VIDEO Nádherný víťazný gól Toronta: Halák sledoval zo striedačky prehru Rangers

Mitchell Marner (Toronto) strieľa v predĺžení gól do siete New Yorku RangersMitchell Marner (Toronto) strieľa v predĺžení gól do siete New Yorku Rangers Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette/The Canadian Press

TORONTO - Hokejisti Toronta zdolali v noci na štvrtok v NHL New York Rangers 3:2 po predĺžení a vybojovali šieste domáce víťazstvo v sérii.

Slovák Jaroslav Halák bol na striedačke, v bránke Rangers dostal prednosť Igor Šesťorkin, ktorý vykryl 32 striel. V súboji dvoch lídrov divízií Carolina uspela na ľade Dallasu 3:2 po predĺžení.

O víťazstve Maple Leafs rozhodol v 19. sekunde extra času Mitch Marner, ktorý skóroval efektne v páde po individuálnej akcii. Bol to jeho 18. gól v sezóne. "Jazdcom" nestačili k výhre ani dva presné zásahy Filipa Chytila. Prvý z nich dosiahol priamo z buly, keď prekvapil brankára Iľju Samsonova. Od začiatku januára nazbieral v 11 zápasoch 11 bodov (7+4).

Marner rozhodol po tom, ako si v predĺžení prebral puk v obrannom pásme, v útočnom obišiel troch hráčov súpera a blafákom do forhendu prekonal Šesťorkina. "Snažil som sa spomaliť hru a čakať, či sa mi otvorí situácia. Videl som, že je tam priestor pre mňa, tak som to skúsil," opísal Marner svoj 17. gól.

Český strelec spasil Carolinu

V súboji lídrov divízií Carolina uspela na ľade Dallasu 3:2 po predĺžení. Hurricanes zvíťazili v treťom stretnutí za sebou a naďalej sú na priebežnom 2. mieste tabuľky Východnej konferencie aj celej NHL za suverénnym Bostonom. V čase 61:34 strelil víťazný gól "hurikánov" český útočník Martin Nečas.

Český útočník Martin Nečas Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Proti rovnakému súperovi rozhodol v predĺžení aj v predošlom vzájomnom zápase 18. decembra (5:4). "Hrajú podobný hokej ako my. Vždy je ťažké ísť proti nim," povedal Nečas pre nhl.com. Do listiny strelcov sa zapísal aj fínsky útočník Caroliny Sebastian Aho, ktorý 16. gólom v oslabení vyrovnal klubový rekord Erica Staala. Dallas zostal napriek prehre na čele Západnej konferencie.

Z jeho 12 zápasov, ktoré sa rozhodli po riadnom hracom čase, zvíťazil iba v troch. "Nepoznám dôvod, ale je fakt, že v predĺženiach si príliš neveríme. Musíme znovu nájsť sebavedomie a víťaziť aj v nadstavených časoch," poznamenal tréner Stars Peter DeBoer.

Giroux režíroval triumf Ottawy

Ottawa si poradila s New Yorkom Islanders aj vďaka gólu a asistencii Claudea Girouxa 2:1. "Ostrovania" prehrali v šiestom stretnutí v rade a z uplynulých 11-tich triumfovali iba v jednom. Brankár "senátorov" Cam Talbot odstúpil v 29. minúte pre zranenie, pre ktoré bude podľa trénera D.J. Smitha absentovať do exhibície All Stars (4.-5. februára).

Generálny manažér Islanders Lou Lamoriello vzal nepriaznivú bilanciu na seba. "Neexistujú žiadne výhovorky, pretože je to na mne. Je moja zodpovednosť urobiť to najlepšie, čo môžeme a akékoľvek zmeny. To nie je na tréneroch, ani na hráčoch, ale na mne," poznamenal.

Séria Edmontonu sa skončila

Skončila sa víťazná šnúra Edmontonu, Oilers podľahli doma Columbusu 2:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v tretej minúte predĺženia mladík Kent Johnson.

"Olejári" predtým ťahali sériu šiestich výhier. Najproduktívnejší hráč súťaže Connor McDavid z Edmontonu bodoval aj v 11. zápase v roku 2023, keď si pripísal asistenciu pri góle Zacha Hymana.

Brankár Joonas Korpisalo (Columbus) Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Jeden z gólov Blue Jackets strelil nováčik Kirill Marčenko, ktorý zaznamenal v 25. zápase sezóny už 11. presný zásah. Zároveň je prvý hráč NHL od roku 1926, ktorý dosiahol prvých 10 gólov kariéry bez toho, aby mal asistenciu.

Seattle naďalej valcuje

Seattle Kraken zdolali v nočnom zápase NHL Vancouver Canucks hladko 6:1. V prebiehajúcej sezóne získali už 61 bodov a s výrazným predstihom prekonali svoj bodový súčet z vlaňajšej nováčikovskej sezóny.

Dva góly domácich strelil Oliver Bjorkstrand, Jared McCann mal bilanciu 1+2. Pre Seattle to bolo najvyššie víťazstvo v sezóne, ktorým zopakovali svoj historicky najlepší výsledok z 29. marca 2022, keď zvíťazil na ľade Los Angeles rovnako 6:1.

"Sme iný tím než v minulej sezóne, prišli sme v nej na veľa vecí. Počas celej sezóny sme konzistentní. Je dôležité byť stále dôslední, v tom je veľká zmena," povedal dánsky útočník Bjorkstrand, ktorý zaznamenal svoj prvý viacgólový zápas v sezóne.

Pre trénera Ricka Toccheta to bol druhý duel na striedačke Canucks a po víťazstve nad Chicagom (5:2) zaznamenal prvú prehru.

NHL - sumáre:

Toronto Maple Leafs - New York Rangers 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 3. Holmberg (Anderson, Kerfoot), 56. Liljegren (Tavares, Nylander), 61. Marner (Liljegren) - 23. Chytil, 27. Chytil (Kakko, Lafreniere). Brankári: Samsonov - Šesťorkin, strely na bránku: 35:29.

Ottawa Senators - New York Islanders 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 16. Pinto (Giroux, Sanderson), 24. Giroux (Greig, Sanderson) - 37. Nelson (Palmieri, Aho). Brankári: Talbot (29. Forsberg) - Varlamov, strely na bránku: 38:36.

Dallas Stars - Carolina Hurricanes 2:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 11. Johnston, 16. Robertson - 9. Aho (Pesce), 25. Burns (Martinook, J. Staal), 62. Nečas (Pesce). Brankári: Oettinger - Andersen (21. Raanta), strely na bránku: 21:24.

Edmonton Oilers - Columbus Blue Jackets 2:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 11. Ryan, 17. Hyman (McDavid, Nugent-Hopkins) - 13. Jenner (Boqvist, Laine), 52. Marčenko, 63. Johnson (Gaudreau, Gudbranson). Brankári: Skinner - Korpisalo, strely na bránku: 36:26.

Seattle Kraken - Vancouver Canucks 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
Góly: 8. Bjorkstrand (Larsson, Dunn), 10. Wennberg (Eberle, McCann), 26. McCann (Eberle, Burakovsky), 28. Tolvanen (Gourde, Dunn), 37. Bjorkstrand (Larsson, Gourde), 43. Donato (McCann) - 40. Garland (Lazar, Joshua). Brankári: Jones - Martin, strely na bránku: 35:20.

Viac o téme: Jaroslav Halák New York Rangers Edmonton Oilers Toronto Maple Leafs Seattle Kraken