kolektívnych halových športov požiadať.

Významne ovplyvňujete pohľad spoločnosti, postoje verejnosti a vnímanie športovej rodiny, preto som si dovolil vydať toto stanovisko k výsledkom ankety „Športovec roka 2022“ v kategórii kolektívov. Dodávam, že od zvolenia za Prezidenta SVF a člena VV SOŠV bojujem za zlepšenie vnímania a postavenia kolektívnych športov a budem tak robiť aj naďalej.

Na záver gratulujem všetkým oceneným k ich významným výsledkom, ktoré si celá naša spoločnosť váži a súčasne k nim pristupujme s pokorou a rešpektom, pretože nie sú samozrejmosťou."

Viac o téme: Marek Rojko Slovenská volejbalová federácia Športovec roka 2022
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: svf.sk, Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy