Návrat športovcov Ruska a Bieloruska na svetovú scénu? Jasná správa z USA!

Karine Jeanová-PierreováKarine Jeanová-Pierreová Zdroj: Profimedia

WASHINGTON - Spojené štáty podporujú plán Medzinárodného olympijského výboru na návrat ruských a bieloruských športovcov na svetovú scénu.

Podľa Bieleho domu by mali mať reprezentanti oboch krajín právo zúčastniť sa olympijských hier v Paríži ako neutrálni športovci. Uviedla to tlačová hovorkyňa Karine Jeanová-Pierreová.

Viacerí pohrozili bojkotom

MOV sa v posledných dňoch snaží nájsť cestu, ako umožniť športovcom z Ruska a Bieloruska účasť na medzinárodných súťažiach, z ktorých boli v drvivej väčšine po vlaňajšej invázii na Ukrajinu vylúčení. Snaha ale vyvolala ostrú reakciu Ukrajiny i viacerých ďalších krajín na čele s Poľskom a Pobaltskými štátmi. Olympijské výbory Ukrajiny a Lotyšska už oznámili, že budú zvažovať bojkot parížskej olympiády, ak na ňu budú ruskí a bieloruskí zástupcovia pripustení.

Nemôžu reprezentovať ruský a bieloruský štát

Podľa USA je ale ich návrat na medzinárodnú scénu za istých podmienok možný. "Malo by byť úplne jasné, že nereprezentujú ruský alebo bieloruský štát," uviedla Jeanová-Pierreová. Pretekať by mohli ako neutrálni športovci bez akýchkoľvek štátnych symbolov, ako sú vlajky či hymny.

Viac o téme: Bielorusko Rusko USA MOV OH v Paríži Karine Jeanová-Pierreová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy