VIDEO Fantastický súboj! Vlhová so Shiffrinovou bojovali o víťazstvo v Semmeringu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli po 2. kole obrovského slalomuSlovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli po 2. kole obrovského slalomu Zdroj: TASR/Martin Baumann

SEMMERING - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára 2. miesto.

V rakúskom Semmeringu triumfovala s náskokom 13 stotín Američanka Mikaela Shiffrinová. Na tretej pozícii skončila líderka v hodnotení disciplíny Marta Bassinová z Talianska (+0,31).

Fenomenálna Američanka mala po prvom kole sľubný náskok 72 stotín a hoci v druhom kole predviedla piatu najrýchlejšiu jazdu, stačilo jej to na 78. víťazstvo v prestížnom seriáli.

Už len štyri triumfy jej chýbajú k tomu, aby sa dotiahla na ženský rekord Lindsey Vonnovej v počte víťazstiev (82). Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý získal prvé miesto celkom v 86 pretekoch.

"Lepší začiatok trojdňového bloku pretekov v Semmeringu som si ani nemohla želať. V náročných podmienkach to bolo divoké, no zvládla som obe jazdy, išli mi dobre lyže," povedala v cieli Shiffrinová.

Vlhovej piate pódium v tejto sezóne

Vlhová, ktorá bola v druhom kole najrýchlejšia, si práve v rakúskom stredisku pripísala prvý triumf v "obráku" v SP. Pred štyrmi rokmi v Semmeringu zvíťazila pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou a Tessou Worleyovou z Francúzska.

Dvadsaťsedemročná slovenská reprezentantka dosiahla 62. pódiové umiestenie v kariére a piate v tejto sezóne. V novembri skončila dvakrát tretia v slalome vo fínskom Levi a v talianskom Sestriere bola tiež dvakrát na bronzovom stupienku, raz v slalome a raz v "obráku".

Petra Vlhová v cieli Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Vďaka druhému miestu sa Slovenka dostala na druhé miesto v hodnotení disciplíny so ziskom 190 bodov. Líderka Bassinová má 240 bodov. Shiffrinová je piata so ziskom 160 bodov, Američanka je však líderka celkového hodnotenia SP. Nazbierala 675 bodov, druhá Talianka Sofia Goggiová ich má 470. Vlhová je tretia so 420 bodmi.

Obrovský slalom v Semmeringu bol náhrada za zrušené preteky v rakúskom Söldene. Premiérové podujatie tejto sezóny SP 24. októbra organizátori museli zrušiť pre nepriaznivé počasie.

Výsledky: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:07,18 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,13 s, 3. Marta Bassinová (Tal.) +0,31, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,48, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +1,25, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,38, 7. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,43, 8. Sara Hectorová (Švéd.) +1,52, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +1,73, 10. Paula Moltzanová (USA) +1,81

Celkové poradie SP (po 13 súťažiach): 1. Shiffrinová 675, 2. Goggiová 475, 3. VLHOVÁ 420, 4. Wendy Holdenerová (Švajč.) 384, 5. Corinne Suterová (Švajč.) 334, 6. Elena Curtoniová (Tal.) 306

Obrovský slalom (3): 1. Bassinová 240 bodov, 2. VLHOVÁ 190, 3. Gutová-Behramiová a Hectorová po 172, 5. Shiffrinová 160, 6. Worleyová 131

Viac o téme: Petra Vlhová Obrovský slalom Mikaela Shiffrinová Svetový pohár Semmering Marta Bassinová