Kostelič o forme Petry Vlhovej: Nesúhlasím s tým, že niekto nemá motiváciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usmieva po druhom mieste v slalome žien v chorvátskom ZáhrebeSlovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usmieva po druhom mieste v slalome žien v chorvátskom Záhrebe Zdroj: TASR/Martin Baumann

ZÁHREB - Chorvátske lyžovanie zaknihovalo na pretekoch Svetového pohára v Záhrebe doteraz šesť pódiových umiestnení, pod piatimi z nich sú podpísaní súrodenci Kosteličovci.

Janica bola v roku 2006 tretia, jej brat Ivica bol trikrát kniežaťom Sljemenu, teda obsadil druhé miesto. Raz bol tretí. Dvakrát mal veľmi blízko ku kráľovskej korune, v roku 2009 ho od víťaza Jeana-Baptista Grangea delilo len 5 stotín a v roku 2011 ho o 10 stotín zdolal Andre Myhrer.

Štyridsaťtriročný lyžiar je v Záhrebe aj počas tohtoročného podujatia, s kamerou mapuje trať pre miestnu televíziu.

V minulosti nemali v chorvátskej metropole problémy so snehom, v tomto i uplynulom ročníku však organizátorov trápia vysoké teploty.

"Budeme si na to musieť zvyknúť. Zdá sa, že je to dôsledkom globálneho otepľovania. Všeobecne je v strednej Európe menej snehu. Myslím si, že ešte uvidíme viacero pretekov, ako sú tieto. Tieto podmienky sú ako na jar vo Švajčiarsku. Musíme k počasiu prispôsobiť štýl jazdy, keďže je to odlišný druh snehu," uviedol Kostelič.

Chorvátsky lyžiar Ivica Kostelič Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Kerstin Joensson

V Záhrebe sa bývalá lyžiarska hviezda teší stále veľkej popularite. Po skončení kariéry Kosteličovcov sa chorvátske lyžovanie nevrátilo do anonymity, o body do SP bojujú Filip Zubčič, Samuel Kolega a medzi ženami Leona Popovičová, či nádejná Zrinka Ljutičová.

"Nemáme veľa pretekárov, ale poctivo trénujeme a na pretekoch sa snažíme zo seba vydať maximum. Myslím si, že vzhľadom na tento počet dosahujeme dobré výsledky," povedal Kostelič.

Raz ste hore a raz dole

Slovenka Petra Vlhová triumfovala na podujatí Snehová kráľovná trikrát, v stredu skončila druhá. "Musíte si uvedomiť jednu vec. Nie je jednoduché zvíťaziť v každých pretekoch. Je normálne, že raz ste hore a raz dole, je náročné udržať top level svojej výkonnosti.

Verím, že sa to v jej prípade otočí, nájde potrebnú motiváciu a už čoskoro bude opäť víťaziť. Ak sa zameria na rýchlosť a nájde správny rytmus, bude si to užívať. Keď mne nešiel dobre slalom, zameral som sa na rýchlosť," odpovedal bývalý chorvátsky reprezentant.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vlhová po zisku olympijského zlata uviedla, že pre ňu bolo náročné nájsť motiváciu. Takýto problém majster sveta v slalome z roku 2003 nezažil. Okrem toto získal Chorvát striebro na ZOH v Turíne (2006) v kombinácii a rovnako aj na ZOH vo Vancouveri o štyri roky neskôr. Z Kanady si priniesol ešte jedno striebro zo slalomu.

"V športe máte pred sebou vždy ciele, o ktoré sa pokúšate. Na druhej strane, ak ste už všetko vyhrali, je ťažšie nájsť motiváciu, ale stále sú v lyžovaní ciele, ktoré sa dajú dosiahnuť. Takže veľmi nesúhlasím s tým, že niekto nemá motiváciu."

Shiffrinová útočí na rekord

V Medvednici v stredu triumfovala Mikaela Shiffrinová, v tomto stredisku sa jej to podarilo po piaty raz. To sa ešte nepodarilo žiadnej pretekárke. Iba jedno víťazstvo jej chýba k tomu, aby sa dotiahla na ženský rekord Lindsey Vonnovej, ktorá vyhrala 82 pretekov SP.

Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý získal prvé miesto celkovo v 86 pretekoch.

"Medzi ženským a mužským lyžovaním sú veľké rozdiely, každé má svoje špecifiká. To sa nedá porovnávať," uzavrel Kostelič.

Viac o téme: Ivica Kostelič Petra Vlhová Záhreb Janica Kosteličová