Pod neutrálnou vlajkou, ale hrdo a nebojácne: Prvý chutí najsladšie, ďalšie prídu čo nevidieť

Aryna Sabalenková s trofejou pre víťazku Australian OpenAryna Sabalenková s trofejou pre víťazku Australian Open Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila

BRATISLAVA – Viete, ktorá tenistka oplýva na začiatku roka najlepšou formou? Ak hádate meno Aryna Sabalenková, tak sa veľmi nedá namietať.

24-ročná minská rodáčka sa v sezóne 2023 zatiaľ nemusela skloniť pred žiadnou súperkou, vyhrala 11 zápasov, dva turnaje a na svojej ceste stratila jediný set.

Pre úplný prehľad si najskôr poďme zrhnúť výsledky čerstvej víťazky Australian Open:

• Jelena Rybakinová, 4:6, 6:3, 6:4, Australian Open, finále

Posledná protivníčka, ktorá odchádzala zo zápasu so Sabalenkovou ako víťazka, bola Francúzka Caroline Garciaová vo finále Turnaja majsteriek. Tá ju porazila v dvoch setoch 7:6 (4), 6:4. Prinášame vám niekoľko zaujímavých rekordov a štatistík z cesty Sabalenkovej na Australian Open.

1. Prvý chutí najsladšie - Sabalenková ukončila turnaj ako premiérová víťazka grandslamového podujatia, jej doterajším maximom dvakrát semifinále US Open a raz rovnaká fáza Wimbledonu. Pred Australian Open svietilo pri jej mene 11 triumfov.

1. Ofenzíva vyhráva zápasy i tituly? Turnaj ukončila 247 víťaznými údermi, čo je priemer 35 na jeden zápas, pričom urobila 164 nevynútených chýb. To je vo výsledku rozdiel +83, pričom vo finále proti Rybakinovej zaznamenala 51 víťazných úderov, najmä preto, lebo zápas dospel až do troch setov.

1. Vlak, ktorý nepúšťa súperky ani k setu - Tým, že Sabalenkovej sa podarilo vyhrať 10 z 11 zápasov v dvoch setoch, sa vyrovnala Poľke Agnieszke Radwanskej (2013) a Anne Smašnovovej (2002). Nikto iný predtým nič také nedokázal, dokonca ani velikánka Serena Williamsová.

1. Forma na pohľadanie - Sabalenková ťahá impozantnú šnúru 27-5 na posledných šiestich grandslamových podujatiach. Jej bilancia bola predtým “iba” 16-14, no odvtedy ju zdobí sktutočne výnimočná forma.

1. Vo štvrťfinále sa neprehráva - Sabalenková porazila v boji o najlepšiu štvorku Chorvátku Donnu Vekičovú, čím vylepšila svoju štatistiku na 4-0 práve v zápasoch štvrťfinále. Stala sa tak iba šiestou ženou, ktorá vyhrala svoje prvé štyri štvrťfinále. Pred ňou sa touto štatistikou mohli pýšiť Ann Jonesová (vyhrala prvých šesť), Billie Jean Kingová (vyhrala prvé štyri), Chris Evertová (prvých 48!), Jelena Dementievová a Naomi Osaková (obe po štyri víťazstvá).

1. Prehra v prvom sete nič neznamená - Ak Sabalenkovej súperky od roku 2022 vyhrali na grandslame prvý set, zo zápasu odchádzali ako porazené. V tejto štatistike ťahá šnúru siedmich výhier, na jej psychickú odolnosť doplatili Storm Hunterová, Číňanka Xin Wangová, Markéta Vondroušová, Kaia Kanepiová, Danielle Collinsová, Chloe Paquetová a naposledy aj Jelena Rybakinová.

1. Úspešná sama i s partnerkou - Sabalenková sa stala len štvrtou ženskou protagonistkou od roku 1980, ktorá vyhrala Australian Open ako participantka dvojhry i štvorhry. Z triumfu vo štvorhre sa tešila v roku 2021 po boku Belgičanky Elise Mertensovej. Okrem rodáčky z Minsku sa takýto úspech podaril Martine Navrátilovej, Martine Hingisovej a Serene Williamsovej.

Sabalenkovej sa behom roka podarilo zapracovať na servise, jeho tvrdosti, presnosti, oveľa menej chybovala a dá sa smelo povedať, že jej celkový triumf bol zaslúžený. Ak bude bieloruská hráčka pokračovať v nastolených výkonoch a vydrží jej forma, rozhodne nie je vylúčená dvojitá oslava na Sunshine double v Miami a Indian Wells.

Viac o téme: Tenis Australian Open Aryna Sabalenková
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky, tennis.com