Bojkot OH v Paríži v prípade účasti Ruska a Bieloruska? Český olympijský výbor to vidí jasne!

Predseda Českého olympijského výboru Jiří KejvalPredseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval Zdroj: Profimedia

PRAHA - Český olympijský výbor (ČOV) nezvažuje bojkot Olympijských hier 2024 v Paríži, aj keby na nich štartovali športovci z Ruska a Bieloruska. Uviedol to vo vyjadrení pre médiá.

Vedenie českého olympizmu podporuje súčasné sankcie za agresiu na Ukrajine, kvôli ktorým na odporúčanie MOV nemôžu ruskí a bieloruskí pretekári vo väčšine športov pretekať na medzinárodných podujatiach.

MOV ale nedávno uviedol, že by vybraní športovci z Ruska a Bieloruska mohli štartovať v Paríži ako neutrálni. Museli by sa vymedziť proti vojne a nesmeli by mať dopingovú minulosť. Na olympiádu by sa mohli kvalifikovať zo súťaží v Ázii. To sa stretlo s ostrými reakciami zo strany Ukrajiny i ďalších krajín. Ukrajina a Lotyšsko už oznámili, že v prípade účasti ruských a bieloruských športovcov zvážia bojkot olympijských hier.

Bojkot neprichádza do úvahy

Česká výprava každopádne na najbližšiu letnú olympiádu odcestuje. "Bojkot pre nás neprichádza do úvahy, lebo nebudeme trestať českých športovcov za ruskú agresiu. Ospravedlnili sme sa športovcom za bojkot hier v Los Angeles 1984 a túto frustrujúcu skúsenosť z doby komunizmu nechceme v žiadnom prípade opakovať," uviedol ČOV.

Jeho predstavitelia zatiaľ považujú osud ruských a bieloruských športovcov pod piatimi kruhmi za nejasný.

"Celá diskusia o účasti či neúčasti ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách je len v začiatkoch, rozhodujúci je postoj medzinárodných športových federácií," doplnili.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Ukrajina Český olympijský výbor OH 2024 Paríž
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy