Neskutočná prestrelka a cenný triumf nad favoritom: Slovenské hokejistky opäť excelovali!

Slovenské hokejistkySlovenské hokejistky Zdroj: SZĽH/Jäzva

LAKE PLACID - Slovenské hokejistky si na Svetovej zimnej univerziáde v Lake Placid posilnili šance na postup do semifinále. V dramatickom dueli si poradili s domácimi Američankami 6:5, keď sa hetrikom blysla obrankyňa Sofia Vysokajová.

Slováci po troch víťazstvách prvýkrát prehrali, lídrovi tabuľky Kazachstanu podľahli 0:4.

Slovenky majú bilanciu dve víťazstvá a dve prehry, patrí im štvrtá pozícia a o postup musia ešte zabojovať v záverečnom dueli s Českom. O miestenku do semifinále stále bojuje päť zo šiestich tímov.

"Proti Amerike nehráme často a sme veľmi rady, že sme to uhrali do víťazného konca. Máme z toho obrovskú radosť a určite to nebolo jednoduché. Naťahovali sme sa o každý gól a som šťastná, že sa to napokon skončilo v náš prospech.

Baby boli super. Prihrávali mi to na modrú a ja som strieľala. Popadalo to tam a som rada, že som pomohla k tímovému úspechu," povedala po svojom prvom reprezentačnom hetriku Vysokajová pre portál hockeyslovakia.sk.

Slovenky v stretnutí ani raz neprehrávali a pripísali si cenný triumf. "Je krásne, že sme zvíťazili. Baby si to dnes za svoj výkon stopercentne zaslúžili. Počas celého stretnutia sme totiž mali herne navrch a šancí sme mali aj na desať gólov. Dievčatá plnili stanovené pokyny a hrali nebojácne.

V závere ten stres prišiel, ale napriek strachu o výsledok sme to udržali. Na dievčatá som hrdá. Stále sa všetci trasú o postup. Tabuľka je vyrovnaná a pre nás to znamená jediné – potrebujeme vyhrať aj proti Česku. To bude náš jasný cieľ. Ak zopakujeme výkon zo zápasu proti USA, tak sa o výsledok nebojím," uviedla trénerka Iveta Frühaufová.

Muži prvýkrát prehrali

Muži Slovenska sa proti favorizovanému tímu Kazachstanu, ktorý má v tíme viacero hráčov so skúsenosťami z KHL, nepresadili gólovo ani raz. Prvú strelu vyslali až v 13. minúte, keď už prehrávali o dva góly.

Zápas pre zranenia nedohrali Matúš Zemko a Andrej Kiss. Pre druhého menovaného sa turnaj pravdepodobne skončil. Slováci figurujú v B-skupine na postupovej druhej priečke o tri body pred USA, ale odohrali o zápas viac ako domáci.

"V prvej tretine sme boli zaskočení, prehrávali sme súboje a nedostupovali sme hráčov. Chýbal lepší pohyb a súper využil prvé dve presilovky. Pri rovnovážnom stave sme v tomto zápase prehrali 0:1 a je teda jasné, čo rozhodlo.

Kazašský tím je však jednoducho úplne inde. Od brankára až po neskutočne zručného útočníka Muratova majú kvalitu a pôsobili veľmi zohrato. Teší nás aspoň to, že od druhej tretiny sme hrali oveľa lepšie. Škoda brvna Bakalu, rýchly gól v druhej tretine by nám určite pomohol.

Na túto prehru musíme rýchlo zabudnúť a našou úlohou je vyhrať v záverečnom zápase skupiny proti Kórejcom. Počas zápasu Kazachstan – USA budeme samozrejme veriť v túžbu Kazachov postúpiť z prvého miesta. Herne na Američanov určite majú," povedal pre hockeyslovakia.sk tréner Slovákov Rastislav Paľov.

SZU - hokej, ženy:

Slovensko – USA 6:5 (3:3, 2:1, 1:1)
Góly: 3. Suráková (Bednariková), 10. L. Halušková (Bednariková), 14. R. Halušková,  26. Vysokajová (R. Halušková), 37. Vysokajová (R. Halušková), 57. Vysokajová (Korenková) – 9. Hoffová, 18. Wallnerová, 18. Lunnyová, 28. Lunnyová, 59. Tulchinská

Zostava SR: Štofanková – Vysokajová, L. Šulíková, Fortunová, Bednariková, A. Šulíková, Mendrejová – Nemčeková, Kúbeková, Sedláková, Ištocyová, Korenková, Suráková, Čorňáková, R. Halušková, Šimnová, Lodňanová, Hajniková, Zaňová, L. Halušková

SZU - hokej, muži:

Slovensko - Kazachstan 0:4 (0:3, 0:1,0:0)
Góly: 8. Muchametov (Muratov, Nikitin), 10. Alexandrov (Koroljov, Bojko), 20. Muratov (Muchametov), 29. Bojko (Muratov, Nikitin)

Zostava SR: Vyletelka – Bakala, Ragan, Hílek, Marcinko, Jacko, Šeliga, Zlocha, Socha – Urbánek, Magdolen, Stacho – Kuba, R. Petráš, Šándor – Kiss, Giertl, Zemko - Slivka, A. Novota, Balát