Fantastická zápletka v Kitzbüheli! Legendárny Streif ponúkol prvotriedne divadlo

Rakúšan Vincent Kriechmayr prvýkrát v kariére vyhral slávny zjazd v Kitzbüheli. Rakúšan Vincent Kriechmayr prvýkrát v kariére vyhral slávny zjazd v Kitzbüheli. Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

KITZBÜHEL - Rakúšan Vincent Kriechmayr prvýkrát v kariére vyhral slávny zjazd v Kitzbüheli.

Domáci lyžiar predstihol v piatok na obávanom Streife o 23 stotín sekundy Taliana Floriana Schiedera a tešil sa z celkovo 15. prvenstva v pretekoch Svetového pohára, z toho ôsmeho v zjazde. Tretie miesto obsadil Švajčiar Nielsa Hintermann (+0,31). 

Kriechmayr si pripísal tretí triumf v sezóne po tom, ako v decembri vyhral zjazdy vo Val Gardene a Bormiu. "Skutočne tvrdo som bojoval. Ak sa pozriete na výsledky z predchádzajúcich rokov, nebol som favorit. Chcel som tu dnes zajazdiť lepšie ako v minulosti. Veľa som riskoval a riziko sa vyplatilo," vyhlásil pre ORF Kriechmayr, ktorý sa posunul na druhé miesto priebežného hodnotenia disciplíny.

Na vedúceho Nóra Aleksandra Aamodta Kildeho, ktorý skončil v piatok až na 16. mieste, stráca momentálne 101 bodov.

Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Organizátori tento rok popracovali na bezpečnosti trate, skrátili skok Mausefalle a odstránili mnohé nerovnosti, aj preto ho viacerí zjazdári hodnotili ako najľahší Streif v histórii. Napriek tomu bol pre pretekárov opäť výzvou.

Na Steilhangu (Strmine) zaváhal líder SP Marco Odermatt, na naklonenom svahu v extrémnom esíčku si síce udržal vysokú stopu, no v kľúčovom výjazde urobil veľkú chybu. Vyhodilo ho z postoja a mal čo robiť, aby neskončil v ochrannej sieti. V následnej kĺzavej časti chýbala Švajčiarovi potrebná rýchlosť a v cieli mal výraznú stratu 3,20 sekundy, čo znamenalo nebodované 54. miesto.

Kilde sa len tesne vyhol sieti

Víťaz štyroch zjazdov v sezóne a líder klasifikácie disciplíny Kilde predviedol v rovinatých pasážach výborný sklz, zmazal v nich priebežnú polsekundovú stratu na Kriechmayra a útočil na víťazstvo.

V Traverse sa však ocitol príliš nízko, skorigoval líniu a stihol bránku pred výjazdom do cieľovej roviny, ale len tesne sa vyhol sieti. Chyba ho stála veľa, za víťazom zaostal o 97 stotín.

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

"Je to Kitzbühel. Keď sa snažíte ísť nadoraz, niekedy idete až príliš rýchlo. Takmer som skončil v sieti, som rád, že som došiel do cieľa celý a zdravý," povedal Kilde pre RTVS.

Kriechmayr prešiel Karusell i Steilhang čisto, výborne prešiel aj Hausbergkannte, výjazd z traverzy nemal optimálny, no stačilo mu to na triumf.

"Nebolo to úplne bez chýb. V Traverse som naplno riskoval, chýbalo možno pol metra a bolo by po oslavách. Tam som trochu stratil. Ani hore v plochých pasážach som nemal úplne najlepší pocit. No riskoval som a vyšlo to," povedal 31-ročný Kriechmayr pre ORF.

Schieder sa postaral o senzáciu

Vďaka nemu Rakúsko zažilo po troch rokoch triumf v zjazde v Kitzbüheli, naposledy ho z domácich pretekárov vyhral v januári 2020 Matthias Mayer, ktorý nedávno ukončil kariéru. Kriechmayr bol vtedy druhý, čo bolo jeho doteraz najlepšie umiestenie v zjazde na Streife. Pred dvomi rokmi vyhral v "Kitzi" super-G.

Zjazdovka s pribúdajúcim času zrýchľovala a pretekári s vysokými štartovými číslami dosahovali výborné časy. Najviac z toho vyťažil Talian Schieder, ktorý s číslom 43 skončil senzačne druhý a vo veku 27 rokov dosiahol prvé pódiové umiestenie v kariére.

Rakúšan Vincent Kriechmayr prvýkrát Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Doteraz boli jeho najlepšími výsledkami v SP dve trináste miesta, dosiahol ich v tohtosezónnych zjazdoch vo Val Gardene a Bormiu.

Preteky museli na niekoľko minút prerušiť po páde Nóra Henrika Roeau (č. 48) v cieľovom priestore, odkiaľ ho previezol do nemocnice vrtuľník. Trojnásobný víťaz z Kitzbühelu Beat Feuz zo Švajčiarska, ktorý po sezóne ukončí kariéru, sa vo svojom poslednom zjazde na Streife umiestnil až na 28. priečke (+1,42).

Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie. V poradí 83. ročník Hahnenkammu pokračuje v sobotu druhým zjazdom, v nedeľu sa pôjde tradičný slalom na Ganslernhangu.

výsledky piatkového zjazdu SP mužov v Kitzbüheli: 1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:56,16 min., 2. Florian Schieder (Tal.) +0,23 s, 3. Niels Hintermann (Švaj.) +0,31, 4. Jared Goldberg (USA) +0,35, 5. Dominik Paris (Tal.) a Adrian Smiseth Sejersted (Nór.) obaja +0,39, 7. Travis Ganong (USA) a Miha Hrobat (Slovin.) +0,46, 9. Broderick Thompson (Kan.) +0,67, 10. Cyprien Sarrazin (Fr.) +0,74

celkové poradie SP (po 21 z 39 súťaží): 1. Marco Odermatt (Švaj.) 1186 b., 2. Aleksander Aamodt Kilde 861, 3. Henrik Kristoffersen (obaja Nór.) 665, 4. Kriechmayr 632, 5. Lucas Braathen (Nór.) 525, 6. Loic Meillard (Fr.) 507, ..., 110. Adam ŽAMPA (SR) 16

poradie v zjazde (7 z 11): 1. Kilde 520, 2. Kriechmayr 419, 3. Odermatt 386, 4. James Crawford (Kan.) 223, 5. Johan Clarey (Fr.) 196, 6. Mattia Casse (Tal.) 183

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 18
Viac o téme: Kitzbühel Svetový pohár Zjazd
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy