Slováci, oblečte si dresy a fandite odušu: Historická šanca pre náš hokej!

Slovenskí hokejisti do 20 rokov oslavujú gólSlovenskí hokejisti do 20 rokov oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Jason Franson /The Canadian Press

MONCTON - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov vstúpia do MS (26. decembra - 5. januára) s cieľom potvrdiť silu súčasnej generácie a napraviť dojem z uplynulého šampionátu, na ktorom nepostúpili do štvrťfinále.

V pozícii najväčšieho favorita turnaja bude domáca Kanada, v jej zostave nechýba pravdepodobná jednotka draftu 2023 Connor Bedard a ani štvorka vlaňajšieho Shane Wright.

V najsilnejšom zložení

Slovenský tím chce potvrdiť svoje kvality aj s pomocou draftovej dvojky Šimona Nemca či útočníkov Serváca Petrovského, Filipa Mešára a Samuela Honzeka, ktorí zažívajú produktívne sezóny v zámorských ligách.

Slováci sa na turnaji predstavia takmer v najsilnejšom zložení. Vedenie reprezentácie sa snažilo o príchod útočníka Juraja Slafkovského, ktorý od úvodu sezóny pravidelne nastupuje v drese Montrealu Canadiens v NHL, no jeho štart na MS "20" bol nepravdepodobný.

Juraj Slafkovský strieľa na Galéria fotiek (5) Zdroj: Profimedia

O turnaj prišiel aj ďalší útočník, ktorý pôsobí v zámorí. Jakub Demek pre zdravotné problémy zatiaľ neodohral ani jeden zápas v tejto sezóne.

V nominácii trénera Ivana Feneša je 28 hráčov (3 brankári, 10 obrancov, 15 útočníkov), z ktorých až 13 pôsobí v zámorských súťažiach. Šampionát sa tradične koná na prelome rokov, no vlaňajší sa pre viacero pozitívnych prípadov na ochorenie Covid-19 skončil predčasne.

Slováci na ňom stihli odohrať dva zápasy a turnaj sa napokon odohral v náhradnom augustovom termíne. Fenešovi zverenci na ňom nepostúpili zo základnej skupiny do štvrťfinále a obsadili predposledné 9. miesto.

Kapitán slovenských juniorov Samuel Galéria fotiek (5) Zdroj: IIHF

V súčasnom kádri je z augustového kádra 11 hráčov - brankár Patrik Andrisík, obrancovia Šimon Groch, Jozef Viliam Kmec, Dávid Nátny, Maxim Štrbák, Boris Žabka, útočníci Dalibor Dvorský, Samuel Honzek, Martin Mišiak, Servác Petrovský a Adam Sýkora.

Forma v kluboch je ohromná

Viacerí hráči by si do turnaja radi preniesli formu z klubov. Priemer vyše bod na zápas si v kanadskej juniorskej súťaži udržiavajú útočníci Mešár i Petrovský, vo WHL sa darí Samuelovi Honzekovi, ktorý sa pohyboval v prvej desiatke bodovania ligy.

Šancu ukázať sa zámorským skautom chce využiť aj útočník švédskeho AIK Dalibor Dvorský, ktorý by mal byť podľa predbežných odhadov najvyššie draftovaný Slovák v roku 2023. "Forma viacerých hráčov nás nesmierne teší. Ak si pohodu z klubu prenesú aj do reprezentácie, tak budú pre nás veľký prínos," uviedol Feneš pre hockeyslovakia.sk.

Tréner hokejistov do 20 Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Slovenskí reprezentanti odohrajú zápasy v 70-tisícovom meste Moncton a v základnej B-skupine sa postupne stretnú s Fínskom, USA, Lotyšskom a Švajčiarskom. Do začiatku MS ich 24. decembra čakala generálka s Rakúskom (24. decembra, 00:00 SEČ), ktorej predchádzali prehry s Nemeckom (0:5) a Kanadou (1:6).

Turnaj sa pre Slovensko začne 27. decembra o 17.00 SEČ zápasom proti Fínsku. Po základných skupinách bude nasledovať vyraďovacia fáza štvrťfinálovými zápasmi (a tiež duelmi o udržanie) v pondelok 2. januára. Finále je na programe v piatok 6. januára o 00:30 SEČ.

Favorit turnaja je jasný

V pozícii najväčšieho favorita budú domáci Kanaďania, ktorí by radi získali jubilejný 20. titul. Do šampionátu vstúpia v pozícii obhajcov titulu majstrov sveta, keď vo finále preložených MS zdolali Fínsko 3:2 po predĺžení.

Fanúšikovia "javorových listov" budú mať veľké očakávania najmä od dvojice Bedard, Wright, ktorú v prvom útoku pravdepodobne doplní ďalší veľký talent kanadského hokeja Brennan Othmann.

Hokejisti Kanady triumfovali na Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

Práve Fíni (doteraz 5 titulov) sú jeden z najvážnejších adeptov na kanadský skalp a radi by pokračovali v zaujímavej postupke, keď na uplynulých troch šampionátoch obsadili postupne štvrté, tretie a druhé miesto. K favoritom však budú patriť aj USA, Švédi aj Česi.

Slovenskí hokejisti priniesli v ére samostatnosti dva cenné kovy z MS "20," keď v rokoch 1999 a 2015 získali bronz. Slovensko bude mať na šampionáte zastúpenie aj medzi rozhodcami. Jedným z 12 hlavných arbitrov je Tomáš Hronský, medzi 11 čiarovými figuruje Daniel Konc.

Turnaj sa mal pôvodne konať v Novosibirsku a Omsku, ale po invázii Ruska na Ukrajinu mu Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) odobrala štatút usporiadateľskej krajiny.

Rusko a Bielorusko zároveň vylúčila zo všetkých šampionátov a vrcholných akcií.

Nominácia SR 20 na MS "20" v Kanade:

brankári: Patrik Andrisík (HK Brezno Knights), Adam Gajan (Green Bay, Gamblers/USHL), Matej Marinov (Fargo Force/USA)

obrancovia: Pavol Funtek (Ketterä/Fín.), Šimon Groch (HK Spišská Nová Ves), Michal Laurenčík (HC Nové Zámky/HC Topoľčany), Dávid Nátny (HC 21 Prešov), Boris Žabka (HC Slovan Bratislava), Šimon Bečár (Corpus Christi IceRays/USA), Jozef Viliam Kmec (Prince George Cougars/Kan.), Šimon Nemec (Utica CometsL/USA), Marián Moško (Lincoln Stars/USA), Maxim Štrbák (Sioux Falls Stampede/USA)

útočníci: František Dej (HC Slovan Bratislava), Martin Mišiak (HC Nové Zámky), Adam Sýkora (HK Nitra), Alex Šotek (HC Slovan Bratislava), Alex Čiernik (Södertälje SK/(Švéd.), Tim Danielčák (HC Litvínov/ČR), Dalibor Dvorský (AIK Štokholm/Švéd.), Libor Nemec (Lukko Rauma/ (Fín.), Marcel Štefančík (Lulea HF/Švéd.), Róbert Bačo (Moose Jaw Warriors/Kan.), Samuel Honzek (Vancouver Giants/Kan.), Filip Mešár (Kitchener Rangers/Kan.), Servác Petrovský (Owen Sound Attack/Kan.), Peter Repčík (Charlottetown Islanders/Kan.), Adam Žlnka (Falls Stampede/USA)

Program SR "20" v základnej B-skupine MS (časy sú v SEČ):

Utorok, 27. decembra: Fínsko - Slovensko /17.00/
Streda, 28. decembra: Slovensko - USA /22.00/
Piatok, 30. decembra: Slovensko - Lotyšsko /17.00/
Sobota, 31. decembra: Švajčiarsko - Slovensko /17.00/

Prehľad majstrov sveta na MS hráčov do 20 rokov od roku 2000:

2000: Česko
2001: Česko
2002: Rusko
2003: Rusko
2004: USA
2005: Kanada
2006: Kanada
2007: Kanada
2008: Kanada
2009: Kanada
2010: USA
2011: Rusko
2012: Švédsko
2013: USA
2014: Fínsko
2015: Kanada
2016: Fínsko
2017: USA
2018: Kanada
2019: Fínsko
2020: Kanada
2021: USA
2022: Kanada

Viac o téme: MS 20 Slovensko 20
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy