Svitko začal svoju ďalšiu púť na Dakare, slovenský štvorkolár debutoval 13. miestom

Štefan Svitko Štefan Svitko Zdroj: Facebook/Stefan Svitko Fanclub

SEA CAMP - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v sobotnom prológu tohtoročnej Rely Dakar štrnáste miesto.

Jeho krajan Juraj Varga skončil vo svojej prvej etape na tomto podujatí v kategórii štvorkoliek na trinástej priečke. Svitko bol na trinásťkilometrovej trase o devätnásť sekúnd pomalší ako víťaz Toby Price z Austrálie.

Jazdec stajne Slovnaft Rally Team odštartoval na prestížnej púštnej rely po štrnásty raz. Najlepší výsledok dosiahol pred siedmimi rokmi, keď bol celkovo druhý a pripísal si doposiaľ jediné etapové víťazstvo.

"Prológ bol technický a dlho som váhal, či do toho ísť naplno. Prvých pätnásť jazdcov si vyberá pozície do úvodnej etapy a vedel som, že je náročné dostať sa tam. Nakoniec som sa snažil zajazdiť čo najlepší čas a zajtra vyrážam ako druhý. Nie je to výhodná pozícia, ale budem bojovať," uviedol 40-ročný jazdec na sociálnej sieti Facebook.

Slovenský veterán odštartoval na prestížnej púštnej rely po štrnásty raz. Najlepší výsledok dosiahol pred siedmimi rokmi, keď bol celkovo druhý a pripísal si doposiaľ jediné etapové víťazstvo.

Varga sa stal prvým Slovákom, ktorý odštartoval na Dakare v kategórii štvorkoliek a na víťazného Francúza Alexandra Girouda stratil 46 sekúnd. Všetci pretekári absolvovali prológ na stroji Yamaha. "Išiel som viac na istotu. Nechcel som niečo pokaziť hneď v úvodný deň na mojom prvom Dakare," opísal svoju sobotnú jazdu Varga.

V kategórii automobilov bol najrýchlejší Švéd Mattias Ekström so spolujazdcom Emilom Bergkvistom na Audi. Dvojnásobný majster DTM a svetový šampión v relykrose dosiahol čas 8:00 min. Český jazdec Miroslav Zapletal so slovenským spolujazdcom Marekom Sýkorom obsadili na Forde 21. pozíciu s mankom 44 sekúnd.

Medzi kamiónmi bol najrýchlejší Čech Martin Macík (9:43 min) na Audi. Slovenský pretekár Róbert Kasák so spolujazdcom Tomášom Kazarkom obsadili na Tatre Buggyra 33. miesto (+2:38). Maďar Zsolt Darázsi so slovenským mechanikom Ľubomírom Palčom figurovali v cieli na 46. mieste so stratou 3:57 min.

Výsledky prológu Rely Dakar:

motocykle: 1. Toby Price (Austr./KTM) 8:22 m, 2. Daniel Sanders (Austr./GasGas) +1 s, 3. Ross Branch (Bot./Hero), 4. Joan Barreda Bort (Šp./Honda), 5. Kevin Benavides (Arg./KTM) všetci +9, Joaquim Rodrigues (Portug./Hero) +10, ...14. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rally Team) +19

štvorkolky: 1. Alexandre Giroud (Fr.) 8:50 m, 2. Marcelo Medeiros (Portug.) +1 s, 3. Daniel Vila Vaques (Šp.) +12, 4. Giovanni Enrico (Čile) +18, 5. Kamil Wisniewski (Poľ.) +25, 6. Pablo Coppeti (USA), ...13. Juraj VARGA (SR/všetci Yamaha) +46

automobily: 1. Mattias Ekström (Švéd./Audi) 8:00 m, 2. Sebastien Loeb (Fr./GCK) +1 s, 3. Stephane Peterhansel (Fr./Audi) +11, ...21. Miroslav Zapletal, Marek SÝKORA (ČR/SR/Ford) +44

kamióny: 1. Martin Macík (ČR/Audi) 9:43 m, 2. Martin van den Brink (Hol./GCK) +5 s, 3. Janus Van Kasteren (Hol./Audi) + 6, 4. Martin Šoltys (ČR/Tatra) +13, 5. Victor Versteijnen (Hol./IVECO) +15, 6. Aleš Loprais (ČR/Loprais Praga) +15... 33. Róbert KASÁK, Tomáš KAZARKA, Jaroslav Kolář (SR, SR, ČR/Tatra) +2:38, 46. Zsolt Darázsi, Pierre Calmon, Ľubomír PALČO (Maď., Fr., SR/SSP)

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar Juraj Varga