Ako mohol tento chlapík vyhrať tri grandslamy? Wawrinka reagoval na otázku fanúšika

Švajčiarsky tenista Stan WawrinkaŠvajčiarsky tenista Stan Wawrinka Zdroj: SITA/AP/Ng Han Guan

BRATISLAVA – Nebudeme ani trochu preháňať, ak povieme, že veľká trojka (Rafael Nadal, Novak Djokovič a Roger Federer) si tenis doslova sprivatizovala a len zriedkakedy umožnila zvyšku pelotónu pričuchnúť k najvýznamnejším trofejam.

Čísla hovoria jasnou rečou. Až 64 z posledných 77 grandslamov vyhral niektorý z vyššie uvedených maestrov, pričom na čele historických štatistík sa vyníma Rafa a Nole. Obaja velikáni majú zhodne po dvadsaťdva triumfov.

Tretí Federer ich má na konte dvadsať a žiadny už nepridá, keďže vlani v septembri po Laver Cupe zavesil raketu na klinec.

Jedným z minima hráčov, ktorý ovládli viac ako jeden turnaj veľkej štvorky počas dominantnej éry, podľa mnohých najlepšej trojice v dejinách tenisu, je švajčiarsky bombardér Stan Wawrinka.

Svoju prvú grandslamovú trofej zdvihol nad hlavu na Australian Open 2014, keď vo štvrťfinále porazil v dychberúcom päťseťáku Novaka Djokoviča a v bitke o titul nedal šancu trápiacemu sa a ubolenému Rafaelovi Nadalovi.

Oveľa väčšie prekvapenie sa zrodilo o rok neskôr vo finále French Open, kde po azda najlepšom výkone v kariére znemožnil v životnej forme hrajúcemu Djokovičovi skompletizovať zbierku trofejí z grandslamov a ukončil jeho 28-zápasovú víťaznú šnúru.

Tretí a zrejme aj posledný Wawrinkov titul prišiel na US Open 2016, keď vo štvrťfinále si poradil s Juanom Martinom del Potrom, v ďalšom kole otočil zápas s Keiom Nišikorim a vo finále si vyšliapol opäť na Novaka Djokoviča.

Ako mohol vyhrať tri grandslamy?

Nasledujúce roky už také ružové neboli. Tridsaťsedemročný rodák z Lausanne si prišiel množstvom zranení, ktoré sa zákonite odzrkadlili na jeho podpriemernej forme i postavení v rebríčku ATP. Meno Stan Wawrinka v ňom aktuálne svieti až na 134. priečke.

Svoj posledný titul na okruhu ATP získal pred takmer šiestimi rokmi na domácej antuke v Ženeve. A čo forma na grandslamových podnikoch? Nuž, tá je viac než mizerná.

Bývalá svetová trojka balila kufre už po prvom kole vo svojich posledných štyroch vystúpeniach na najvýznamnejších turnajoch v tenisovom kolotoči. Na tohtoročnom Australian Open bol jeho "katom" Slovák Alex Molčan.

Slovenský tenista Alex Molčan Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Ng Han Guan

"Niekedy stále nechápem, ako Stan Wawrinka vyhral tri grandslamy," napísal na Twitteri jeden z fanúšikov. V nasledujúcom tweete dodal, že patrí k obdivovateľom švajčiarskeho tenistu a svoj príspevok nemyslel negatívne.

Olympijský víťaz vo štvorhre z Pekingu 2008, známy nie len ofenzívnym herným prejavom, ale tiež skvelým zmyslom pre humor, prekvapil zvedavého fanúšika stručnou, ale vtipnou odpoveďou.

"Ani ja."

Koniec je blízko

Napriek značne doráňanému telu a pokročilému veku zatiaľ neplánuje zverenec Magnusa Normana napodobniť svojho slávneho krajana Rogera Federera a odísť do športového dôchodku.

"Mám obrovskú motiváciu. Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som sa vrátil čo najvyššie v rebríčku ATP. Áno, koniec je blízko, ale chcem si užiť posledné mesiace či roky tenisu," odhalil Wawrinka svoje plány v rozhovore pre RTC Sports.

Ostáva nám iba veriť, že tenisová rodina nepríde o ďalšiu legendu a populárny "Stan the Man" nám ešte ukáže čo-to zo svojho umenia, pretože na jeho atraktívny herný prejav okorenený nenapodobiteľným jednoručným bekhendom sa dá pozerať donekonečna a nikdy vás neprestane nudiť.

Viac o téme: Rafael Nadal Roger Federer Novak Djokovič Stan Wawrinka Alex Molčan Magnus Norman
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Twitter/Stanislas Wawrinka
  • Zdroj: Športky

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy