VIDEO Trpká spomienka na Peking! Shiffrinová nezvládla záver alpskej kombinácie

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová nedokončila slalomovú časť alpskej kombinácie na MS 2023Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová nedokončila slalomovú časť alpskej kombinácie na MS 2023 Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Prvú zlatú medailu v dejisku zjazdárskych MS získalo Taliansko zásluhou Federicy Brignonovej v kombinácii.

V pondelkovej súťaži alpskej všestrannosti vo francúzskych strediskách Courchevel/Meribel vybojovala striebro Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá zaostala za víťazkou o 1,62 sekundy, bronz rakúska lyžiarka Ricarda Haaserová (+2,26).

Obhajkyňa titulu z Cortiny Američanka Mikaela Shiffrinová útočila na triumf, no vypadla v slalomovej časti tesne pred cieľom. Slovenské lyžovanie zastúpenie nemalo.

Brignoneová vybojovala pre Taliansko historicky prvé zlato na MS v kombinácii. Pred dvomi rokmi vypadla v slalomovej časti. Tridsaťdvaročná pretekárka pridala do svojej zbierky druhú medailu z MS, pred 12 rokmi na šampionáte v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vybojovala striebro v obrovskom slalome. Stala sa historicky najstaršou víťazkou kombinácie na MS.

"Som šťastná a vďačná za dnešný deň. Podala som dve dobré jazdy, v super-G aj slalome. V kariére mi chýbala iba zlatá medaila na majstrovstvách sveta, som nadšená, že sa mi ju podarila získať. Som najstaršia v talianskom tíme, o to je väčšia moja radosť. Mám rada Meribel, vždy som tu rada jazdila, vďaka patrí aj organizátorom, ktorí veľmi dobre pripravili zjazdovku," uviedla Brignoneová v prvom televíznom rozhovore.

V dopoludňajšej prvej časti si najlepšiu východiskovú pozíciu vytvorili dve pretekárky. Brignoneová zašla super-G suverénne najlepšie, o 71 stotín pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou a Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou.

Talianska lyžiarka Federica Brignoneová Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Na štvrtej pozícii pristála ďalšia Talianka Elena Curtoniová (+0,78 s). Shiffrinová stratila na 6. priečke 96 stotín a vzhľadom na svoj slalomový kumšt si v druhej časti mohla tiež chystať útok na titul. Ani švajčiarske spolufavoritky neboli v nevyspytateľnosti súťaže bez šance a obe si vytvorili medailové vyhliadky.

Michelle Gisinová, dvojnásobná olympijská víťazka v tejto disciplíne, zašla pätnásty čas (+1,58) a hneď za ňou dvojnásobná majsterka sveta Holdenerová stratila na Brignoneovú 1,66. Obe sú výrazne lepšie slalomárky, ale Gisinová momentálne mimo formy, čo sa ukázalo v druhej časti.

Mowinckelová napokon na slalom nenastúpila a rovnako sa rozhodli aj Gutová-Behramiová, Slovinka Ilka Štuhecová (+1,28) či Talianka Sofia Goggiová (+1,92), ktoré preteky poňali ako vítaný tréning pred stredajším špeciálnym superobrovským slalomom.

Famózny výkon Brignoneovej

V popoludňajšej slalomovej časti Brignoneová prekvapila svojím výkonom, predviedla rytmickú jazdu a nemuselo ju mrzieť ani zaváhanie pred druhým medzičasom. Špecialistky na rýchlostné disciplíny Curtoniová i Rakúšanka Ramona Siebenhoferová podľa očakávaní zaostali a tak o všetkom rozhodla jazda Shiffrinovej.

Američanka od úvodu išla agresívne, postupne sťahovala z náskoku Brignoneovej, na treťom medzičase skresala manko na osem stotín. Riskantná jazda sa jej však nakoniec nevyplatila, líderka Svetového pohára tesne pred cieľom urobila chybu a vypadla.

Brignoneovú už nemohol nikto iný ohroziť, najlepšou slalomovou jazdou sa na strieborný stupienok vyšvihla Holdenerová. Švajčiarka sa radovala zo svojej piatej medaily z MS, Haaserová z prvej.

MS v Courchevel-Méribel:

výsledky kombinácie žien: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:57,47      min., 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,62 s, 3. Ricarda Haaserová +2,26, 4. Ramona Siebenhoferová +2,48, 5. Franziska Gritschová (všetky Rak.) +2,71, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) +3,43, 7. Laura Gaucheová (Fr.) +3,71, 8. Emma Aicherová (Nem.) +3,78, 9. Elena Curtoniová (Tal.) +4,05, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +4,91

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 21
Viac o téme: Wendy Holdenerová Mikaela Shiffrinová Federica Brignoneová Ricarda Haaserová Alpská kombinácia Courchevel/Meribel MS v zjazdovom lyžovaní
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Eurosport
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy