Anglické futbalové kluby prelomili historický míľnik: Neuveriteľné sumy investované do hráčov

Na snímke majiteľ Chelsea Todd BoehlyNa snímke majiteľ Chelsea Todd Boehly Zdroj: TASR/Photo/Frank Augstein

MANCHESTER - Anglické futbalové kluby minulý rok prvýkrát v histórii minuli počas roka za nových hráčov cez dve miliardy dolárov a počet medzinárodných transferov sa dostal v mužskej a ženskej kategórii na rekordné hodnoty. Oznámila to svetová federácia FIFA vo svojej dnes publikovanej správe.

V mužskom profesionálnom futbale sa v roku 2022 uskutočnilo 20.209 medzinárodných transferov. Predstavuje to nárast 11,6 percenta oproti roku 2021 a je to aj viac ako v roku 2019 pred koronavírusovou pandémiou.

Z 2943 transferov, ktoré zahŕňali poplatky, bolo 100 tých najlukratívnejších zodpovedných za takmer polovicu celkového objemu financií. Najviac tradične míňali anglické kluby, ktoré za hráča vydali rekordné 2,2 miliardy dolárov.

"Dvojročný negatívny trend vo výdavkoch klubov na transfery sa v roku 2022 otočil," uviedol Emiliano García z právneho oddelenia FIFA. Kluby minulý rok minuli za prestupy 6,5 miliardy dolárov. Je to o 33,5 percenta viac v porovnaní s rokom 2021, ale stále menej ako v rekordnom roku 2019 (7,35 miliardy dolárov).

Pokračoval rast v ženskom profesionálnom futbale. Vlani sa uskutočnilo dvakrát viac medzinárodných transferov ako v roku 2018 (1555 oproti 694).

"Odráža to fakt, že stále viac hráčok sa stáva profesionálkami. Transferov je o 19,3 percenta viac ako vlani a do medzinárodných prestupov sa zapojilo rekordných 119 národných asociácií," uviedol García.

  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy