Ťažký prechod z juniorky zvládol aj napriek problémom: Chromiak môže zažiť premiéru v NHL

Slovenský hokejista Martin Chromiak s pukom na hokejkeSlovenský hokejista Martin Chromiak s pukom na hokejke Zdroj: Profimedia

ONTARIO - Minulý rok hviezdil v juniorskej OHL. Tá mu bola už "malá" a tak sa zaslúžene posunul do seniorskej AHL. Úvod sezóny ho však zastihol vo veľmi zlej situácii.

V lete mal problémy s črevami, po príchode do USA ho zastavilo slepé črevo. Slovenský útočník sa napriek všetkých ťažkostiam a absolvovanej operácii pozviechal a momentálne patrí medzi najväčžie hviezdy na farme Los Angeles.

Svoje pocity opísal v rozhovore pre lakingsinsider.com, v ktorom si spomenul aj na ťažký prechod z juniorky. 

"Vedel som, že to bude obrovský skok od juniorov k hokeju na profesionálnej úrovni, takže som sa len snažil byť silnejší a väčší počas letnej prestávky, aby som bol pripravený zvládnuť súťaž," povedal dvadsaťročný Slovák. 

Pre spomínané črevné problémy prišiel aj o posledné MS 20, ktoré sa konali kvôli pandémii netradične v auguste. "Nanešťastie som mal počas leta nejaké problémy, takže som bol mesiac preč a necvičil som naplno tak, ako som chcel," opísal ťažkú prípravu na túto sezónu. 

Do štartu kempu hlavného tímu Los Angeles sa stihol dať do poriadku a predstavil sa vo veľmi dobrom svetle. Odohral niekoľko prípravných zápasov a ukázal, že bude schopný naplniť potenciál, ktorý do neho vložili v roku 2020 "králi", keď ho draftovali v piatom kole z celkového 128. miesta. 

Úvod sezóny ako zo zlej knihy

Po prechode do farmárskeho tímu v úvode sezóny však mladého krídelníka zastihli ďalšie problémy. Ozvalo sa mi slepé črevo a okamžite musel smerovať pod skalpel. 

"Bola to naozaj smola," vysvetlil Chromiak.

"V prvý deň základnej časti som sa zobudil, necítil som sa dobre a tím ma poslal do nemocnice. Bohužiaľ, keď som prišiel na pohotovosť, povedali mi, že potrebujem operáciu slepého čreva,“ spomína na ťažké momenty talentovaný strelec.

Po úspešnej operácii sa dával dlho dokopy a vynechal úvodných 11 zápasov tohto ročníka. 

Na snímke vpravo slovenský Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Ross D. Franklin

"Bol som mimo asi mesiac a trochu som schudol, takže som musel pracovať na tom, aby som sa dostal späť do formy," dodal Chromiak s tým, že musel zapracovať aj na psychike, aby ostal pozitívne naladený. 

"Keď som začal korčuľovať a trénovať, psychicky sa to taktiež zlepšilo," povedal v rozhovore. V sezóne debutoval 30 dní po tom, čo vstúpil na pohotovosť s bolesťou v žalúdku, keď sa 13. novembra predstavil v zápase proti San Diegu. 

Patrí medzi najlepších

Po návrate do tímu Ontaria sa však trápil. V zostave sa presunul do nižších formácií a v trinástich zápasoch si pripísal iba 3 asistencie. Stále sa však nevzdal a pracoval tvrdo naďalej. 

"Prvých pár zápasov sezóny bolo pre mňa veľmi ťažkých. Musel som si zvyknúť na to, aká rýchla a silná je úroveň AHL. Trvalo asi 10-15 zápasov, kým som si na všetko zvykol a musel som svoju hru patrične zmeniť. V porovnaní s OHL to nie je také jednoduché, takže som musel zmeniť a popracovať na niektorých veciach v mojej hre,“ uviedol.

Je pochopiteľné, že Chromiak potreboval čas na prispôsobenie sa novej lige plnej väčších, silnejších, rýchlejších a šikovnejších hokejistov. To sa mu nakoniec aj podarilo. 

Za posledných 11 zápasov si pripísal na konto skvelých 14 bodov a dokonca ťahal aj sériu ôsmich zápasov s aspoň jedným bodom. Počas tejto série získal Chromiak celkovo 13 bodov vrátane svojho prvého hetriku v kariére v AHL. Momentálne patrí medzi troch najlepších kanonierov v Ontariu.

"Tréneri mi naozaj pomohli, pozerali sme spolu videá a trénovali niektoré konkrétne veci, ktoré mi pomohli nájsť cestu. Len som si musel zvyknúť na túto ligu a nájsť si svoju hru," doplnil ofenzívny hráč, ktorý dostáva pravidelne priestor aj na presilovkách.

Dostane šancu v NHL?

So stúpajúcou formou sa začali objavovať aj správy, že by si mohol odbiť debut v prvom tíme NHL. Aj keď je momentálne šanca na premiéru v profilige malá, stále tam je. Los Angeles momentálne  predvádza relatívne stabilné výkony a do dobre namazaného stroja nikto nechce vložiť chybnú súčiastku. 

S pribúdajúcim časom a koncom sezóny však môže prísť príležitosť aj pre Chromiaka. Sezóna je dlhá a stať sa môže čokoľvek.

Ak by dostal priestor v hokejovej smotánke, stal by sa tak po Jurajovi Slafkovskom, Pavlovi Regendovi a Milošovi Kelemenovi štvrtým debutantom z krajiny spod Tatier v tomto roku. 

Viac o téme: AHL Los Angeles Kings Ontario Reign Martin Chromiak
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy