Prvýkrát v najlepšej desiatke! Štefan Svitko si vylepšil na Rely Dakar tohtosezónne maximum

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko Zdroj: Profimedia

AL DUWADIMI - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v piatkovej šiestej etape Rely Dakar deviate miesto.

Za víťazom Lucianom Benavidesom z Argentíny zaostal o 3:27 minúty a v celkovom hodnotení sa posunul na 13. pozíciu. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team dosiahol najlepší výsledok na tohtoročnom Dakare.

"Na začiatku etapy som bol nejaký zaspatý, ale od polovice som sa rozbehol a išlo sa mi super. Pred koncom som dvakrát spadol pri nájazde do dún, pretože boli veľmi mäkké a zapichlo sa mi v nich predné koleso. Som v cieli a zdravý, takže pokračujeme ďalej," napísal štyridsaťročný slovenský pretekár na sociálnej sieti.

Jeho krajan Juraj Varga obsadil v kategórii štvorkoliek piatu priečku.

Pretekári absolvovali 769 kilometrov so štartom v meste Ha'il a cieľom v Al Duwadimi, pričom samotný špeciál mal dĺžku 466 km. Po 6. etape zostal na čele celkového poradia v kategórii motocyklov Američan Skyler Howes, ktorý vedie o 3:31 min pred Austrálčanom Tobym Priceom. Svitko stráca na lídra 1:10:56 h.

V kategórii štvorkoliek si oproti piatej etape polepšil o jedno miesto Juraj Varga, ktorý obsadil piatu priečku. Slovenský pretekár si pozíciu strážil od úvodu etapy na všetkých medzičasoch. Za víťazom Manuelom Andujarom z Argentíny zaostal o 24 minút. Vargovi v celkovom hodnotení patrí 5. pozícia.

Masaker

"Dnešná etapa bola masaker, viac ako 922 kilometrov. Ráno o 5.00 h boli vonku 4 stupne a nás čakal prejazd z bivaku, ktorý mal 250 kilometrov. Meraná etapa bola celá iba o piesku a dunách.

Čerešničkou bolo po celom dni ďalších 300 kilometrov naspäť do bivaku, v hustom daždi, takže opäť premoknutí do nitky. Čo sa týka meranej etapy, nechcel som príliš riskovať a išiel som si vlastné tempo. Dnes vypadli ďalší traja jazdci na štvorkolkách, čiže začína sa nám to dosť prerieďovať," uviedol Juraj Varga.

Slovenskí pretekári v kategórii classic Juraj Ulrich a Ľuboš Schwarzbacher obsadili 40. priečku, no v celkovom hodnotení im patrí 12. miesto. V triede H2 je slovenské duo na 3. pozícii.

Medzi automobilmi zvíťazil líder priebežného poradia Katarčan Nasser Al-Attiyah na Toyote. Za sebou nechal s mankom 3:29 min deväťnásobného šampióna seriálu WRC Francúza Sebastiena Loeba. Na rely skončil Francúz Stephane Peterhansel, ktorý bol v priebežnom poradí na druhej priečke.

Štrnásťnásobný víťaz pretekov mal po 212 kilometroch nehodu. Päťdesiatsedemročný veterán vyviazol bez zranení, avšak jeho spolujazdec Edouard Boulanger si pri náraze poranil chrbát. Dakarský lekársky tím ho preniesol do nemocnice v Burajde, kde sa podrobí ďalším vyšetreniam.

Výsledky 6. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) 3:14:19 h, 2. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +56 s, 3. Toby Price (Aus./KTM) +2:20 min, 4. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) +2:29, 5. Kevin Benavides (Arg./KTM) +2:41, 6. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +2:52, 7. Daniel Sanders (Aus.) +3:00, 8. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Čile/Honda) +3:15,..., Štefan SVITKO (SR/KTM) +3:27

celkové poradie: 1. Howes 26:31:52 h, 2. Price +3:31 min, 3. K. Benavides +7:01, 4. Joan Barreda Bort +10:57, 5. Adrien Van Beveren (Fr./Honda) +12:20, 6. Pablo Quintanilla +12:22,..., 13. SVITKO +1:10:56 h

automobily: 1. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota) 3:13:12 h, 2. Sebastien Loeb (Fr./Bahrain Raid) +3:29 min, 3. Henk Lategan (JAR/Toyota) +8:52

celkové poradie: 1. Al-Attyiah 24:00:48 h, 2. Lategan +1:06:50, 3. Lucas Moraes (Braz./Overdrive) +1:13:19

štvorkolky: 1. Manuel Andujar (Arg./7240 Team) 4:08:25 h, 2. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) +4:17 min, 3. Francisco Moreno Flores (Arg./Yamaha) +7:26,..., 5. Juraj VARGA (SR/Yamaha) +24:03

celkové poradie: 1. Alexandre Giroud 32:58:54 h, 2. Moreno Flores +42:57 min, 3. Pablo Copetti (USA/Yamaha),..., 5. VARGA +2:18:53 h

classic: 1. Carlos Santaolalla/Aran Sol I Juanola (Šp./Toyota) 13 b, 2. Alfonso Gherardo Clerici/Nicola Alessio Colombo (Švajč./Tecnosport) 13, 3. Julien Texier/Jeremy Athimon (Švajč./Logicstic Rallye) 15,..., 40. Juraj ULRICH/Luboš SCHWARZBACHER (SR/Ulrich Schwarzbacher Dakar Team) 91

celkové poradie: 1. Juan Morera/Lidia Ruba (Šp./Toyota) 204, 2. Carlos Santaolalla/Aran Sol I Juanola 213, 3. Erik Qvick/Jean Marie Lurquin (Bel./TH Trucks),..., 12. ULRICH/SCHWARZBACHER (SR)

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar