Svoju svätyňu ochránil pred streleckým bombardovaním: Saros siahal na brankársky rekord NHL

Gólman Juuse Saros sleduje pukGólman Juuse Saros sleduje puk Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

NEW YORK - Hlavnou hviezdou uplynulej noci v zámorskej NHL bol Juuse Saros.

Fínsky brankár v službách Nashvillu Predators mal v zápase na klzisku Caroliny Hurricanes 64 úspešných zákrokov, z toho 28 v tretej tretine. V tejto štatistike zopakoval tretí najlepší výkon v histórii profiligy.

Oficiálne štatistiky brankárskych zákrokov sa vedú od roku 1955. V historickej tabuľke je líder Ron Tugnutt, ktorý v sezóne 1990/1991 predviedol v drese Quebecu Nordiques 70 zákrokov.

Max Pacioretty a jeho Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Druhé miesto patrí Mariovi Lessardovi z Los Angeles Kings, ktorý v sezóne 1980/1981 vykryl 65 striel. Saros je na treťom mieste spoločne s brankárom Buffala Sabres Joeom Daleyom, ktorý chytil 64 striel v sezóne 1970/1971.

Vedel som, že nespomalia

Nashville najmä vďaka Sarosovi zvíťazil 5:3. V tretej tretine sa Fín prezentoval niekoľkými skvelými zákrokmi. "V niektorých zápasoch potrebujete aj kus šťastia. Vedeli sme, že domáci často strieľajú, hovorili sme o tom pred zápasom. Takže som si musel dávať pozor celých 60 minút a vedel som, že v tretej tretine nespomalia," uviedol Saros pre nhl.com.

V zápase medzi Vegas Golden Knights a Pittsburghom Penguins domáci uspeli 5:2. Gól a asistenciu zaznamenal kapitán hostí Sidney Crosby. Kanaďan strelil 20. gól v tejto sezóne a minimálne 20 gólov dal v základnej časti už po pätnásty raz v kariére.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

Z aktívnych hráčov sa to častejšie podarilo iba útočníkovi Alexandrovi Ovečkinovi z Washingtonu, ktorý má za sebou 18 takýchto sezón.

Ovečkin strelil gól v zápase na ľade Columbusu, jeho tím zvíťazil 6:2. Ruský kanonier má na konte 1458 bodov (809 + 649) a v rebríčku najproduktívnejších hráčov v histórii NHL predbehol legendárneho Teemua Selänneho.

"Fínsky blesk" nazbieral 1457 bodov za 684 gólov a 773 asistencií. Ovečkinovi patrí v rebríčku 16. miesto, na pätnásteho Stana Mikitu (1467) stráca 9 bodov. Neohrozeným lídrom je Wayne Gretzky s 2857 bodmi (894 + 1963).

Viac o téme: Nashville Predators Juuse Saros