VIDEO Tatar dosiahol míľnik a stal sa hviezdou zápasu! Ovečkin prekonal Gordieho Howea

Útočník New Jersey Devils Tomáš Tatar sa teší z góluÚtočník New Jersey Devils Tomáš Tatar sa teší z gólu Zdroj: Profimedia

DALLAS - Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil v noci na sobotu svoj jubilejný 200. gól v základnej časti NHL, ku ktorému pridal aj asistenciu.

Tatara vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. Bodoval aj Adam Ružička, ktorý asistenciou prispel k triumfu Calgary na ľade Anaheimu 3:2 po predĺžení.

Ovečkin sa posunul na druhé miesto historického poradia strelcov

Hviezdou noci bol Alexander Ovečkin, kapitán Washingtonu zaznamenal pri víťazstve nad Winnipegom (4:1) svoj 801. a 802. gól v profiligovej kariére a posunul sa na druhé miesto historického poradia strelcov, keď prekonal legendárneho Gordieho Howea (801).

Ovečkin po dosiahnutí 800-gólovej méty vyšiel v uplynulých štyroch zápasoch gólovo naprázdno. Dočkal sa až v tom piatom, keď Capitals nastúpili doma proti Jets v čiernych retrodresoch. Howeov zápis vyrovnal v 19. minúte, keď mu Dylan Strome po vniknutí do útočného pásma prenechal puk a ruský kanonier prekonal Davida Ritticha strelou zápästím z vrcholu pravého kruhu.

Otvoril tak skóre stretnutia. V druhej tretine potom Ovečkin asistoval pri góle Sonnyho Milana. Gól číslo 802, ktorým sa odpútal od Howea, dosiahol presne minútu pred koncom. Skóroval z otočky od mantinelu do prázdnej bránky a spečatil výsledok na konečných 4:1.

Po tomto góle sa na neho vrhli všetci spoluhráči, fanúšikovia v hale mu aplaudovali v stoji. Diváci ho vytlieskali aj po záverečnej siréne, keď sa im "Ovi" poďakoval na ľade ako prvá hviezda zápasu.

"Keď som prišiel do tejto ligy, nikdy som ani nepomyslel, že sa raz takáto vec udeje. Nikdy mi ani nenapadlo, že raz prekonám rekord Gordieho Howea či akýkoľvek rekord," povedal po zápase Ovečkin.

"Dúfal som len, že sa dostanem do NHL, veril som, že v nej budem dobrým hráčom. Vždy som sa snažil vydať zo seba maximum. Celá tá situácia, čo sa teraz deje - to je zázrak. Je to niečo výnimočné," vyznal sa 37-ročný krídelník sediac v šatni, na ľavom kolene s dvojročným synom Iľjom a na pravom so štvorročným synom Sergejom.

Feherváry stále mimo hry

Capitals hrali stále bez zraneného slovenského obrancu Martina Fehérváryho. K štvrtej výhre v sérii pomohol aj brankár Charlie Lindgren, ktorého z 26 striel prekonal len Kevin Stenlund.

Zápas nedohrali dvaja domáci hráči, obranca John Carlson odstúpil po tom, ako ho trafila do hlavy strela spoluhráča Brendena Dillona, útočník Marcus Johansson zamieril predčasne do šatne po náraze do mantinelu.

Útočník Washingtonu Capitals Alexander Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

Tatar v zápase proti Bostonu znížil v 52. minúte na 2:4, keď dorazil do odkrytej bránky strelu Brendana Smitha tečovanú Nicom Hischierom.

Bol to jeho deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. Slovenský krídelník o necelé štyri minúty pridal aj asistenciu pri presnom zásahu Jegora Šarangoviča. "Opäť sme si to prehrali sami," vyhlásil po zápase Tatar.

"Nemyslím si, že sme hrali úplne zle. Mali sme vynikajúci štart, odohrali výbornú tretiu tretinu. Ak aj súper skóruje, musíte sa vrátiť do zápasu a vydržať hrať svoju hru, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať na konci," citoval ho web nhl.com.

Tatar je v poradí dvanásty Slovák, ktorému sa podarilo streliť 200 gólov v NHL. Proti Bruins odohral 18:49 min, zapísal si aj plusku a vyslal tri strely na bránku.

Tomáš Tatar pri puku Galéria fotiek (21) Zdroj: Profimedia

Mohol pridať aj ďalší gól, no jeho strelu zastavila horná žŕdka. Boston vyhral štvrtý zápas za sebou vďaka štyrom gólom z druhej tretiny, v ktorej dvakrát skóroval Čech David Pastrňák po prihrávkach krajana Davida Krejčího. Jake DeBrusk zaznamenal gól a asistenciu. Pastrňák bodoval v 11. zápase v rade.

"Užívam si to, padá mi to tam. Snažím sa čo najviac strieľať a som šťastný, že mi to vychádza. Celému tímu sa darí a to nám dvíha sebavedomie," tešil sa český ostrostrelec. Boston kraľuje celej lige so ziskom 56 bodov.

Ružička prispel asistenciou k víťazstvu Calgary

Ružička v dueli s Ducks nabil v 5. minúte obrancovi Michaelovi Stoneovi, ktorý delovkou z prvej od modrej čiary rozvlnil sieť. Pre slovenského útočníka to bola 14. asistencia a 20. kanadský bod (6+14) v sezóne, v ktorej odohral 25 zápasov. Bodoval v treťom stretnutí za sebou.

Nastúpil vo štvrtom útoku Flames, odohral 11:39 min, zaznamenal plusový bod, vyslal tri strely na bránku a inkasoval dve trestné minúty za podrazenie. O triumfe "plameňov" rozhodol v 3. minúte predĺženia Rasmus Andersson.

Hokejisti Calgary Flames oslavujú Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Alex Gallardo

Montreal s Jurajom Slafkovským prehral v Dallase 2:4. Slovenský útočník nastúpil v druhom útoku hostí, počas 13:02 min rozdal tri bodyčeky a zblokoval dve strely súpera. Na bod čaká už päť zápasov. Dvomi gólmi sa pod víťazstvo Stars podpísal fínsky center Roope Hintz, Jason Robertson dvakrát asistoval.

Carolina zdolala Philadelphiu 6:5 a slávila ôsme víťazstvo v rade. Bodovala v 14. zápase v sérii, čím opäť zlepšila klubový rekord. Hurricanes inkasovali v tretej tretine tri góly, ale víťazstvo už udržali.

Jesper Fast strelil dva góly, Jordan Martinook zaznamenal gól a dve asistencie a Jordan Staal nazbieral tri asistencie. Švédsky brankár "letcov" Samuel Ersson inkasoval pri svojom debute v NHL päť gólov z 22 striel.

Pre nepriaznivé počasie sa z pôvodného programu neodohrali zápasy Buffalo - Tampa Bay a Ottawa - Detroit.

Sumár - NHL:

New Jersey Devils - Boston Bruins 3:4 (1:0, 0:4, 2:0)
Góly: 17. Hughes (Hamilton, Hischier), 52. TATAR (B. Smith, Ochoťuk), 54. Šarangovič (Hamilton, TATAR ) - 24. Bergeron (DeBrusk), 25. Pastrňák (Krejčí, Zacha), 31. Pastrňák (Krejčí, Clifton), 38. DeBrusk (Marchand). Brankári: Blackwood (41. Vaněček) - Ullmark, strely na bránku: 40:23.

Carolina Hurricanes - Philadelphia Flyers 6:5 (3:1, 3:1, 0:3)
 Góly: 4. Fast (Martinook, J. Staal), 15. Noesen (Nečas, Svečnikov), 20. Fast (Martinook, J. Staal), 26. Svečnikov (Nečas, Šťastný), 28. Martinook (Pesce, J. Staal), 38. Kotkaniemi (Teräväinen, Pesce) - 12. Sanheim (Frost, DeAngelo), 22. DeAngelo (Farabee), 47. Seeler (Ristolainen, N. Cates), 48. Laughton (Konecny), 53. Konecny (Laughton, York). Brankári: Raanta - Ersson (28.-38. Hart), strely na bránku: 37:31.

Washington Capitals - Winnipeg Jets 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 19. Ovečkin (D. Strome, Sheary), 33. Milano (Sheary, Ovečkin), 44. Dowd (Hathaway, Gustafsson), 59. Ovečkin (Kuznecov) - 50. Stenlund (Kuhlman, Jonsson Fjällby). Brankári: Lindgren - Rittich, strely na bránku: 27:26.

New York Islanders - Florida Panthers 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)
Góly: 26. Beauvillier (Dobson, Nelson), 40. Pulock (Pageau), 48. Räty (Lee, Beauvillier), 49. Parise (Romanov), 56. Beauvillier (Lee) - 9. Tkachuk (Montour). Brankári: Sorokin - Bobrovskij, strely na bránku: 43:23.

Dallas Stars - Montreal Canadiens 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
Góly: 36. Hintz (Robertson, Benn), 43. Hintz (Robertson, Pavelski), 55. Johnston (Suter), 60. Kiviranta (Seguin) - 5. Evans (Pezzetta, Harris), 23. Pezzetta (Xhekaj). Brankári: Oettinger - Allen, strely na bránku: 36:24.

Nashville Predators - Colorado Avalanche 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 13. Johansen (Novak, Josi), 27. Duchene (Glass, Niederreiter) - 33. Rantanen (O'Connor), 56. Compher (Lehkonen, Rantanen), 65. Girard (Rodrigues). Brankári: Saros - Georgiev, strely na bránku: 39:46.

Chicago Blackhawks - Columbus Blue Jackets 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 14. Kane (Toews), 16. Domi (Kane, J. Johnson), 23. Athanasiou (Lafferty, Mitchell), 24. Raddysh (Toews, Kurashev), 53. Toews (Kane, Domi) - 34. Marčenko (Bjork, Roslovic), 44. Bjork (Nyquist, Roslovic). Brankári: Stalock - Tarasov (24. Korpisalo), strely na bránku: 38:29.

Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
Góly: 10. Ryan (Foegele), 20. McDavid (Hyman, Draisaitl) - 21. Miller (Garland, Ekman-Larsson), 39. Miller (Pettersson, Horvat), 53. Horvat (Myers, Garland), 58. Michejev (Horvat), 60. Horvat (Pettersson, Myers). Brankári: Skinner - Delia, strely na bránku: 33:30.

Arizona Coyotes - Los Angeles Kings 2:1 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. Schmaltz (Keller, Gostisbehere), rozh. nájazd Bjugstad - 32. Iafallo (Durzi, Danault). Brankári: Vejmelka - Quick, strely na bránku: 24:27.

Vegas Golden Knights - St. Louis Blues 5:4 pp a sn (1:0, 2:3, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 6. Pietrangelo (Stephenson, Amadio), 25. Stone (Amadio), 39. Amadio (Stone), 59. Stephenson (Pietrangelo, Karlsson), rozh. nájazd Stone – 21. Bučnevič (Thomas, Tarasenko), 27. Tarasenko (Bučnevič), 29. Faulk (Tarasenko, Krug), 51. Acciari (Saad, Schenn). Brankári: Thompson - Binnington, strely na bránku: 32:29.

Anaheim Ducks - Calgary Flames 2:3 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 17. McTavish (Fowler, Terry), 44. Silfverberg (Vatrano, R. Strome) - 5. Mi. Stone (RUŽIČKA, Zadorov), 23. Ritchie, 63. Andersson (Toffoli, Huberdeau). Brankári: Dostál - Markström, strely na bránku: 23:45.

Viac o téme: Washington Capitals Alexander Ovečkin Gordie Howe Tomáš Tatar Dallas Stars Montreal Canadiens New Jersey Devils Calgary Flames Adam Ružička Juraj Slafkovský