Zatiahnite závesy a pohodlne sa usaďte do kresla: Najbližšie dva týždne vás bude baviť lyžiarska elita

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati, Marco Trovatti; Koláž - Športky

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Mužské hviezdy tohto ročníka Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Marco Odermatt a Aleksander Aamodt Kilde budú na svetovom šampionáte útočiť na svoje prvé medaily z tohto vrcholného podujatia.

Dvojtýždňový šampionát vo francúzskych strediskách Courchevel a Méribel sa začne v pondelok.

Líder celkového poradia SP Odermatt je olympijským víťazom v obrovskom slalome, no na MS je jeho maximom predvlaňajšia štvrtá priečka v zjazde. Švajčiarsky lyžiar môže na MS uspieť v disciplínach od obrovského slalomu po zjazd.

V najrýchlejšej disciplíne ale bude najväčším favoritom Nór Kilde, ktorý vyhral päť z ôsmich zjazdov tejto sezóny. Dvojnásobný olympijský medailista z Pekingu 2022 má zo svetových šampionátov dve štvrté miesta z roku 2017, o vlaňajšie majstrovstvá sveta prišiel pre zranenie.

V rýchlostných disciplínach bude jeho hlavným vyzývateľom Vincent Kriechmayr, dvojnásobný majster sveta z roku 2021. Rakúšan v aktuálnej sezóne SP vyhral tri zjazdy, ktoré neovládol Kilde.

Aleksander Aamodt Kilde víťazí Galéria fotiek (5) Aleksander Aamodt Kilde Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

V slalome môže domáce prostredie vo francúzskych Alpách využiť Francúz Alexis Pinturault, aj keď sa mu v tejto sezóne príliš nedarí a v poradí slalomu je až pätnásty. Ešte o dvanásť miest horšie je na tom obhajca titulu Nór Sebastian Foss-Solevaag, ale Nóri majú iných silných slalomárov.

Tým najlepším je v súčasnosti 22-ročný Lucas Braathen, ktorý chce na šampionáte štartovať napriek nedávnej operácii slepého čreva. K favoritom bude patriť aj predvlani tretí Henrik Kristoffersen.

V ženskom slalome je hlavná favoritka jasná - Mikaela Shiffrinová. Americká hviezda si na svetovom šampionáte odpočinie od útoku na rekordné 86. víťazstvo vo Svetovom pohári a po nezdaroch na vlaňajšej olympiáde bude chcieť útočiť na rozšírenie zbierky jedenástich svetových medailí.

Šesťnásobná majsterka sveta získala prvý svetový titul už pred desiatimi rokmi v Schladmingu. Na minulom šampionáte vyhrala kombináciu, bola druhá v obrovskom slalome a získala bronz v slalome a super-G.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová Galéria fotiek (5) Mikaela Shiffrinová Zdroj: SITA/AP/Giovanni Maria Pizzato

Aj tentoraz môže útočiť na titul vo všetkých disciplínach. Ak by rovnako ako predvlani vybojovala štyri pódiové umiestnenia, vyrovnala by rekordných pätnásť svetových medailí nemeckej lyžiarky Christel Cranzovej.

V slalome sa pokúsi vrátiť na víťaznú cestu olympijská šampiónka Petra Vlhová. Slovenská hviezda sa v posledných týždňoch trápi, čo vyvrcholilo minulý týždeň v Špindlerovom Mlyne. Tam bola v nedeľňajšom slalome Svetového pohára až trinásta. Vlhová však bude štartovať iba v slalome a obrovskom slalome a vynechá ostatné disciplíny.

Tituly v obrovskom a superobrovskom slalome bude obhajovať tridsaťjedenročná Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ktorá prvé dve z ôsmich svetových medailí získala už v roku 2009.

Švajčiarska lyžiarka Lara Gutová-Behramiová Galéria fotiek (5) Lara Gutová-Behramiová Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

V rýchlostných disciplínach by mala na tituly útočiť Talianka Sofia Goggiaová, ktorá o vlaňajšie majstrovstvá sveta prišla pre zranenia. V tejto sezóne vyhrala štyri zo šiestich zjazdov SP. Tentoraz ju v boji o medaily nevyzve víťazka olympijského superobrovského slalomu z roku 2018 Ledecká, ktorá sa nestihla dať dokopy po druhej operácii zlomenej kľúčnej kosti.

Pri jej absencii bude najväčšou nádejou českého tímu slalomárka Martina Dubovská, ktorá bola v tejto sezóne SP dvakrát v najlepšej desiatke.

Viac o téme: Petra Vlhová Alexis Pinturault Mikaela Shiffrinová Sofia Goggiová Aleksander Aamodt Kilde Lara Gutová-Behramiová Marco Odermatt Lucas Braathen