Zemetrasenie ho zobudilo o 4:30 ráno: Celé to trvalo 30 sekúnd, manželka hneď bežala za synom

Zemetrasenie v Turecku a SýriiZemetrasenie v Turecku a Sýrii Zdroj: SITA/AP/Dia Images

GAZIANTEP - Českého futbalistu Mateja Hanouska v tureckom Gaziantepe prebudilo ničivé zemetrasenie o pol piatej ráno. Dvadsaťdeväťročný obranca v rozhovore s ČTK uviedol, že po prvotnom šoku spoločne s manželkou a malým synom strávil zvyšok noci v autobuse v tréningovom centre klubu.

Mesto podľa neho pripomína apokalypsu. V oblasti hranice medzi Tureckom a Sýriou pri otrasoch o sile 7,8 stupňa zomrelo viac ako 1 600 ľudí.

Hanousek, ktorý v Gaziantepe od leta hosťuje z pražskej Sparty, býva v odľahlejšej luxusnej časti mesta, ktorého sa katastrofa príliš nedotkla. "Okolo som žiadnu ruinu nevidel, občas narazíte na vysklené okná, rozbité strechy. Ale nie, že by niečo bolo kompletne zrovnané so zemou. Ale podľa fotiek starších budov v meste to vyzerá ako apokalypsa," povedal krajný bek.

"Nás to chytilo o pol piatej ráno, bolo to strašné. Nie som si istý, či ma prebudilo zemetrasenie alebo ako manželka vyskočila z postele a bežala za synom. U nás bolo asi 6,6 stupňa. To padajú veci, posúva sa posteľ, praskajú múry a sype sa vám omietka na hlavu. Takýto kokteil všetkého," opísal Hanousek.

Zemetrasenie v Turecku a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Dia Images

Dlho mu trvalo, kým pochopil, čo sa deje. "O pol piatej sa zobudíte, neviete, kto ste, kde ste a čo sa deje. Kým mi všetko doplo, bolo už takmer po všetkom. Manželka hovorila, že to trvalo večnosť, podľa mňa to bolo 20 sekúnd, možno pol minúty. Ale či si môžem vybrať, by som to už zažiť nemusel," poznamenal bývalý hráč pražskej Dukly, Jablonca či Wisly Krakow.

Pripadal si vo ako zlom sne a netrpezlivo čakal na informácie od klubu. "Nemám sa tu na koho obrátiť, neviem, čo robiť v takýchto situáciách. V Poľsku som dokázal vydedukovať, čo sa deje. Tu ste v čude. Informácie si musíte dávať do prekladača. Ale onedlho sa ozval klub, že sa musíme vyzbierať a ísť na tréningové ihrisko. Nahádzali sme na seba veci a hneď vyrazili," uviedol Hanousek.

"Vonku som videl ľudí v naštartovaných autách, čo najďalej od budov. Sú tu na nejakú mieru zemetrasenia zvyknutí. V tréningovom centre bol pripravený autobus uprostred ničoho a tam sme 'došli' noc. Chvíľami sme ešte cítili nejaké otrasy, aj keď boli neporovnateľné s tým ránom," doplnil niekdajší reprezentant do 21 rokov.

Turecký klub hráčom z bezpečnostných dôvodov zariadil náhradné ubytovanie. "To naše bývanie nevyzerá, že je na hraniciach Turecka so Sýriou. Je to pekné, ale je to sedem obrovských budov s 28 poschodiami. Uzavretý areál, kde evakuácia nie je úplne najjednoduchšia. Máme teraz od klubu takú vilu. A keby to prišlo znovu, môžeme rýchlo vybehnúť von," povedal Hanousek.

Komplikáciou podľa neho bolo, že futbalisti mali po sobotňajšom stretnutí dva dni voľna. "Niekto je tu, niekto preč. Obvolávali sa hráči, či sú všetci v pohode. Neviem, čo bude. Už sa hovorilo, že je po všetkom a pred chvíľou to prišlo znova. Je to skoro nechutné povedať, ale statici tu teraz budú mať pré (voľnosť, pozn.)," skonštatoval Hanousek.

Zemetrasenie v Turecku a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Depo Photos

O predčasnom ukončení angažmánu v Gaziantepe kvôli strachu z ďalších zemetrasení neuvažuje. "Myslím, že toto nebude mať vplyv na moje ďalšie rozhodovanie. Nie je to tak, že by som teraz povedal, že idem domov. To nemám potrebné," povedal odchovanec Dukly.

"Už som tu v decembri jedno v úvodzovkách zemetrasenie zažil. Tým som sa skoro až pobavil. Prišlo pár momentov po tom, ako Argentína vyhrala majstrovstvá sveta a Messi zdvihol pohár nad hlavu. Ale to trvalo asi len tri sekundy a ani neviem, či to zaznamenala nejaká krivka a či sa to dalo považovať za zemetrasenie," dodal Hanousek.

Viac o téme: Gaziantepspor Matěj Hanousek
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy