Shiffrinová spomína na dôležitý zážitok z Česka: Bola to prvá lekcia, čo som sa naučila

Americká lyžiarka Mikaela ShiffrinováAmerická lyžiarka Mikaela Shiffrinová Zdroj: SITA(AP/Alessandro Trovati

ŠPINDLEROV MLYN - Držiteľka rekordných 84 triumfov vo Svetovom pohári Mikaela Shiffrinová pred cestou do Česka spomínala na dvanásť rokov starý debut v elitnom lyžiarskom seriáli.

Vtedy v Špindlerovom Mlyne tesne pred šestnástymi narodeninami dostala lekciu a našla základy svojej pretekárskej filozofie. Hovorila o tom na online tlačovej konferencii so zahraničnými novinármi po stredajšom druhom obrovskom slalome v talianskom Kronplatzi, ktorý rovnako ako ten prvý vyhrala.

Debut ako z rozprávky? Ale kdeže! 

Keď prišla neskoršia hviezda v marci 2011 do Krkonoš prvýkrát, bola odhodlaná hneď ukázať svoje kvality a odvážne myslela na víťazstvo. V obrovskom slalome potom skončila hlboko v poli porazených, na 43. mieste porazila len dve súperky.

Ku slalomu o deň neskôr pristúpila inak. "Už som nerozmýšľala nad tým, ako to dopadne, ale ako budem lyžovať," spomínala. Na dvadsiatej priečke bola päť stotín od postupu do druhého kola.

"Urobila som tam chybu a tá ma pravdepodobne stála tých päť stotín," pripomenula moment, ktorý jej chvíľu vŕtal hlavou.

Prvá lekcia, čo som sa naučila

Potom ale zistila, že nie je dobré si hovoriť, čo by sa mohlo stať, keby sa niečo iné neprihodilo. "Bola to prvá lekcia, čo som sa naučila. Že nehovoríme o tom, čo by bolo keby, ale hovoríme o tom, čo sa stalo. Po zvyšok kariéry sa riadim pravidlom sústrediť sa na to, čo sa stalo, a poučiť sa z toho," povedala štvornásobná víťazka celkového hodnotenia Svetového pohára.

Mikaela Shiffrinová leži na Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Pred štyrmi rokmi sa do Špindlerovho Mlyna vrátila. To už bola hviezda, skončila tretia v obrovskom slalome a vyhrala slalom. Tentoraz môže v Česku počas Svetového pohára prepisovať históriu. Ak by ovládla oba víkendové slalomy, vyrovnala by rekordných 86 výhier Ingemara Stenmarka.

Legendárneho Švéda, s ktorým sa len raz letmo stretla, obdivuje. "On je pre mňa synonymom zjazdového lyžovania. Každý ho pozná. Aj ľudia, ktorí nič nevedia o pretekárskom lyžovaní, tak poznajú Ingemara Stenmarka," ocenila.

Nie som najlepšia, priznáva skromne

Aj keď je v 27 rokoch ženskou rekordérkou a veľmi pravdepodobne skôr alebo neskôr prekoná aj absolútny rekord, nie je si istá, že práve ona je najlepšou lyžiarkou všetkých čias.

"Ľudia dávajú dôraz na rôzne veci. Sú ľudia, čo si myslia, že Ingemar Stenmark je ten najlepší, že Marcel Hirscher je ten najlepší, že Lindsey Vonnová je tá najlepšia.

Myslím, že to je jedna z najúžasnejších vecí na športe, že si ľudia môžu vybrať, komu budú fandiť. Najväčším ocenením pre mňa je, že sa do týchto debát dostávam aj ja," vykladala.

Mikaela Shiffrinová oslavuje druhý Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

V posledných týždňoch veľmi často zo všetkých strán počuje o počte svojich výhier a rekordoch, no na štarte sa umiestnením nezaoberá.

"Keby som myslela na víťazstvo, keď stojím v štartovacej bráne, tak vám garantujem, že by som nič nevyhrala. Myslím na svoje lyžovanie. Neustále pracujem na tom, aby som ho zlepšila," dodala dvojnásobná olympijská víťazka.

Viac o téme: Mikaela Shiffrinová Svetový pohár Špindlerov Mlyn
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/harpiaacoustics
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy