Futbalový šampionát má sponzorovať Saudská Arábia, organizátori sú pobúrení

Zdroj: Getty Images

SYDNEY - Jedným zo sponzorov letných majstrovstiev sveta futbalistiek v Austrálii a na Novom Zélande sa má podľa denníka The Guardian stať Saudská Arábia, čo vyvolalo rozhorčenie v oboch usporiadateľských krajinách vzhľadom na dlhodobý útlak žien v tomto moslimskom štáte.

Ich národné futbalové zväzy uviedli, že sú z tejto správy v šoku a rozčarované. Medzinárodnú federáciu FIFA vyzvali, aby sa k situácii urýchlene vyjadrila.

Sponzorstvo turnaja Saudskou Arábiou, kde až do roku 2018 ženy nesmeli na futbal, s nimi vraj nikto nekonzultoval. FIFA sa zatiaľ nevyjadrila.

Popri tradičných sponzoroch, ako sú Adidas, Visa či Coca-Cola, sa majú počas turnaja futbalistiek objaviť aj reklamy Visit Saudi propagujúce turizmus v tomto kráľovstve na Blízkom východe.

Bývalá novozélandská reprezentantka a jedna z ambasádoriek šampionátu Maia Jackmanová uviedla, že by to bolo úplne v rozpore s posilňovaním postavenia žien a jej prác.

"FIFA má obrovskú moc urobiť niečo pre ženy a toto sa z toho vymyká. Ak to tak naozaj bude, ovplyvní to pohľad ľudí na futbal. Je to ťažké, keď sa toľko snažíme, aby sa veci pohli," citovala Jackmanovú agentúra Reuters.

Saudská Arábia v poslednej dobe mohutne investuje do športu, podľa ľudskoprávnych organizácií sa tým snaží vylepšiť obraz vo svete. Nedávno do svojej ligy pritiahla portugalskú futbalovú hviezdu Cristiana Ronalda.

Viac o téme: Saudská Arábia MS vo futbale žien
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy