Varga na Dakare siahal na etapový triumf, Svitko opäť mimo najlepšej desiatky

Juraj Varga počas dnešnej etapy na Rely DakarJuraj Varga počas dnešnej etapy na Rely Dakar Zdroj: Profimedia

ŠAJBAH - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v piatkovej dvanástej etape rely Dakar šesťnáste miesto.

Jeho krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek štvrtý – pôvodne obsadil druhé miesto, no obdržal pätnásťminútovú penalizáciu. V kategórii automobilov si pripísal šiesty triumf v tomto ročníku Francúz Sebastien Loeb.  V kategórii kamiónov ovládni dianie Holanďania na čele s Janusom van Kasterenom, Slovák Róbert Kasák obsadil 16. priečku.

Pretekári absolvovali v piatok 376 kilometrov s cieľom v meste Šajbah, pričom samotný špeciál mal dĺžku 185 kilometrov. Etapa bola súčasťou dvojdňového maratónu, počas ktorého nemohli pretekári využiť služby svojho tímu.

Zmena na čele celkového poradia

Medzi motocyklami zvíťazil Čiľan Jose Ignacio Cornejo Florimo a na svojej Honde tak dosiahol prvé víťazstvo na prebiehajúcom Dakare. V celkovom hodnotení sa prvýkrát v tomto ročníku ujal vedenia Austrálčan Toby Price, ktorý skončil v piatok na treťom mieste (+1:58).

Svitko štartoval s číslom 22 a už po štyridsiatich kilometroch bol v strede druhej desiatky, kde sa aj udržal. Do cieľa prišiel s mankom 4:54 minúty na Corneja Florima a v celkovom hodnotení figuruje naďalej na štrnástom mieste.

"Profil trate bol podobný ako vo štvrtok - veľké, vysoké duny a rýchle pláne. Dnes to bolo lepšie, nevyskytla sa žiadna technická porucha, ani som nezaváhal pri navigácii. Som v cieli a môžem povedať, že som sa dnes cítil asi najlepšie na motorke. Skončil som šestnásty, ale s malou stratou na prvého. Všetci držia plyn, vpredu sa majú ešte o čo biť. Bude to ešte ťažké, ale dúfam, že to dobojujem do super konca," uviedol Svitko vo videu na facebookovej stránke svojho fanklubu.

Jediný nováčik, ktorý sa dostal až sem

Varga vylepšil svoje maximum na tohtoročnom Dakare o dve pozície a je jediný z troch nováčikov, ktorý sa dostal do tejto fázy súťaže. Vyrazil ako piaty, v polovici etapy poskočil na tretiu pozíciu a tridsať kilometrov pred cieľom bol dokonca najrýchlejší.

Jeho doterajším najlepším výsledkom bolo štvrté miesto v tretej etape. V celkovom hodnotení mu patrí štvrtá priečka.

Loeb dosiahol piaty triumf za sebou, šiesty v tomto ročníku a zároveň sa prepracoval na celkové druhé miesto. V druhej etape pritom skončil na 59. pozícii a figuroval po nej celkovo na 31. priečke. Na čele si udržuje náskok Katarčan Nasser Al-Attiyah na Toyote.

Van Kasteren dosiahol čas 2:30:38 a upevnil si celkové vedenie. Druhý bol Mitchel van den Brink s mankom 18:38 min a pódium doplnil jeho otec Martin (+31:51). Kasák obdržal hodinovú penalizáciu a vo výsledkoch figuroval na šestnástom mieste so stratou 3:39:13. Nováčik Dakaru tak dosiahol druhé najlepšie umiestnenie a v celkovom hodnotení poskočil na pätnástu pozíciu, čo je doterajšie maximum.

Varga vyrovnal svoje maximum na z tretej etapy a je jediný z troch nováčikov, ktorý sa dostal do tejto fázy súťaže. Za najrýchlejším Brazílčanom Marcelom Medeirosom zaostal o 16:36 minúty. Vyrazil ako piaty, v polovici etapy poskočil na tretiu pozíciu a tridsať kilometrov pred cieľom bol dokonca najrýchlejší. Pred pätnásťminútovou penalizáciou figuroval na druhom mieste. V celkovom hodnotení mu patrí štvrtá priečka.

"Maratónska etapa zvládnutá a som späť s tímom. Trošku som mal obavy, že po 10. etape nebude možné v dunových etapách konkurovať súperom, ale nakoniec to bol pravý opak a išlo sa mi výborne oba posledné dni," uviedol Varga na Facebooku.

V kategórii classic obsadil slovenský jazdec Juraj Ulrich s navigátorom Ľubošom Schwarzbacherom 25. miesto, posádka so Slovákmi Radovanom Kazarkom, Pavlom Zacharom a Čechom Josefom Kalinom skončila na 49. priečke. Zvíťazil Švajčiar Urbano Clerici. V celkovom poradí sa Ulrich so Schwarzbacherom posunuli na 13. pozíciu, Kazarka s Kalinom a Zacharom sú 38.

výsledky 12. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Čile/Honda) 1:57:27 h, 2. Daniel Sanders (Aus./GasGas) +49 s, 3. Toby Price (Aus./KTM) +1:58 m, 4. Matthias Walkner (Rak./KTM) +2:05, 5. Kevin Benavides (Arg./KTM) +2:22, 6. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +2:54, ...16. Štefan SVITKO (SR/KTM) +4:54

celkové poradie: 1. Price 40:47:36 h, 2. Howes +28 s, 3. Benavides +2:40 m, 4. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +14:54, 5. Adrien van Beveren (Fr./Honda) +16:14, 6. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) +20:00, ...14. SVITKO +1:34:34

štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) 2:37:04 h, 2. Juraj VARGA (SR) +1:36 m, 3. Giovanni Enrico (Čile/všetci Yamaha) +4:07

celkové poradie: 1. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) 51:35:59 h, 2. Francisco Moreno Flores (Arg./Yamaha) +59:00 m, 3. Pablo Copetti (USA/Yamaha) +2:17:30, 4. VARGA +2:54:29

automobily: 1. Sebastien Loeb (Fr./Prodrive) 1:56:21 h, 2. Mattias Ekström (Švéd./Audi) +3:19 m, 3. Nasser Al-Attiyah (Kat.Toyota) +3:31

celkové poradie: 1. Al-Attiyah 41:16:25 h, 2. Loeb +1:27:10, 3. Lucas Moraes (Braz./Toyota) +1:29:11

kamióny: 1. Janus van Kasteren 2:30:38 h, 2. Mitchel van den Brink +18:38 m, 3. Martin van den Brink (všetci Hol./Iveco) +31:51, ...16. Róbert KASÁK, Tomáš KAZARKA, Jaroslav Kolář (SR, ČR/Tatra) +3:39:13 h

celkové poradie: 1. Van Kasteren 49:32:50 h, 2. Mar. van den Brink +33:03 m, 3. Martin Macík (ČR/Iveco) +1:20:07, ...15. KASÁK, KAZARKA, Kolář +55:06:12

štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) 2:37:04 h, 2. Giovanni Enrico (Čile/všetci Yamaha) +4:07, 3. Francisco Moreno Flores (Arg) +5:16, 4. Juraj VARGA (SR) +16:36 m,

classic: 1. Urbano Clerici (Švaj./Nissan) 15, 2. Luis Marot (Šp./Nissan) 20, 3. Juan Morera (Šp./Toyota) 25, ..., 25. Juraj ULRICH, Ľuboš SCHWARZBACHER (SR/Mitsubishi) 75, 49. Radovan KAZARKA, Josef Kalina, Pavol ZACHAR (SR/ČR/SR/Tatra) 345

celkové poradie: 1. Morera 390, 2.  Carlos Santaolalla (Šp./Toyota) 486, 3. Paolo Bedeschi (Tal./Toyota) 571, ..., 13. ULRICH, SCHWARZBACHER 2022, 38. KAZARKA, Kalina, ZACHAR 10930

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar Juraj Varga