VIDEO Výborný výkon Štefana Svitka: Najlepší výsledok na tohtoročnom Dakare

Štefan SvitkoŠtefan Svitko Zdroj: Profimedia

HA´IL - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil vo štvrtkovej piatej etape Rely Dakar jedenáste miesto. Jeho krajan Juraj Varga obsadil v kategórii štvorkoliek šieste miesto.

Za víťazom Adrienom Van Beverenom z Francúzska zaostal o 12:47 minúty a v celkovom hodnotení sa posunul na 15. pozíciu. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team dosiahol najlepší výsledok na tohtoročnom Dakare.

Pretekári absolvovali 645 kilometrov so štartom i cieľom v meste Ha'il, pričom samotný špeciál mal dĺžku 373 km. Van Beveren dosiahol na Honde časom 4:27:28 prvý triumf na Dakare a posunul sa na 5. miesto v celkovom hodnotení.

Do celkového vedenia sa dostal Američan Skyler Howes na Husqvarne, ktorý obsadil vo štvrtok šiestu pozíciu. Predošlý líder Daniel Sanders (GasGas) z Austrálie skončil na 21. mieste a celkovo sa prepadol na ôsmu priečku.

Svitko štartoval ako sedemnásty a už po necelých 70 kilometroch bol v najlepšej desiatke. Bojoval o ňu celú etapu a krátko pred cieľom mu patrila deviata priečka, keď na Čiľana Corneju strácal iba 9:16 minúty. Na záverečných 47 kilometroch ho predstihli Goncalves a Quintanilla.

Podarilo sa mi zajazdiť najlepší výsledok

"Piata etapa bola dosť ťažká, ale aj tak sa mi podarilo zajazdiť 11. miesto, môj zatiaľ najlepší výsledok. Som za to rád," uviedol Svitko vo videu na Instagrame. "Začiatok etapy bol rýchly, trošku duny, pieskové cesty, čo mi super sedelo.

Tešil som sa, ako pekne rýchlo mi cesta ubieha. Po tankovačke prišiel presný opak, bolo tam kopu ťavej trávy, ťažšie duny, dosť rozbité. Párkrát som dostal ´kopačku´, myslel som si, že ma to vykopne vonku, našťastie som to ustál a nespadol som. Čaká ma ešte osem ťažkých etáp, tak mi držte palce a ja sa budem zasa snažiť."

Varga figuroval pôvodne na siedmom mieste, no po štvorminútovej penalizácii pre Poliaka Kamila Wišniewského  poskočil o jednu priečku. Na víťazného Argentínčana Francisca Morena Floresa stratil 12:57 minúty. Do čisto piesočnatej etapy vyrazil ako piaty v poradí a na prvom medzičase bol až dvanásty. Postupne sa však prepracoval dopredu a v celkovom hodnotení poskočil na šieste miesto.

"Dnešná etapa bola na sto percent piesok a duny. Trošku máme problém s výkonom štvorkolky na piesku, na rovných pieskových cestách je konkurencia oveľa rýchlejšia, ale s tým teraz nič nenarobíme. Hlavné je, že aj 5. etapu sme zvládli a sme späť v bivaku a opäť v top 10," uviedol Varga na svojej facebookovej stránke.

V kategórii automobilov zvíťazil v etape Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý si tak upevnil post lídra priebežnej klasifikácie.

Výsledky 5. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Adrien Van Beveren (Fr./Honda) 4:27:28 h, 2. Jose Ignacio Cornejo (Čile/Honda) +13 s, 3. Mason Klein (USA/KTM) +5:13 min, 4. Matthias Walkner (Rak./KTM) +7:30, 5. Toby Price (Aus./KTM) +8:41, 6. Skyler Howes (Arg./Husqvarna) +10:05, ..., 11. Štefan SVITKO (SR/KTM) +12:47

celkové poradie: 1. Howes 23:21:09 h, 2. Kevin Benavides (Arg./KTM) +44 s, 3. Klein +1:40 min, 4. Price +2:20, 5. Van Beveren +4:22, 6. Joan Barreda Bort (Šp./Honda), ..., 15. SVITKO +1:03:53 h

štvorkolky: 1. Francisco Moreno Flores 5:49:21 h, 2. Pablo Copetti (USA) +53 s, 3. Marcelo Medeiros (Braz.) +1:24 min, ..., 6. Juraj VARGA (SR/všetci Yamaha) +12:57

celkové poradie: 1. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) 28:46:12 h, 2. Moreno Flores +39:48 min, 3. Laisvydas Kancius (Lit.) +1:12:39, ..., 6. VARGA +1:59:07

automobily: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota) 4:13:23 h, 2. Carlos Sainz st. (Šp./Audi) +1:57 min, 3. Stephane Peterhansel (Fr./Audi) +3:44

celkové poradie: 1. Al-Attiyah 20:47:36, 2. Peterhansel +22:36 min, 3. Yazeed Al Rajhi (S. Arab./Toyota) +27:01

kamióny: 1. Aleš Loprais (ČR/Praga) 5:06:57 h, 2. Martin van den Brink (Hol./Iveco) +16 s, 3. Janus van Kasteren (Hol./Iveco) +3:24 min, ..., 24. Róbert KASÁK, Tomáš KAZARKA, Jaroslav Kolář (SR, ČR/Tatra Buggyra) +3:00:49 h

celkové poradie: 1. Loprais 24:30:26 h, 2. van den Brink +15:22 min, 3. van Kasteren +51:58, ..., 24. KASÁK, KAZARKA, Kolář +40:49:51

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar Juraj Varga