Českých mladíkov hneď na úvod MS čaká najťažšia skúška: Samozrejme, budeme chcieť vyhrať

Hokejisti Česka sa tešia z postupu do semifináleHokejisti Česka sa tešia z postupu do semifinále Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press)

HALIFAX - Najťažšieho možného súpera vyzvú českí hokejisti pri vstupe do majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov v Kanade.

Zverencov kouča Radima Rulíka preverí domáci tím, ktorý bude na šampionáte v úlohe obhajcu prvenstva a zároveň aj veľkého favorita na zisk ďalšieho titulu. Zápas skupiny A v hale Scotiabank Centre v Halifaxe s kapacitou presahujúcou desať a pol tisíc divákov sa začne v noci z pondelka na utorok o 0:30 SEČ.

Doteraz nie je isté, či do zápasu zasiahne David Jiříček. Prílet devätnásťročného obrancu a šestky tohtoročného draftu naďalej komplikuje počasie, kvôli ktorému bolo zrušené množstvo letov. 

"Ak všetko pôjde podľa plánu, mal by stihnúť ranné rozkorčuľovanie a do prvého stretnutia nastúpiť. S určitosťou ale budeme môcť všetko potvrdiť, až za nami naozaj dorazí," konštatoval v tlačovej správe hovorca reprezentácie Ondřej Kalát.

Jiříček, ktorý v tejto sezóne stihol debut v NHL a medzi elitou odohral za Columbus dva zápasy, sa mal pôvodne k tímu pripojiť už pred Štedrým dňom.

Veľký zážitok

Kanaďania sú s 19 titulmi z juniorských šampionátov jasne najúspešnejším účastníkom, celkovo nazbierali už 34 medailí. Zbierka českého národného tímu je skromnejšia; na cenný kov čakajú Česi od roku 2005, na zlato ešte o štyri roky dlhšie.

Počas predchádzajúceho šampionátu, ktorý sa po odložení odohral netradične v auguste, na seba oba celky narazili dokonca dvakrát. V základnej skupine zvíťazila Kanada 5:1, v semifinále 5:2.

Radim Rulík Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

"Na Kanadu sa všetci tešíme, všetci si takýto zápas chcú zahrať, to je bez diskusie. Už na tie prípravné zápasy tu chodilo skoro 80 percent kapacity haly, teraz to tu bude úplne narvané. Čaká nás skvelá atmosféra a bude to veľký zážitok pre tých chlapcov," povedal Rulík v online rozhovore s novinármi.

V kanadskom tíme budú pútať mimoriadnu pozornosť predovšetkým tri mená: Shane Wright, ktorý bol dlho považovaný za jasnú jednotku tohtoročného draftu NHL, ale napokon po ňom siahol až zo štvrtej pozície Seattle, a tiež ďalší útočníci Connor Bedard s Adamom Fantillim, ktorí sú pasovaní do úloh jednotky a dvojky draftu v budúcom roku.

"Sila Kanady je neuveriteľná, ale my do toho pôjdeme odvážne a sebavedome. Tak ako do každého iného zápasu, v ktorom chceme uspieť," ubezpečil Rulík.

Kanadou sa to nekončí

Skúsený kouč ale zároveň zdôraznil, že účasť českého tímu na šampionáte nestojí a nepadá iba s výsledkom úvodného stretnutia.

"My chceme na chlapcov pôsobiť tak, že Kanadou sa to nekončí, ale Kanadou sa to len začína. Máme pred sebou štyri zápasy, keď sa musíme vymáčknuť, aby sme urobili body a dostali sa do play off. To je pre nás priorita," zdôraznil Rulík.

"Dôležité pre nás je, aby sme si na ľade viac a viac pomáhali, hrali dobre do systému a zlepšovali sa každým striedaním. O to sa budeme aj snažiť," doplnil Rulík.

"Je to prvý zápas turnaja, ktorý pre nás bude zároveň najväčšou skúškou. Pôjdeme do toho zápasu ako do každého iného a samozrejme budeme chcieť vyhrať, aj keď vieme, že to bude veľmi ťažké," pripustil obranca Stanislav Svozil.

Viac o téme: Kanada U20 Česko U20 Radim Rulík
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy