Nadal by nešiel s Djokovičom na večeru: Novak je najsilnejší, ale najmenej milovaný

Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger FedererNovak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer Zdroj: SITA/AP/John Walton

BRATISLAVA – Austrália má v srdci Novaka Djokoviča špeciálne miesto. V dobrom aj v zlom. Práve na rozpálených kurtoch Melbourne Parku získal svoj prvý grandslamový titul a pred ôsmimi dňami pridal trofej s poradovým číslom 22, čím vyrovnal zápis španielskeho býka Rafaela Nadala.

Jubilejné desiate víťazstvo na Australian Open má pre ostrieľaného Belehradčana mimoriadny – priam oslobodzujúci – význam. Každý tenisový fanúšik má ešte v čerstvej pamäti incident, ktorý v januári 2022 rezonoval vo svete a zaplnil titulky novín.

Najlepší balkánsky športovec všetkých čias totiž na svojom najobľúbenejšom turnaji nemohol štartovať a z krajiny protinožcov ho deportovali, keďže nebol zaočkovaný proti ochoreniu Covid-19.

Nechajme ale minulosť minulosťou.

Novak Djokovič nikdy necítil potrebu šíriť zlosť a nenávisť. Kto by čakal, že návrat srbského velikána na austrálsky kontinent bude plný horkosti a kyslých pohľadov všade navôkol, ten sa asi s koňom zrazil.

Svetová jednotka pripomínala dokonale namazaný stroj a nikoho nemôže prekvapiť, že na ceste za vytúženým titulom stratila jediný set – v druhom kole s relatívne málo známym Francúzom Enzom Couacaudom.

Zvyšok štartového poľa nemal absolútne žiadnu šancu a zverenec Gorana Ivaniševiča napriek nepríjemným patáliám so zadným stehenným svalom docválal k najcennejšej i najemotívnejšej trofeji v kariére.

"Bola to jedna z najväčších výziev po tom všetkom, čo som zažil vlani. Nikoho nenechajte, aby vám zobral vaše sny. Ak nájdete čo len jedného človeka, ktorý vám bude veriť, tak sa ho držte," odkázal svetu dojatý Srb v slávnostnom príhovore.

Rekordér v počte týždňov strávených na pozícii svetovej jednotky má v aktuálnej sezóne bilanciu 12-0, keďže pred grandslamovým podnikom v Melbourne nenašiel premožiteľa ani na prípravnom turnaji v Adelaide.

"Po tom všetkom, čo sa odohralo minulý rok v Melbourne, sa Novak vrátil a presadil sa. On, Roger a Rafa monopolizovali okruh a písali históriu tohto športu," nešetril chválospevmi Talian Fabio Fognini pre Corriere dello Sport.

Srbský tenista Novak Djokovič Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Ng Han Guan

Horkokrvný tenista a momentálne až 58. hráč rebríčka ATP zároveň uviedol, že Novak Djokovič je spomedzi členov tzv. veľkej štvorky najlepší, ale aj najmenej obľúbený medzi fanúšikmi.

"Nole je najsilnejší, čo potvrdzujú aj čísla, ale z veľkej trojky je najmenej milovaný. Je zložité nájsť tie správne slová. Vlani vynechal dva grandslamy a štyri turnaje Masters 1000, no aj tak sa kvalifikoval na Turnaj majstrov," dodal Fognini.

Novak je nepochopený, ale má veľké srdce

Na zozname gratulantov a obdivovateľov tridsaťpäťročného Djokoviča nechýba ani niekdajší znamenitý španielsky antukár a dnes televízny expert Alex Corretja.

Dvojnásobný finalista Roland Garros (1998, 2001) v rozhovore pre Cadena Ser priznal, že keď zbadal, ako Novak oslavuje víťazstvo a ako vrúcne objíma svoju rodinu, najmä brata Marka a matku Dijanu, pochopil, čo tento úspech pre tenisovú ikonu znamená.

"Djokovič vyjadruje čistú vášeň pre všetko, čo robí. Myslím si, že bol niekoľkokrát nepochopený, ale má veľmi veľké srdce. Vždy sa držal všetkých svojich ideálov, nikdy nechcel klamať a o svojich zámeroch hovoril jasne a úprimne," vystrúhal grandslamovému rekordérovi poklonu víťaz sedemnástich turnajov ATP v dvojhre.

Bývalá svetová dvojka prehovorila aj o vzťahu Novaka Djokoviča so svojím odvekým rivalom a hlavným protivníkom v boji o grandslamový rekord, Rafaelom Nadalom. Prečo nie sú a nikdy ani nebudú blízkymi priateľmi?

Veľká štvorka na spoločnej Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

"Myslím si, že Novak a Rafael sa navzájom rešpektujú, ale pochybujem, že by diskutovali a išli spolu na večeru. Neviem, či je také jednoduché priateliť sa s chlapíkom, ktorému čelíte a s ktorým bojujete o tie najväčšie trofeje.

Federer a Nadal boli veľkí rivali, ale stali sa z nich aj priatelia. Vzťah Novaka s Rafom je iný. Obaja si prešli rozličnými cestami, no milujú šport a sú súčasťou jednej z najvýznamnejších rivalít v histórii," dodal Alex Corretja.

Zatiaľ čo tenisový dôchodca Roger Federer už sleduje bitku o najvýznamnejší primát vo svete tenisu len z pohodlia obývačky, zvyšní členovia veľkej trojky sa ešte stále preháňajú po dvorcoch a minimálne v prípade Novaka Djokoviča je takmer vylúčené, že by sa na tom malo niečo v najbližších rokoch zmeniť.

Aktuálna bilancia je vzácne vyrovnaná – 22:22.

Priatelia, usaďte sa do kresla a schmatnite čerstvé pukance. Najväčšia šou ešte len príde!

Viac o téme: Rafael Nadal Roger Federer Novak Djokovič Fabio Fognini Alex Corretja
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy