VIDEO Ani dva parádne góly Lopušanovej Slovenkám nestačili: Derby s Českom rozhodol desivý úvod!

Nela Lopušanová oslavuje gólNela Lopušanová oslavuje gól Zdroj: IIHF

OSTERSUND - České hokejistky do 18 rokov porazili v dueli o konečné piate miesto na majstrovstvách sveta v Östersunde Slovensko 6:3 a obhájili pozíciu z vlaňajšieho júnového odloženého svetového šampionátu v americkom Madisone. Zhodne dvoma gólmi sa na tom podieľali Adéla Šapovalivová a Barbora Prošková. Zverenky trénera Miroslava Mosnára obsadili na šampionáte vo švédskom Östersunde konečnú 6. priečku.

Zverenkyne trénera Dušana Andrašovského, ktoré vo Švédsku bez straty bodu ovládli výkonnostne horšiu skupinu B a vo štvrťfinále podľahli Fínsku 2:3, zaskočili Slovenky skvelým nástupom. Už v čase 1:07 viedli 3:0.

Po 10 sekundách otvorila skóre Šapovalivová a postarala sa o najrýchlejší gól turnaja. Za 21 sekúnd našla Dominika Malická pred bránkou kapitánku Natáliu Brichovú, ktorá prekonala Liviu Debnárovú druhýkrát. Vzápätí sa po strele Adély Wojnarovej presadila z dorážky do odkrytej bránky Prošková.

V 9. minúte sa trafila z ľavého kruhu Linda Vocetková a Debnárovú nahradila Soňa Kubaniová. V čase 33:01 zvýšila už na 5:0 opäť osamotená Prošková.

V 38. minúte prišla Barbora Dalecká o čisté konto po prieniku Nely Lopušanovej. Jej forhendový blafák síce ešte zastavila betónom, no 14-ročná hviezda turnaja zo vzduchu poslala puk do bránky.

V 52. minúte v presilovej hre vrátila českému výberu päťgólový náskok Šapovalivová.

Slovenky ešte skorigovali výsledok dvoma gólmi v 55. minúte Lopušanová po štvrťfinálovom florbalovom góle po vzore Mikaela Granlunda predviedla v úniku ďalšiu parádu so zakončením s hokejkou medzi nohami a vylepšila si pozíciu na čele štatistík turnaja.

V piatom stretnutí na turnaji si pripísala 12. bod a deviaty gól. Výsledok ešte dovŕšila za 19 sekúnd Tatiana Blichová.

MS žien do 18 rokov - zápas o 5. miesto:

Česko - Slovensko 6:3 (4:0, 1:1, 1:2)
Góly: 1. Šapovalivová (Vaníčková, Hotová), 1. Brichová, 2. Prošková (Wojnarová), 9. Vocetková (Narovcová, Čabelová), 34. Prošková (Čabelová), 52. Šapovalivová (Plosová, Slavíčková) – 38. Lopušanová (Tóthová), 55. Lopušanová (Tóthová), 55. Blichová (Lacková). Rozhodovali: Henrikssonová (Švéd.), Kurodaová (Jap.) – Buttová (Nem.), Kostersová (Hol.), vylúčené: 4:1 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 146 divákov.

Česko: Dalecká – Hotová, Vaníčková, Slavíčková, Narovcová, Velinská, Wojnarová, Mazancová – Šapovalivová, Plosová, Matějová – Juříčková, Brichová, Malicka – Vocetková, Čabelová, Prošková – Hračová, Příhodová

Slovensko: Debnárová (9. Kubániová) - Macková, Krákorová, Sternová, Gálisová, Halušková, Mandelíková, Mateičková - Lopušanová, Dobiašová, Tóthová - Lacková, Jancsóová, Blichová - Juríková, Beňáková, Taricsová - Nogová, Donovalová, Paulínyová

Viac o téme: Slovensko 18 MS U18 Česko 18 Nela Lopušanová
  • Zdroj: ČTK, TASASR