Budú ruskí a bieloruskí športovci štartovať na OH? Výbor pracuje na návrhu o neutrálnej vlajke

Ruskí športovci pod neutrálnu vlajkou počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2018Ruskí športovci pod neutrálnu vlajkou počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2018 Zdroj: SITA/AP

LONDÝN - Britská vláda kritizuje snahu o povolenie účasti ruských športovcov na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Rovnaký názor vzhľadom na pretrvávajúcu vojenskú inváziu na Ukrajine vyjadril aj šéf Dánskeho olympijského výboru. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v stredu uviedol, že pokračuje v práci na návrhu, ktorý by umožnil ruským a bieloruským športovcom súťažiť pod neutrálnou vlajkou.

Kým po začiatku invázie odporučil všetkým športovým federáciám, aby športovcov z týchto krajín vylúčili zo svojich podujatí, teraz MOV vyzval, aby sa so všetkými zaobchádzalo rovnako bez ohľadu na to, aký pas vlastnia. "Vlády nesmú rozhodovať o tom, ktorí športovci sa môžu zúčastniť ktorej súťaže a ktorí nie," citovala z vyjadrenia MOV agentúra DPA.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

Britská vláda od začiatku invázie poskytuje Ukrajine vojenskú a humanitárnu podporu a tamojšia ministerka kultúry Michelle Donelanová má k najnovšiemu postoju MOV kritický názor: "Chcem, aby bolo jasné, že tento postoj MOV je veľmi vzdialený od reality vojny, ktorú pociťuje ukrajinský ľud a chcem pripomenúť slová prezidenta MOV Bacha spred necelého roka, keď ostro odsúdil Rusko za porušenie olympijského prímeria a vyzval ho, aby ´dalo šancu mieru´. Dôrazne odsúdime všetky podniknuté kroky, ktoré umožnia prezidentovi Putinovi legitimizovať jeho nezákonnú vojnu na Ukrajine."

Teraz nie je ten správny čas uvažovať o ich návrate

Šéf Dánskeho olympijského výboru Hans Natorp rovnako zdôraznil, že je proti návratu Ruska do olympijskej rodiny. "Ruská agresia na Ukrajine sa stupňuje," napísal na Twitteri s tým, že za týchto okolností bude neprijateľné otvárať Rusku a Bielorusku dvere na medzinárodné športoviská. "Stojíme pevne na svojich pozíciách. Teraz nie je ten správny čas uvažovať o ich návrate."

Starostka Paríža Anne Hidalgová si naopak myslí, že ruskí športovci by mali dostať možnosť súťažiť na OH 2024 pod neutrálnou vlajkou. "Myslím si, že by sme ich o to nemali pripraviť," povedala Hidalgová pre televíziu France 2.

Ukrajina sa nebojí bojkotu

"Takáto situácia je pre náš štát neprijateľná," napísal ukrajinský minister športu Vadym Gutcajt na twitteri. "Pokiaľ bude vojna na Ukrajine pokračovať, ruskí a bieloruskí športovci by sa nemali zúčastňovať medzinárodných súťaží. Ak nebudeme vypočutí, nevylučujem možnosť, že budeme bojkotovať účasť na olympiáde," dodal.

Viac o téme: Rusko Dánsko Ukrajina Veľká Británia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy