Pokora, motivácia a extrémna bojovnosť: Feneš pomenoval prvý krok dvadsiatky na juniorských MS

Tréner slovenskej dvadsiatky Ivan Feneš pred prípravou na MS 20Tréner slovenskej dvadsiatky Ivan Feneš pred prípravou na MS 20 Zdroj: TASR/Ján Krošlák

MONCTON - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov má už iba dva dni do začiatku juniorského šampionátu. Tréner Ivan Feneš plánoval oznámiť konečnú nomináciu v nedeľu vo večerných hodinách SEČ.

Podľa jeho slov by mali byť hodnotovými prvkami Slovenska najmä pokora, motivácia a bojovnosť. Rolu tímových lídrov sú pripravení prevziať obranca Šimon Nemec a útočníci Filip Mešár či Adam Sýkora. Ostrý štart na MS zažije slovenská "dvadsiatka" v utorok 27. decembra o 17.00 SEČ proti Fínsku.

Hlavný tréner oznámil, že celý jeho tím je zdravotne v poriadku a pripravený na svetový šampionát. Na tlačovej konferencii pred štartom turnaja uviedol, že prvotnou ambíciou tímu je postup medzi najlepšiu osmičku.

Prvým krokom postup do štvrťfinále

"Netreba robiť na seba extrémny tlak. Chceme sa prezentovať dobrým hokejom. Prvý krok v našej práci bude dostať sa do štvrťfinále. Potom sa môžeme baviť o ďalších ambíciách," uviedol štyridsaťpäťročný kouč slovenskej "dvadsiatky", ktorý podľa vlastných slov očakáva najvyrovnanejší juniorský šampionát v histórii.

"Svetová špička je už veľmi široká. Samozrejme, máme tých istých top favoritov, Kanada, USA, Švédsko, Fínsko. Následne je tu skupina tímov, ktoré môžu každého prekvapiť. Najväčšími hodnotami nášho tímu by mali byť pokora, motivácia, extrémna bojovnosť. Chceme to postaviť na skvelom tíme," uviedol.

Brankárska jednotka známa nie je

Istotu účasti na MS má už trojica brankárov Matej Marinov, Adam Gajan a Patrik Andrisík. Najlepšie štatistiky spomedzi nich má prvý menovaný, ktorý pôsobí v americkej súťaži USHL. Za tím Fargo Force odchytal dvanásť duelov, pričom ani v jednom jeho tím neprehral a Marinov je najlepší brankár celej súťaže.

O tom, kto nakoniec bude tímovou jednotkou, ešte tréneri nerozhodli: "Aktuálne máme troch kvalitných brankárov, ktorí nám ukázali svoju kvalitu počas zápasov. Je to otázka najbližších dvoch dní, aby sme sa rozhodli, kto nastúpi na prvý zápas. Nemyslím si, že by sme mali mať jednoznačnú jednotku. Boli by sme radi, aby sa jednotka vyprofilovala v priebehu štyroch skupinových zápasov."

Nemec očakávaným ťahúňom

Najvyššie draftovaný slovenský obranca v histórii NHL Šimon Nemec si uvedomuje, že jeho pozícia v mužstve je významná. Hráč amerického klubu Utica Comets z AHL odohral v prebiehajúcom ročníku 24 stretnutí, v ktorých zaznamenal 11 bodov (3+8). V juniorskej reprezentácii by mal dostať nadpriemernú minutáž na ľade.

Šimon Nemec Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

"Samozrejme, očakáva sa veľa, ale tlak necítim. Možno príde s prvým zápasom, no je tu veľa vysoko draftovaných hráčov, takže tlak nie je iba na mne," povedal druhý hráč uplynulého draftu, ktorý jasne načrtol ambície slovenského tímu: "Chceme počuť po každom našom zápase hymnu. Na to sa sústredíme."

Očakávanou hviezdou aj Mešár

V ofenzívnej hre by mal patriť k výrazným postavám útočník Mešár, ktorý rovnako ako Nemec prešiel prvým kolom draftu. Bývalý hráč Popradu pôsobí prvý rok mimo slovenských klzísk a je oporou tímu Kitchener Rangers, ktorý pôsobí v kanadskej juniorskej súťaži Ontario Hockey League (OHL). Za "jazdcov" nastúpil v 17 dueloch a pripísal si 22 bodov (10+12).

Zľava Sergej Gončaruk (Rusko) Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/SZĽH/Andrej Galica

"Som celkom dobre pripravený a stotožnený s tým, že by som mal byť lídrom v ofenzíve. Myslím si, že každý hráč v tomto tíme si musí uvedomiť, aká je jeho úloha. Keď budeme všetci ťahať za jeden povraz, tak je tu veľmi dobrá partia chlapcov a môžeme niečo dosiahnuť," povedal po Jurajovi Slafkovskom druhý Slovák, ktorý má aktuálne zmluvu s kanadským Montrealom Canadiens.

Sýkora potrebuje nakopnúť

Medzi dôležitých hráčov patrí aj útočník Adam Sýkora, ktorý má však trochu odlišné úlohy ako Mešár. Útočník trápiacej sa Nitry by rád získal v juniorskej reprezentácii hernú pohodu.

"Je to náročné na psychiku, keďže v klube sa nám nedarí. Nemôžem to však dať najavo. Je super, že môžem byť medzi týmito chalanmi, je tu skvelá partia a veľmi ma to napĺňa. Nezväzuje ma to a som rád, že môžem byť s tou hokejovou rodinou," povedal nitriansky hokejista, ktorý v drese "corgoňov" odohral 20 zápasov a zaznamenal v nich deväť bodov (2+7).

Slovenský útočník Adam Sýkora Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Sýkora už má za sebou aj štart na elitných MS a tak zvýšený tlak bude aj na pleciach energického útočníka. Hráč organizácie New York Rangers stavia vždy na prvé miesto tímové ciele.

"Osobné ambície na turnaji nemám, snažím sa pomôcť tímu, najlepšie ako viem. Som pripravený urobiť maximum. Verím, že sa nám podarí niečo, čo sa ešte nepodarilo," dodal.

Program SR "20" v základnej B-skupine MS (časy sú v SEČ):

Utorok, 27. decembra: Fínsko - Slovensko /17.00/
Streda, 28. decembra: Slovensko - USA /22.00/
Piatok, 30. decembra: Slovensko - Lotyšsko /17.00/
Sobota, 31. decembra: Švajčiarsko - Slovensko /17.00/

Viac o téme: Slovensko U20 Ivan Feneš Šimon Nemec Filip Mešár Adam Sýkora
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy