VIDEO Hokejové Česko na nohách: Od vypadnutia ich delilo pár sekúnd, po 22 rokoch zabojujú o zlato!

Český hokejista David Jiříček (5) sa teší po strelení vyrovnávajúceho gólu na 1:1Český hokejista David Jiříček (5) sa teší po strelení vyrovnávajúceho gólu na 1:1 Zdroj: TASR/AP/Darren Calabrese/The Canadian Press

HALIFAX - Hokejisti Česka postúpili do finále MS hráčov do 20 rokov v kanadských mestách Halifax a Moncton. V semifinále zdolali Švédsko 2:1 po predĺžení, keď v 70. minúte rozhodol Jiří Kulich.

V súboji o zlato sa stretnú s hokejistami Kanady, ktorý v nočnom semifinále zdolali USA jednoznačne 6:2.

Švédi otvorili skóre duelu na začiatku druhej tretiny, keď Elias Pettersson prihral Ludvigovi Janssonovi a ten prestrelil Tomáša Suchánka.

Ukázali sme, aký sme tím

Česi, ktorí boli strelecky aktívnejší, však vyrovnali v úplnom závere pri hre bez brankára. David Jiříček sa presadil strelou od modrej čiary a 39 sekúnd pred koncom tretej časti vyrovnal na 1:1.

"Ukázali sme, aký sme tím. Partia, čo tu je, je výnimočná. Možno nám aj prialo šťastie, ale podľa mňa sme si v tretej tretine ten vyrovnávajúci gól jednoducho zaslúžili. A v predĺžení sa na nás usmialo šťastie," povedal po zápase novinárom obranca Jiříček .

VIDEO Hokejové Česko na Galéria fotiek (12)

Kulich v poslednej minúte predĺženia rozhodol o triumfe Čechov, ktorí majú vo finále šancu zopakovať zlaté šampionáty z rokov 2000 a 2001. Posledný cenný kov získali v roku 2005, keď vyhrali boj o bronz.

"Je to neuveriteľné, nemám ani slov. Je to neskutočná úľava a všetci si to užívame," radoval sa strelec víťazného gólu Kulich.

"Ale ako sa hovorí, do polnoci ste slávni, od polnoci môžete byť aj najhorší. Takže ideme zase späť do montérok a šliapať, pretože nás čaká dôležitý zápas. Možno ten najdôležitejší," dodal najlepší strelec tímu.

Švédi nastúpia v zápase o 3. miesto a pokúsia sa obhájiť jeho zisk z minulého roka.

Semifinále MS v hokeji do 20 rokov:

Česko – Švédsko 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 60. Jiříček (Špaček, Szturc), 70. Kulich (Šapovaliv, Špaček) – 22. Jansson (E. Pettersson, Östlund)

Viac o téme: Česko 20 Švédsko 20