Svitko skončil v tretej etape na 16. mieste: Varga vybojoval na štvorkolke vynikajúcu 3. pozíciu

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko Zdroj: Profimedia

HAIL - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v utorkovej tretej etape rely Dakar 16. miesto. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team bol o 19:46 minút pomalší než Austrálčan Daniel Sanders na stroji GasGas.

V kategórii štvorkoliek dosiahol najlepšie umiestnenie na tohtoročnej edícii púštnych pretekov slovenský jazdec Juraj Varga, ktorý finišoval na tretej priečke.

Pretekári absolvovali 669 kilometrov dlhú trasu z mesta Alula do Hailu, pričom samotný špeciál mal dĺžku 447 km. Sanders dosiahol čas 4:24:15 hodiny a posunul sa do vedenia v celkovom hodnotení. Na čele vystriedal Američana Masona Kleina, ktorý skončil v etape tretí.

Svitko vyštartoval ako dvadsiaty siedmy a po prvých 147 kilometroch mu patrilo 6. miesto. Po ďalších dvesto kilometroch figuroval na 13. priečke a do cieľa stratil ešte tri pozície. V celkovom hodnotení mu po troch etapách patrí 18. priečka s mankom 51:09 minúty na Sandersa.

Teraz je to na mechanikoch

"Veľmi rýchla etapa. Pre veľkú búrku zrušili záverečných 40 kilometrov. Mne sa išlo veľmi dobre a od začiatku do konca som mal veľmi dobré tempo.

Menšie komplikácie nastali na prejazde, kde ma zastihol veľký dážď a štvorkolka začala vynechávať, ale nejak som to dobojoval, a sme späť v bivaku. Teraz je to už len na mechanikoch, aby stroj dali na zajtra dokopy," uviedol Juraj Varga na Facebooku.

V kategórii automobilov triumfoval Francúz Guerlain Chicerit z tímu GCK Motorsport, ktorý finišoval o 3:26 min pred druhým Juhoafričanom Henkom Lateganom na Toyote. Napriek konečnej trinástej priečke si udržal priebežné vedenie súťaže Katarčan Nasser Al-Attiyah s náskokom 13:20 min na Sauda Yazeeda Al-Rajhiho.

V kategórii kamiónov triumfoval v 3. etape Čech Martin Macík (MM Technology). Slováci Róbert Kasák, Tomáš Kazarka s Čechom Jaroslavom Kolářom na Tatre Buggyra prišli s mankom 2:10:21 h do cieľa na 33. mieste, celkovo sú na 21. priečke. Vedie Čech Jaroslav Valtr.