Odkaz odhodlaného Tsitsipasa celej tenisovej rodine: Som rodený šampión, nastal čas na trofeje!

Stefanos TsitsipasStefanos Tsitsipas Zdroj: SITA/AP/Dita Alangkara

BRATISLAVA – 24 rokov, tretie miesto v rebríčku ATP, deväť titulov na okruhu, rozbehnutá cesta k jednému z najlepších športovcov v histórii svojej 10-miliónovej krajiny. Avšak, ten najväčší zo štyroch tenisových grálov stále akosi uchádza.

Reč je vlasatom mužovi menom Stefanos Tsitsipas, ktorý sa musel, chtiac-nechtiac, v nedeľu skloniť pred Novakom Djokovičom vo finále Australian Open.

Práve belehradský velikán a dnes už hádam nespochybniteľne najväčší športovec v dejinách Srbska mu skrížil titulové plány v oboch grandslamových finále, v ktorých na seba narazili. Pritom vo finále Roland Garros 2021 mal Tsitsipas našliapnuté priam fantasticky. Premrhal však vedenie 2:0 na sety a na konci dňa mu zostal len tanier pre porazeného finalistu.  

"Novak, neviem, čo povedať. Všetko, čo si dosiahol, hovorí samo za seba. Gratulujem Ti. Obdivujem všetko, čo si urobil pre tento šport, urobil si zo mňa lepšieho hráča. Celý život som pracoval, aby som hral takéto zápasy. Novak je najlepší hráč, aký kedy držal raketu. Chcel by som ti poďakovať za zlepšenie nášho športu," vravel Aténčan s evidentným žiaľom v hlase. 

Tsitsipas, ktorého tenisu viac vyhovuje antuka než tvrdý povrch, pritom mimo oranžovo-červeného podkladu vyhral päť podujatí - štyri na harde, jeden na tráve. V jeho veku však nie je namieste uvažovať o tom, že jeho čas už mal dávno prísť.  

Akiste, dá sa argumentovať, že Djokovič, Nadal a Federer v jeho veku už zbierali vavrín za vavrínom, lenže spomenutý triplet akosi lietal v iných, priam nadpozemských galaxiách bieleho športu. V prípade Djokoviča s Nadalom zostáva platný aj prítomný čas, keďže najmä 35-ročný Srb sa rozhodne nechystá končiť. 

Tsitsipas, popri menách ako Alcaraz, Sinner, Ruud, Auger-Aliassime, Rune či Musetti, vôbec nemusí skladať zbrane, pretože jeho čas nepochybne príde, najbližšiu šancu bude mať už na Roland Garros, ktorý, evidentne, patrí k jeho obľúbeným. Titul? Finále?

Nevedno, musíme si počkať, isté však je, že aktuálnu svetovú trojku rozhodne nepoložila porážka v nedeľnom finále, ba práve naopak. Vyzerá byť odhodlanejší a hladnejší konečne začať zbierať zdary na najgrandióznejšej tenisovej scéne. 

"Chcem maximalizovať veci, ktoré robím v mojej profesii. V mojej hlave je post jednotky. Nepríde ľahko, viem to. Nastal však čas, aby som cielil na takéto méty,” povedal Stefanos, ktorý sa tiež nechal počuť odhodlaným spôsobom: "Nevidím jediný dôvod, prečo by som mal zľaviť zo svojich nárokov alebo cieľov. Som rodený šampión, dokážem to pocítiť v mojej krvi. Tento pocit som mal v sebe ako dieťa i v mladosti. Je to niečo, čo je so mnou. Tieto veci chcem nechať zozbierať a rozkvitnúť, byť silnejší a tvrdo pracovať smerom k mojim cieľom."

Syn rodičov Apostolosa a Julie si nepochybne uvedomuje, že okrem počtu titulov na podujatiach ATP 500 či 1000 sú meradlom najmä grandslamy. 

"Je to dlhá sezóna a musím byť fyzicky pripravený na ťažké zápasy, ktoré odohrám proti najlepším hráčom. Prehrať vo finále nie je najlepší pocit, ale prijmem to radšej než prehru v semifinále. Musím sa zlepšiť tak, aby som mohol konzistentne a pravidelne vyhrávať trofeje, grandslamy a turnaje Masters 1000," dodal pravák s jednoručným backhandom. 

Je v silách Tsitsipasa vyhrať najbližší grandslam? Nepochybne. Akú bude mať šancu? Obrovskú. Antuka je stavaná na jeho tenis viac ako tvrdý povrch a je tu neistá budúcnosť Rafaela Nadala. Kráľ antuky totiž vynechá pre zranenie ľavého bedrového kĺbu šesť až osem týždňov a bude potrebné, aby sa dostal späť do tempa. Podarí sa mu to?

Favorit číslo jeden je jasný, pravdaže, bude ním Novak Djokovič. Ale po ňom? Tsitsipasa môžeme bezpečne zaradiť do okruhu favoritov minimálne na finále. Ak znovu na seba narazia protagonisti posledného finále Australian Open, bude sa konečne po poslednej loptičke radovať Tsitsipasova lóža? Dozvieme sa v edícii French Open 2023. 

Viac o téme: Roland Garros Novak Djokovič Australian Open Stefanos Tsitsipas
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Australian Open TV; Twitter/Stefanos Tsitsipas
  • Zdroj: športky, tennisworldusa.org
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy