VIDEO Tatar pri veľkom obrate New Jersey, Slafkovský sa konečne tešil z výhry

Tomáš Tatar a Artemi Panarin (10)Tomáš Tatar a Artemi Panarin (10) Zdroj: SITA/AP/Mary Altaffer

NEW YORK - Hokejisti New Jersey zvíťazili v zápase zámorskej NHL proti New Yorku Rangers 4:3 po predĺžení. Domáci "diabli" v zostave s Tomášom Tatarom otočili v "Bitke o rieku Hudson" nepriaznivý stav z 1:3.

Montreal ukončil sériu siedmich prehier

Slafkovský sa predstavil v druhom útoku s Christianom Dvorakom a Joshom Andersonom, odohral 11:58 min a pripísal si dva mínusové body. Osemnásťročný krídelník bol v 40. zápase v aktívnej zostave Canadiens a bude mu tak oficálne zapísaná prvá sezóna v profilige.

Juraj Slafkovský a Kaiden Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Do tejto štatistiky sa počíta aj keď je hráč zdravý náhradník. V praxi to znamená, že sa neobmedzeným voľným hráčom stane o rok skôr. Prvý muž draftu 2022 odohral svoj 35. zápas, ale natiahol sériu bez bodu na 11 duelov. Naposledy zaznamenal asistenciu 14. decembra v Ottawe, celkovo má bilanciu 4+6.

Canadiens trikrát v zápase prehrávali, no v tretej tretine druhým gólom v zápase vyrovnal Joel Armia a víťazný gól strelil Anderson. Montreal ukončil svoju najdhlšiu sériu prehier v sezóne, brankár Jake Allen, ktorý s Blues získal v roku 2019 Stanley Cup, k tomu prispel 18 zákrokmi.

"Je to skvelý pocit konečne zažiť víťazstvo. Veľmi sme to potrebovali," povedal pre nhl.com tréner kanadského tímu Martin St. Louis. Montrealu patrí vo Východnej konferencii predposledné 15. miesto.

New Jersey s Tatarom rozhodlo v predĺžení

Hokejisti New Jersey zvíťazili nad New Yorkom Rangers 4:3 po predĺžení. Domáci "diabli" v zostave s Tatarom otočili v "Bitke o rieku Hudson" nepriaznivý stav z 1:3. Slovenský útočník odohral 17:05 min, pripísal si do štatistík plusový bod a jednu strelu. Za hostí sedel na striedačke slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý kryl chrbát Igorovi Šesťorkinovi.

Zasahujúci Igor Šestorkin Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Mary Altaffer

Prvou hviezdou duelu bol americký útočník Devils Jack Hughes, ktorý zaznamenal dva góly, jednu asistenciu a desať striel na bránku. Domáci prehrávali v tretej tretine 1:3, ale Jesper Bratt s Hughesom vyrovnali a v predĺžení rozhodol v úniku dvoch proti jednému obranca Damon Severson. Devils tak ukončili sériu ôsmich prehier na domácom ľade, na východe im patrí 4. miesto.

"Som veľmi spokojný s našou bilanciou vonku, ale na domácom ľade je to bieda. Musíme sa zlepšiť. Dnes bola skvelá atmosféra, diváci nás dohnali k obratu," povedal tréner “diablov” Lindy Ruff.

Marčenko s prvým kariérnym hetrikom

Kirill Marčenko prispel prvým hetrikom v kariére k víťazstvu Columbusu nad Carolinou 4:3 po nájazdoch. Dvadsaťdvaročný ruský útočník strelil v 15 zápasoch NHL už osem gólov a stal sa šiestym nováčikom Blue Jackets s hetrikom. "Je to sen streliť tri góly, navyše pred týmto skvelým publikom. Ďakujem všetkým, je to úžasné," povedal Marčenko, ktorý skóroval aj v nájazdoch.

Ten víťazný zaznamenal v piatej sérii Kent Johnson. Hurricanes otočili z 0:2 na 3:2, ale napokon prehrali tretíkrát za sebou po jedenásťzápasovej víťaznej sérii. Svoje prvé dva góly v sezóne strelil Max Pacioretty, ktorý po dlhodobom zranení odohral za Carolinu len druhý zápas.

Toronto si udržalo pozíciu v tabuľke

Toronto aj vďaka gólu a asistencii Mitchella Marnera zdolalo Detroit 4:1 a udržalo si pozíciu tretieho najlepšieho tímu vo Východnej konferencii. Marner zaznamenal vo svojom 467. zápase v NHL jubilejný 500. bod (153+348) a na domácom ľade bodoval v 17. zápase za sebou.

V histórii Maple Leafs dosiahol na túto métu rýchlejšie len Auston Matthews (445). Víťazstvo Toronta vychytal Iľja Samsonov, ktorý zaznamenal 22 zákrokov, dva góly strelil John Tavares.

Dahlin by si zaslúžil hrať v zápase hviezd

O víťazstve Buffala nad Minnesotou 6:5 rozhodol svojim druhým gólom v zápase Victor Olofsson, keď strelou bez prípravy prekonal 19 sekúnd pred koncom predĺženia Marca-Andreho Fleuryho. Skvelý zápas odohral ďalší Švéd, obranca Rasmus Dahlin, ktorý nazbieral päť bodov za dva góly a tri asistencie a vyrovnal klubový rekord Sabres.

Rasmus Dahlin oslavuje gól Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

"Hral neuveriteľne, bol našim hnacím motorom. Zaslúžil by si štartovať v Zápase hviezd," povedal tréner Buffala Don Granato. Dahlin poslal duel do predĺženia vyrovnávacím zásahom v 58. minúte, pri prvom góle Olofssona zaznamenal 200. bod v NHL.

Ukko-Pekka Luukkonen chytil 39 striel “divochov” a natiahol svoju sériu na šesť víťazstiev. Skóroval aj Tage Thompson, ktorý je s 31 gólmi druhým najlepším kanonierom NHL.

Dvanásť gólov v jednom zápase

Gólovo bohatý bol aj zápas v Ottawe, kde domáci Senators podľahli Seattlu 4:8. Jordan Eberle a Andre Burakovsky strelili gól a pridali dve asistencie a “krakeni” natiahli víťaznú sériu na štyri zápasy. Všetky štyri víťazstvá vychytal Martin Jones, ktorý zlikvidoval 19 striel.

"Máme široký a kvalitný káder, každý môže rozhodnúť," povedal Eberle. Seattle po slabej premiérovej sezóne pomýšľa vo svojej druhej na postup do play off. Triumf Kraken zatienil výborný individuálny výkon útočníka Ottawy Tima Stützleho, ktorý zaznamenal druhý hetrik v kariére a bodoval v siedmom zápase za sebou.

Fiala rozstrieľal Los Angeles

Hetrikom sa blysol aj Kevin Fiala a Los Angeles vyhrali na ľade Vegas 5:1. Švajčiarsky útočník, ktorý prišiel do kalifornského klubu v lete z Minnesoty, zaznamenal svoj prvý viacgólový zápas v službách Kings. "Samozrejme, že sa teším z hetriku, ale odviedli sme skvelú tímovú prácu a preto sme vyhrali," povedal Fiala po druhom hetriku v profilige.

Jediný gól Vegas strelil Jonathan Marchesseault, ktorý sa vrátil po šesťzápasovej absencii spôsobenej zranením.

Sériu piatich prehier ukončili hráči Colorada, obhajcovia Stanley Cupu vyhrali v Edmontone 3:2 po predĺžení. Víťazný gól Avalanche strelil po skvelej individuálnej akcii obranca Cale Makar, gól a asistenciu zaznamenal Nathan MacKinnon.

Pastrňák opäť exceloval

David Pastrňák zlomil dvoma gólmi odpor domácich hráčov San Jose, kde Boston vyhral 4:2 a natiahol sériu s bodom na 13 zápasov. Český krídelník skóroval dvakrát za stavu 2:2, na konte má už 29 gólov a spoločne s kapitánom Washingtonu Alexandrom Ovečkinom sa delia o pozíciu tretieho najlepšieho kanoniera sezóny.

David Pastrňák a Patrice Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Brad Marchand strelil gól a pridal dve asistencie, Patrice Bergeron si pripísal dve asistencie a v počte bodov predbehol klubovú legendu Phila Esposita (1012). Bergeron má na konte 1014 bodov, viac v drese Bostonu dosiahli len Johnny Bucyk (1339) a Ray Bourque (1506).

NHL - sumáre:

New Jersey Devils - New York Rangers 4:3 pp (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)
Góly: 30. Hughes, 49. Bratt (Hischier, Hughes), 51. Hughes (Graves, Mercer), 63. Severson - 2. Vesey (Lafreniere, Trouba), 24. Gauthier (Fox, Goodrow), 34. Kreider (Miller, Zibanejad). Brankári: Vaněček - Šesťorkin, strely na bránku: 43:34.

Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes 4:3 pp a sn (0:0, 2:3, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 28. Marčenko (Johnson, Bjork), 30. Marčenko (Johnson, Bemström), 46. Marčenko (Sillinger), rozh. náj. Johnson - 32. Pacioretty (Jarvis, Skjei), 38. Skjei (Šťastný), 39. Pacioretty (Svečnikov, Aho). Brankári: Korpisalo - Raanta, strely na bránku: 18:42.

Buffalo Sabres - Minnesota Wild 6:5 pp (1:0, 3:3, 1:2 - 1:0)
Góly: 13. Olofsson (Mittelstadt, Dahlin), 31. Thompson (Dahlin, Cozens), 33. Dahlin (Mittelstadt, Jost), 34. Cozens (Tuch), 58. Dahlin (Mittelstadt, Power), 65. Olofsson (Krebs, Dahlin) - 23. Duhaime (Hartman, Dumba), 27. Kaprizov (Addison, Steel), 39. Hartman (Gaudreau), 41. Foligno (Eriksson Ek, Greenway), 48. Eriksson Ek (Addison, Fleury). Brankári: Luukkonen - Fleury, strely na bránku: 37:44.

Montreal Canadiens - St. Louis Blues 5:4 (0:1, 2:1, 3:2)
Góly: 22. Armia (Evans, Dadonov), 37. Dach (Suzuki, Dvorak), 41. Caufield (Suzuki), 48. Armia (Evans, Dadonov), 52. Anderson (Drouin, Kovacevic) - 20. Saad (Schenn, Barbašov), 27. Toropčenko (Pitlick, Alexandrov), 43. Alexandrov (Rosén, Pitlick), 45. Bučnevič. Brankári: Allen - Binnington, strely na bránku: 27:22.

Ottawa Senators - Seattle Kraken 4:8 (1:3, 2:2, 1:3)
Góly: 11. Tkachuk (Stützle, Chabot), 27. Stützle, 29. Stützle (Chabot, Zub), 46. Stützle (Batherson) - 10. Bjorkstrand (Schultz), 13. McCann (Schwartz, Wennberg), 16. Schultz (Oleksiak, Sprong), 29. Sprong (Borgen), 35. Beniers (Eberle), 42. Dunn (Burakovsky, Larsson), 45. Eberle (Burakovsky, Beniers), 50. Burakovsky (Eberle, Dunn). Brankári: Forsberg (16. Talbot) - Jones, strely na bránku: 23:24.

Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Góly: 21. Marner (Matthews, Rielly), 27. Tavares (Järnkrok, Giordano), 47. Holmberg (Rielly, Brodie), 59. Tavares (Marner, Holl) - 12. Walman (Määttä, Hronek). Brankári: Samsonov - Hellberg, strely na bránku: 29:23.

Edmonton Oilers - Colorado Avalanche 2:3 pp (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 16. Hyman (McDavid, Draisaitl), 36. Hyman (Barrie, Draisaitl) - 44. MacKinnon (Makar, Rodrigues), 49. Hunt (Rodrigues, Girard), 63. Makar (MacKinnon, Georgijev). Brankári: Skinner - Georgijev, strely na bránku: 30:45.

Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Góly: 58. Marchessault (Roy, Kessel) - 18. Fiala (Lizotte, Vilardi), 30. Roy (Kupari, Kopitar), 37. Fiala (Durzi, Vilardi), 46. Arvidsson (Walker, Danault), 59. Fiala (Lizotte, Vilardi). Brankári: Thompson (41. Hill) - Copley, strely na bránku: 20:23.

San Jose Sharks - Boston Bruins 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Góly: 7. Couture (Barabanov, Vlasic), 35. Ferraro (Benning, Nieto) - 2. Marchand (McAvoy, Bergeron), 6. Smith (Foligno, Coyle), 37. Pastrňák (Marchand, McAvoy), 49. Pastrňák (Bergeron, Marchand). Brankári: Reimer - Ullmark, strely na bránku: 29:29.