Pomohol jej slávny tenista: Lyžiarsky svet spozornel, nová hviezda na scéne

Chorvátske lyžiarky Zrinka Ljutičová a Leona Popovičová Chorvátske lyžiarky Zrinka Ljutičová a Leona Popovičová Zdroj: SITA/AP/Piermarco Tacca

BRATISLAVA – Hovorí sa o nej ako o budúcej hviezde ženského lyžovania a nástupkyni legendárnej Janice Kosteličovej. Zrinka Ljutičová má len devätnásť rokov, ale už dnes patrí do svetovej špičky a je len otázkou času, kedy sa objaví v elitnej sedmičke a vyhrá svoje prvé preteky.

V nedeľu už stála na pódiu v spoločnosti americkej kráľovnej Mikaely Shiffrinovej a nečakanej víťazky slalomu Svetového pohára Leny Dürrovej.

Na Nemku, ktorá sa dočkala premiérového triumfu v prestížnom seriáli v najtočivejšej disciplíne, stratila len 49 stotín sekundy, pričom v druhom kole dosiahla lepší čas ako celková líderka a už istá držiteľka malého glóbusu za slalom.

"Nemám slov. Splnený sen. Ďakujem všetkým, ktorí mi to umožnili, je ich príliš veľa, aby som ich vymenovala. Gratulujem Lene a Mikaele, bolo mi cťou zdieľať s vami pódium. Teraz už len musím popracovať na otvorení šampanského," napísala s dávkou humoru na Instagram Ljutičová.

Poslednou chorvátskou lyžiarkou, ktorá sa dostala na stupne víťazov, bola Ana Jelušičová v roku 2007.

Rodáčka zo Záhrebu debutovala vo SP už ako šestnásťročná v závere decembra 2020 v rakúskom Semmeringu. Aj napriek talentu, ktorého dostala do vienka neúrekom, jej cesta medzi elitu nebola tak úplne prechádzka ružovou záhradou.

Pomoc od Čiliča

Nie je žiadnou novinkou, že lyžovanie patrí k najnákladnejším športom a pokiaľ nemáte podporu sponzorov či národného zväzu, ste vo veľkej nevýhode a len veľmi ťažko konkurujete tým najlepším.

Zrinka sa svojho sna o kariére profesionálnej lyžiarky nechcela vzdať, preto sa pred štyrmi rokmi rozhodla osloviť svojho krajana a slávneho tenistu Marina Čiliča. Dnes už niet pochýb o tom, že spravila najlepšie rozhodnutie vo svojom živote.

V roku 2019 začala Nadácia Marina Čiliča udeľovať štipendiá pre mladé nádeje chorvátskeho športu a hudby. Ljutičová mala iba pätnásť rokov, keď poslala list šampiónovi US Open.

Bývalý tretí hráč sveta a jeden z najsympatickejších hráčov na okruhu ATP si ho poctivo prečítal a bez váhania sa rozhodol, že nádejnú lyžiarku finančne podporí.

Zrinka chytila šancu pevne za pačesy, dosahovala skvelé výsledky a po istom čase sa rozhodla opäť požiadať o štipendium. Odpoveď Čiliča bola, samozrejme, kladná.

Na snímke chorvátska lyžiarka Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Marin Baumann

Za progresom mimoriadne talentovanej Chorvátky stojí aj dokonalá rodinná súhra. Zizi, ako znie jej prezývka, sa môže spoľahnúť na svojho otca a bývalého hráča Dinama Záhreb Amira i troch súrodencov – bratov Tvrtka a Hvojeho a sestru Doru. Všetci sú výborní lyžiari. Rodina Ljutičovcov trávi väčšinu roka v rakúskom Innerkremse, kde spolu trénujú.

"Počas pandémie sme zostali v Rakúsku. Keď zavreli lanovky, trénovali sme slalom, každý deň o šiestej ráno. V tom čase sme tam boli len my," cituje Ljutičovú portál gol.dnevnik.hr.

Karta sa začína obracať

Po skončení kariéry súrodencov Janice a Ivicu Kosteličovcov bol niekoľko rokov pozorovateľný ústup chorvátskych lyžiarov z popredných pozícií. Výnimkou bol azda len Filip Zubčič, jeden z najlepších protagonistov obrovského slalomu a trojnásobný víťaz pretekov Svetového pohára.

Lenže karta sa začína obracať a malá krajina na brehu Jadranského mora sa opäť dostáva do povedomia lyžiarskej verejnosti. Najmä medzi ženami, kde sa do popredia derú Zrinka Ljutičová a jej o šesť rokov staršia kolegyňa Leona Popovičová.

Prvá menovaná získala vlani v marci v kanadskej Panorame titul juniorskej majsterky sveta v slalome, pričom v obrovskom slalome pridala bronzovú medailu.

Ďalší významný míľnik v perfektne naštartovanej kariére čerstvo devätnásťročnej lyžiarky prišiel v nedeľnom slalome v českom Špindlerovom Mlyne. Prvý výstrel, no určite nie posledný.

Zdá sa, že nebudeme musieť čakať veľmi dlho a uvidíme chorvátsky poklad na najvyššom stupienku.

A pokiaľ ide o Marina Čiliča, raketový vzostup nádejnej slalomárky ho musí hriať pri srdci.

"Zrinka, som na teba hrdý. Len tak ďalej," odkázal Ljutičovej aktuálne 21. muž rebríčka ATP.

Viac o téme: Ivica Kostelič Janica Kosteličová Zrinka Ljutičová Leona Popovičová
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • Instagram/zrinkaljutic; Facebook/Marin Cilic
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy